
Справа № 303/5312/18
2/303/2193/18
номер рядка стат. звіту - 46
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
22 листопада 2018 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:
головуючої судді Курах Л.В.
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
представників третьої особи ОСОБА_5
ОСОБА_6, ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_8 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Івановецька сільська рада Мукачівського району Закарпатської області, Державне підприємство «Закарпатгеодезцентр» про визнання протиправним бездіяльності органу державної влади та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У серпні 2018 року ОСОБА_8 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Івановецька сільська рада Мукачівського району Закарпатської області, Державне підприємство «Закарпатгеодезцентр» про визнання протиправним бездіяльності органу державної влади та зобов’язання вчинити певні дії .
Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішенням Івановецької сільської ради Мукачівського району від 11 листопада 2009 року надано дозвіл на виготовлення технічної документації щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків та ведення особистого селянського господарства в с.Клячаново, Іванівці, Старе Давидково в межах населених пунктів згідно додатку №1,2,3. Відповідно до додатку №1 ОСОБА_8 було надано такий дозвіл на земельні ділянки по вул..Миру,81 в с. Ст.Давидково . В подальшому було виготовлено технічну документацію ДП «Закарпатгеодезцентр» на земельні ділянки. Однак, на її звернення до Державного кадастрового реєстратора у Мукачівському районі Закарпатської області вона довідалась, що має місце невнесення до Державногокадастрового реєстру відомостей про вищевказані земельні ділянки, не дивлячись на додаткове підтвердження її прав рішенням Івановецької сільської ради від 08.06.2017 року на земельні ділянки.
У зв’язку з цим просить, визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, як правонаступника колишнього управління Держземагенства у Мукачівському районі по виконанню ним своїх зобов’язань, що випливають із вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 15.08.2009 року №844 протиправною та зобов’язати Головне управління Держгеокадастр у Закарпатській області провести державну реєстрацію права власності в інтересах ОСОБА_8 виділених земельних ділянок.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 05.09.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 05 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду. Окрім того , залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_5 А також задоволено клопотання про виклик спеціалістів «Закарпатгеодезцентру» та державного кадастрового реєстратора.
Відповідачем до суду 28 вересня 2018 року надано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що технічні документації із землеустрою, , що посвідчують право власності на земельні ділянки ОСОБА_9 відділу не надходили. Окрім того, державний кадастровий реєстратор не наділений повноваженням проводити реєстрацію прав власності на земельні ділянки так як доступ до реєстру прав власності в нього відсутній. Що стосується доводів позовної заяви щодо правонаступництва, то зазначали, що управління Держземагенства у Мукачівському районі Закарпатської області ліквідовано, а тому вони не можуть бути аж ніяк правонаступником і у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів від 17.08.2011 року №974 такі реорганізовано в територіальні органи Держкомзему шляхом приєднання до новоутворених територіальних органів Держземагенства. Окрім того, вважають що спір щодо оскарження фізичною особою дій чи бездіяльності суб’єкту владних повноважень має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
У зв’язку з вищенаведеним просили у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник третьої особи ОСОБА_5 – ОСОБА_10 заявив клопотання про закриття провадження по справі.
Ухвалою Мукачівського міськрайоного суду від 22 листопада 2018 року провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, як правонаступника колишнього управління Держземагенства у Мукачівському районі по виконанню ним своїх зобов’язань, що випливають із вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 15.08.2009 року №844, чим порушено права та інтереси ОСОБА_8 на реєстрацію права власності та передачу у власність земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с.Старе Давидково, вулиця Миру,81 та щодо реєстрації права власності та передачу у власність земельної ділянки площею 0,2605 га для ведення особистого селянського господарства в с.Старе Давидково, вулиця Миру,81 – закрито.
В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_8 підтримали позовні вимоги в частині вимог щодо проведення реєстрації права власності на земельні ділянки з підстав зазначених в позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги щодо реєстрації права власності не визнала, просила суд в задоволенні їх відмовити, з підстав зазначених у відзиві.
В судовому засіданні представники третьої особи ОСОБА_5 просили в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, так як державну реєстрацію права власності відповідачем не проводиться.
Вислухавши осіб, які брали участь в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Одним з основних принципів цивільного судочинства, вказаних у ч. 3 ст. 2 цього Кодексу, є змагальність сторін, що включає в себе обов'язок кожної сторони довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України.
Рішенням Івановецької сільської ради від 11 листопада 2009 року надано дозвіл на виготовлення технічної документації щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків та ведення особистого селянського господарства в с.Клячаново, Іванівці, Старе Давидково в межах населених пунктів згідно додатку №1,2,3. Відповідно до додатку №1 ОСОБА_8 було надано такий дозвіл на виготовлення технічної документації на земельні ділянки по вул..Миру,81 в с. Ст.Давидково. (а.с.7-9).
На замовлення ОСОБА_8 ДП «Закарпатгеодезцентр» виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_8 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с.Старе Давидково, вулиця Миру,81 кадастровий номер 2122783203:00:000:0121; та технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства в с.Старе Давидково, вулиця Миру,81 , кадастровий номер 2122783203:00:000:0076. (а.с.11-14).
