Рішення № 78155417, 06.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
0840/3833/18
Номер документу
78155417
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06 листопада 2018 року о/об 16 год. 10 хв.Справа № 0840/3833/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (69071, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до Запорізького обласного військового комісаріату (69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий 7, код ЄДРПОУ 07835529)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

за участі сторін:

позивач - ОСОБА_1

(особа посвідчується паспортом серія СА № 055515)

представник позивача - ОСОБА_2

(діє на підставі ордеру серія ЗП № 102904 від 23.10.2018 року)

предстаник відповідача - ОСОБА_3

(діє на підставі довіреності № 1308 від 20.08.2018 року)

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Запорізького обласного військового комісаріату (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним дії відповідача в частині не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки, з врахуванням посадового окладу по існуючій на даний час відповідний або аналогічній посаді районного військового комісара, яку позивач займав на дату звільнення із служби відповідно до частин 3, 18 статті 43, частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та пункту 5 порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45;

- зобов’язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку для перерахунку пенсії, з врахуванням посадового окладу у розмірі 5360 грн. по відповідній або аналогічній посаді районного військового комісара, яку позивач займав на дату звільнення із служби відповідно до частин 3, 18 статті 43, частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та пункту 5 порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Ухвалою від 24 вересня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено перше судове засідання на 23 жовтня 2018 року.

23 жовтня 2018 року судом протокольною ухвалою у розгляді справи оголошено перерву до 06 листопада 2018 року.

Відповідно до статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 06 листопада 2018 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частини рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог позивач в своїй позовній заяві зазначає, що він був звільнений в запас з військової служби, а саме з посади військового комісара Вільнянсько-Новомиколаївського об’єднаного районного військового комісаріату, перебуває на обліку у відповідача та йому призначено пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказує на те, що на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 року, виданої уповноваженим органом Міністерства оборони, а саме Запорізьким обласним військовим комісаріатом, йому було перераховано пенсію з 01 січня 2018 року. Однак, у даній довідці відповідачем було невірно визначено тарифний розряд і, як наслідок, посадовий оклад позивача. В зв’язку з зазначеним позивач вважає, що виникла різниця між визначеним відповідачем у довідці посадовим окладом в розмірі 4510 гривень та реальним (фактичним) посадовим окладом по відповідній (аналогічній) посаді в розмірі 5360 гривень склала 850 гривень. Також, на думку позивача, не співпадають тарифні розряди між призначеним посадовим окладом, який визначено відповідачем як 20 тарифний розряд, та тарифним розрядом по відповідній або аналогічній посаді, який становить 26 тарифний розряд.

В судовому засіданні позивач та його представник адміністративний позов підтримали та просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник Запорізького обласного військового комісаріату в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив з підстав викладених у письмовому відзиві (вх.№32721 від 17 жовтня 2018 року), відповідно до якого зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року, за нормами чинними на 01 березня 2018 року та на підставі наказу Міністерства оборони №90 від 01 березня 2018 року «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України» позивачу було підготовлено довідку про розмір його грошового забезпечення. Крім цього зазначив, що встановлення тарифного розряду по посаді позивача здійснювалось, виходячи з розміру посадового окладу, зазначеного в списках ГУПФ України, на підставі додатку № 24 до наказу МОУ №90 по схемі співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України і відповідає 20 тарифному розряду, а саме 4510 гривень.

Представник відповідачів в судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звільнений в запас з військової служби, а саме з посади військового комісара Вільнянсько-Новомиколаївського об’єднаного районного військового комісаріату. З 27 серпня 2010 року Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсію позивача перераховано з 1 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 року, виданої уповноваженим органом Міністерства оборони, а саме Запорізьким обласним військовим комісаріатом.

Позивачем надіслано запит до Запорізького обласного військового комісаріату з проханням надати інформацію про грошове забезпечення військовослужбовців по відповідним або посадам аналогічним посаді, яку я займав на час звільнення.

На вищевказаний запит відповідачем надано відповідь № 232/ф від 04 травня 2018 року, в якій зазначено, що станом на 20 квітня 2018 року діючі військовослужбовці, які виконують обов’язки на відповідних (рівнозначних) посадах, мають право на виплату грошового забезпечення, що складається з наступних складових, а саме: посадовий оклад становить - 5360 гривень (відповідає 26 тарифному розряду).

17 серпня 2018 року позивач звернувся з заявою до Запорізького обласного військового комісаріату з заявою, в якій просив надати обґрунтовані роз’яснення щодо невідповідності даних грошового забезпечення для перерахунку пенсії на відповідній посаді, зазначеної відповідачем у довідці №232/ф від 04 травня 2018 року та даних зазначених у довідці від 16 березня 2018 року, яку відповідач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку для перерахунку його пенсії з урахуванням посадового окладу по рівнозначній посаді в розмірі 5360 гривень.

Листом № 1347 від 23 серпня 2018 року відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року за нормами чинними на 01 березня 2018 року та на підставі наказу Міністерства оборони України №90 від 01 березня 2018 року «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України» було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача. Встановлення тарифного розряду по його посаді здійснювалось, виходячи з розміру посадового окладу, зазначеного в списках ГУПФ України, на підставі додатку № 24 до наказу МОУ №90 по схемі співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України і відповідає 20 тарифному розряду, а саме 4510 гривень.

Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо відмови у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідки для перерахунку його пенсії з урахуванням посадового окладу по рівнозначній посаді в розмірі 5360 гривень, звернувся до суду з даним позовом.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення(надбавки, доплати, підвищення)та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Частиною 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У відповідності до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 в пункті п’ятому зазначено: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено.

Суд проаналізувавши вищевикладені норми законодавства вважає слід зазначити, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців мають застосовуватися норми частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»; пункт 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року.

Заниженням посадового окладу для перерахунку пенсії до посадового окладу за відповідною або аналогічною посадою, та проведенням перерахунку пенсії без урахуванням розміру окладу за відповідною або аналогічною посадою, яку займав позивач на дату звільнення із служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» є порушенням прав позивача.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звільнявся з посади з посади військового комісара, а станом на 20 квітня 2018 року діючі військовослужбовці, які виконують обов’язки на відповідних (рівнозначних) посадах, мають право на виплату грошового забезпечення, що складається з наступних складових, а саме: посадовий оклад становить - 5360 гривень (відповідає 26 тарифному розряду). На підставі цього він має право на видачу Запорізьким обласним військовим комісаріатом довідки з врахуванням посадового окладу у розмірі 5360 гривень по відповідній або аналогічній існуючій посаді районного військового комісара, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби та її направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії.

Посилання представника відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2018 року та наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки саме Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України № 45 встановлено порядок перерахунку пенсії.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з’ясування всіх обставин у справі.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Позивач звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08 липня 2011 року, а оскільки позивачем судовий збір не сплачувався, то й необхідності у вирішенні питання щодо розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_4 (69071, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Запорізького обласного військового комісаріату (69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий 7, код ЄДРПОУ 07835529) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним дії відповідача в частині не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки, з врахуванням посадового окладу по існуючій на даний час відповідний або аналогічній посаді районного військового комісара, яку позивач займав на дату звільнення із служби відповідно до частин 3, 18 статті 43, частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та пункту 5 порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45;

Зобов’язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку для перерахунку пенсії, з врахуванням посадового окладу у розмірі 5360 грн. по відповідній або аналогічній посаді районного військового комісара, яку позивач займав на дату звільнення із служби відповідно до частин 3, 18 статті 43, частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та пункту 5 порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі 11 листопада 2018 року.

Суддя Д.В. Татаринов