Ухвала суду № 78156725, 28.11.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2018
Номер справи
1340/5644/18
Номер документу
78156725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/5644/18

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

28 листопада 2018 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П. одержала позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Добрянської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

у с т а н о в и л а:

ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Добрянської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною: на підставі п. 4 та ч. 1 ст. 5 та ст. 6 та п. 4 та ч. 2 ст. 245 КАС України, ч. 4 ст. 13 та ч. 2 ст. 14 та ч. 2 ст. 19 Конституції України та п. 7 та п.10-11 ст. 118 ЗК України та ст. 4 Закону України «Про державну службу» та Постановою Верховного Суду України віл 10.12.2013 у справі № 21-358а13. За наслідком чого, на підставі п. 4 ст. 245 КАС України, зобов'язання відповідача у місячний строк з дня набрання постановою законної сили, надати дозволи на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність кожному із позивачів для житлового будівництва, з метою відновлення порушеного права, шляхом вчинення розгляду клопотання ОСОБА_1 № 163 від 21.11.2017 та ОСОБА_2 № 164 від 21.11.2017.

Відповідно до ч. 8 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.

Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:

- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу;

- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пунктів 2, 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються:

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;

11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Так, до суду із цим позовом звернулися дві особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2, однак, місцем проживання зазначено лише ОСОБА_2, при цьому зазначено «…який проживає….», відтак, для усунення такого недоліку позивачкам слід вказати адресу проживання чи перебування кожної з позивачок.

Крім цього, у позовній заяві зазначено: «До суду із даного приводу не зверталась із позовом до даного відповідача.». Разом з тим, оскільки позивачок у справі дві, а підтвердження надане одноособово, при цьому не зрозуміло ким саме із позивачок, для усунення такого недоліку, власне письмове підтвердження того, що вони не подавали іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, повинно бути наданим кожною із них.

До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору (ч. 3 ст. 161, ч. 8 ст.160 КАС України).

Згідно з ч.1 ст.3, ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011, судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до підп.1 п. 3 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Згідно з абз. 4 ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» №2246-VIII від 07.12.2017, у 2018 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для працездатних осіб, станом на 01.01.2018 року встановлено у розмірі 1762,00 грн.

При цьому відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 цього ж Закону у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно з приписами абз. 2 ч. 7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

Тобто за подання цього позову кожній із позивачок слід було сплатити судовий збір у сумі 704,80 грн. за реквізитами Львівського окружного адміністративного суду: отримувач: УДКСУ у Залізничному районі м. Львова; код отримувача (ЄДРПОУ): 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку (МФО): 899998; номер рахунку: 34315206084082; код класифікації доходів бюджету: 22030101; найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); наявність відомчої ознаки: « 84» Окружні адміністративні суди, окремими платіжними документами.

Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.

До матеріалів справи представлено квитанції ПАТ «Укрпошта» № НОМЕР_1 від 06.11.2018 на суму 704,80 грн. ОСОБА_1 та № НОМЕР_2 від 06.11.2018 на суму 704,80 грн. ОСОБА_2

Відділом діловодства та обліку звернень громадян (канцелярія) Львівського окружного адміністративного суду складено довідку від 23.11.2018 про те, що при внесенні даних стосовно сплати судового збору за подання позовної заяви у справі № 1340/5644/18 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Добрянської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, комп'ютерною програмою «Діловодство спеціалізованого суду» надано інформацію про те, що «Номер платіжного документа вже внесений до бази даних» у справі № 1340/5314/18.

За допомогою цієї ж комп'ютерної програми з'ясовано, що ухвалою суду від 13.11.2018 у справі № 1340/5314/18 цю позовну заяву повернута та повернуто судовий збір в сумі 704,80 грн., сплачений згідно квитанції №1007619136 від 06.11.2018 року за подання позову ОСОБА_1 та в сумі 704,80 грн., сплачений згідно квитанції №1007619154 від 06.11.2018 року за подання позову ОСОБА_2

Таким чином, позивачкам слід надати суду належні документи про сплату судового збору кожною з позивачок у вищевказаному розмірі за подання саме цієї позовної заяви.

Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

Отже, за змістом ст. 122 КАС України початком перебігу строку звернення до адміністративного суду є день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

При цьому слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів).

Порівняльний аналіз термінів «дізнався» та «повинен був дізнатися», що містяться в ч. 2 ст. 122 КАС України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого права в сфері публічно-правових відносин і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо.

Позивач повинен також довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права в сфері публічно-правових відносин, що також випливає із загального правила, встановленого ст. 77 КАС України, про обов'язковість доведення стороною спору тих обставин, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є, зокрема, умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

До матеріалів позовної заяви надано клопотання про порушення пропущеного строку на оскарження, відповідно до якого позивачки просили поновити пропущений строк на оскарження, оскільки територія на котрій було бажане місце розташування земельних ділянок у клопотаннях № 23 та № 25 від 03.03.2017, почали з'являтись власники (викопіювання з земельної кадастрової карти долучили), про що ми дізнались не давно, що ставить під сумнів аргументи відповідача, в частині вільних від забудови земель.

Разом з тим, слід зазначити, що відповідні клопотання були датовані 03.03.2017, клопотання про зобов'язання розглянути які просять відповідачки датовані 27.11.2017, позов подано до суду в листопаді 2018. Тобто, майже через рік, після вказаних обставин.

Наведені у вказаному факти жодним чином не обґрунтовані, момент коли позивачкам (кожній) стало відомо про порушення їхнього права жодним чином не підтверджено доказами, а відтак, станом на момент вирішення питання про відкриття провадження у справі, обставини повідомлені позивачками не можуть вважатись поважними.

З огляду на викладене, обом позивачкам слід вказати момент коли їм стало відомо про порушення їхніх прав (кожній), з наданням відповідних доказів, зазначити причини поважності пропуску строку звернення до суду з позовом у визначений законом строк та надати відповідні підтверджуючі докази.

Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З врахуванням того, що позивачками не виконано вищевказаних вимог КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати строк позивачу для усунення вищевказаних недоліків.

Керуючись ст.ст. 169, 243, 248 КАС України, суддя, -

у х в а л и л а:

1. Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Добрянської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії залишити без руху, для усунення недоліків позовної заяви.

2. ОСОБА_1, ОСОБА_2 усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до канцелярії суду чи надіслання на адресу суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) таких документів:

- заяви, у якій зазначити місце проживання чи перебування кожної із позивачок;

- власних письмових підтверджень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про те, що вони не подали до суду іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;

- оригіналів документів про сплату судового збору у сумі 704,80 грн. за реквізитами, вказаними у мотивувальній частині позовної заяви кожною з позивачок, або документів, що підтверджують звільнення позивачок від сплати судового збору;

- заяв, у яких вказати момент коли кожній із позивачок стало відомо про порушення їхніх прав, з наданням відповідних доказів, зазначенням причин поважності пропуску строку звернення до суду з позовом у визначений законом строк та надати відповідні підтверджуючі докази.

3. Роз'яснити позивачкам, що у випадку неусунення у встановлений строк недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.

4. Копію ухвали невідкладно надіслати особам, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Качур Р.П.