В свою чергу ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності від ОСОБА_8 рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №36750217 від 22 серпня 2017 року та рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №36750281 від 22 серпня 2017 року було відмовлено в реєстрації прав власності з підстав не подання витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки (а.с.15,16)
Також, листом ДП «Закарпатгеодезцентр» повідомлено на інформаційний запит від 30 серпня 2017 року щодо надання електронної версії зйомок земельних ділянок вбачається що технічна документація, яка ними була виготовлена та передана на погодження замовнику і згідно до п.6 Постанови КМУ №844 від 02.08.2010 року «Регіональна філія Центру кадастру протягом трьох робочих днів з дня надходження технічної документації на паперовому та електронному носіях перевіряє її зміст, вносить відповідні відомості до бази даних державного земельного кадастру та передає до районного (міського) підрозділу регіональної філії Центру кадастру». Оскільки, земельні ділянки не внесені до єдиного державного земельного кадастру, таку технічну документацію не можна вважати такою яка виготовлена. (а.с. 27)
Рішенням Івановецької сільської ради від 08.06.2017 року №381 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_8 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с.Старе Давидково, вулиця Миру,81, площею 0,2500 га розроблену ДП «Закарпатгеодезцентр» в 2009 році та рішенням Івановецької сільської ради від 08.06.2017 року №381 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства в с.Старе Давидково, вулиця Миру,81, площею 0,2605 га розроблену ДП «Закарпатгеодезцентр» в 2009 році. (а.с.28,29).
Допитаний в судовому засіданні державний кадастровий реєстратор ОСОБА_11, повідомив, що у відповідності до положення про головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, на них покладено обов’язок здійснювати реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, та здійснювати внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надавати відмову у їх внесенні, а реєстрацію права власності на земельну ділянку вони не проводять.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Згідно з статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У відповідності до положень статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
За приписами частини десятої статті 79-1 Земельного кодексу України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" №3613-VI від 07.07.2011 державна реєстрація земельної ділянки це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Державний земельний кадастр це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Відповідно до вимог частини першої статті 9 цього Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частиною четвертою цієї статті передбачено, що державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Як видно з частини другої статті 24 даного Закону, державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з частиною третьою, п'ятою статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності). Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
При цьому, згідно з вимогами частини шостої цієї статті підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:
- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
- подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
- невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Аналогічні приписи містяться й у Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
Суд зазначає, що Головне управління Держгеокадастр у Закарпатській області державну реєстрацію права власності земельних ділянок не проводить. Вказаною компетенцією наділені відповідні адміністратори центрів надання адміністративних послуг та уповноважені посадові особи виконавчих органів місцевого самоврядування.
У відповідності до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно до стаття 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовної вимоги до Держгеокадастру у Закарпатській області стосовно проведення останнім державної реєстрації права власності виділених ОСОБА_8 земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с.Старе Давидково, вулиця Миру,81, площею 0,2500 га земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в с.Старе Давидково, вулиця Миру,81, площею 0,2605 га розроблену ДП «Закарпатгеодезцентр» в 2009 році слід відмовити.
Відповідно до ст..141 ЦПК України судовий збір у розмірі 704,80 гривень слід віднести за рахунок позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10,12,13,81,141,263,265 ЦПК України,ст..ст. 79-1,125,126 Земельного Кодексу України, Закону України "Про Державний земельний кадастр" №3613-VI від 07.07.2011 суд,-
ухвалив:
В задоволенні вимоги ОСОБА_8 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Івановецька сільська рада Мукачівського району Закарпатської області, Державне підприємство «Закарпатгеодезцентр» про зобов’язання Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області провести державну реєстрацію права власності в інтересах гр.ОСОБА_8 виділеної земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с.Старе Давидково, вулиця Миру, 81 на території Івановенцької сільської ради Мукачівського району Закарпатськї області, площею 0,25 га, якій присвоєно кадастровий номер 2122783203:00:000:0121, з цих же підстав гр.ОСОБА_8 виділеної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства споруд в с.Старе Давидково, вулиця Миру, 81 на території Івановенцької сільської ради Мукачівського району Закарпатськї області, площею 0,2605 га, якій присвоєно кадастровий номер 2122783203:00:000:0076 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п.15.5.Перехідних положень ЦПК України (в редакції від 03.10.2017 р.) через Мукачівський міськрайонний суд.
Позивач: ОСОБА_8, мешканка вул..Миру, буд.№81, с.Старе Давидкове, Мукачівського району, ідентифікаційний код НОМЕР_1.
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, місцезнаходження, пл..Народна,4, м.Ужгород, код ЄДРПОУ 39766716.
Третя особа: Івановецька сільська рада Мукачівського району Закарпатської області, місцезнаходження, вул..Миру,буд.15, с.Іванівці
Третя особа: Державне підприємство «Закарпатгеодезцентр», місцезнаходження, вул..Грушевського, 9/11, м.Мукачево.
Третя особа: ОСОБА_5, мешканка, Мукачівський район, с.Старе Давидково, вул.Миру 82, 30.08.1925 рок народження, РНОКПП НОМЕР_2.
Повний текст складено 28 листопада 2018 року.
Головуюча Л.В. Курах