
Провадження № 2/742/1278/18
Єдиний унікальний № 742/3093/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2018 року місто Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Ільченка О.І., секретаря судових засідань Голушко Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки цивільну справу за позовом заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави до ОСОБА_2 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у сумі 31493,18 грн. та судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Полтавській області 04.06.2018 на автодорозі М-03 Київ-Харків-Довжанський, 207 км., здійснено габаритно-ваговий контроль автопоїзду: автомобіль (тягач) марки МАЗ, модель 6312А8, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причіпом марки DERCKC, модель АС-1018, реєстраційний номер НОМЕР_2. За інформацією Регіонального сервісного центру МВС України в Чернігівській області власником вказаного автопоїзду є ОСОБА_2. За результатами проведеного габаритно-вагового контролю 04.06.2018 складено акт №0009890 про перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та (або) осьових навантажень, яким зафіксоване порушення вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень. Так, фактична повна маса транспортного засобу становить 55,8 т. при допустимій - 40 т.; нормативно допустиме осьове навантаження становить 11, 16, 11, 16 т., а фактичне - 7,6, 11,9, 12,4, 9,7, 8,5, 5,7 т. При цьому перевезення здійснювалося без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України. До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 0009890 від 04.06.2018, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 1033,50 евро. Розрахунок проведено відповідно до затвердженої формули (з урахуванням положень пунктів 30, 31-1 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 27.06.2007 № 879), а саме: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В х К, де (П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км. проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км. проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення в кілометрах; К - коефіцієнт збільшення плати за проїзд (у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі), обрахований таким чином розмір плати за проїзд становить П = 1,59 х 130 х 5 = 1033,50 євро. За даними управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, у термін протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати, ОСОБА_2 добровільно не сплатив суму 1033,50 євро, що еквівалентна 31493,18 грн. З наведених підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури Дятел В.С. не з»явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує в повному обсязі, просить його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з»явився, однак через канцелярію суду подав заяву, в якій позов не визнає та просить розглянути справу у його відсутності.
Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно копії акта №0009890 від 04.06.2018, складеного заступником начальникаУправління Укртрансбезпеки у Полтавській області та копії розрахунка №0009890, на автодорозі М-03 Київ-Харків-Довжанський, 207 км., здійснено габаритно-ваговий контроль автопоїзду: автомобіль (тягач) марки МАЗ, модель 6312А8, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причіпом марки DERCKC, модель АС-1018, реєстраційний номер НОМЕР_2. Зафіксоване порушення, а саме надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень. Так, фактична повна маса транспортного засобу становить 55,8 т. при допустимій - 40 т.; нормативно допустиме осьове навантаження становить 11, 16, 11, 16 т., а фактичне - 7,6, 11,9, 12,4, 9,7, 8,5, 5,7 т. На підставі викладеного управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 1033,50 євро (а.с.12-13).
При цьому, як вбачається з копії акта №064117 від 04.06.2018, складеного заступником начальникаУправління Укртрансбезпеки у Полтавській області, під час надання послуг з вантажних перевезень, згідно ТТН №913022 від 03.06.2018, автомобілем (тягач) марки МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причіпом марки DERCKC, реєстраційний номер НОМЕР_2, перевезення здійснювалося без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України (а.с.11).
Згідно копій свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_4, серія НОМЕР_5, власником автомобіля (тягач) марки МАЗ, модель 6312А8, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіпа марки DERCKC, модель АС-1018, реєстраційний номер НОМЕР_2 є ОСОБА_2. Крім того, дані відомості підтверджуються копією довідки, наданої регіональним сервісним центром в Чернігівській області (а.с.14, 16).
Проведення рейдової перевірки транспортних засобів на дотримання ЗУ «Про автомобільний транспорт» та Правил надання послуг пасажирським і вантажним автомобільним транспортом в межах Полтавської області з 04.06.2018 до 08.06.2018 підтверджується направленням на рейдову перевірку №005942 від 04.06.2018, виданим Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області (а.с.17).
Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України, станом на 04.06.2018, курс гривні до євро складає 3047,2361 грн. за 100 євро (а.с.26).
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст. ст. 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 3 ст. 56 Цивільного процесуального кодексу України.
Згідно вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
У п. 26 зазначеного Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879) передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Плата за проїзд, несплачена перевізником-власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки, набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України.
Ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Відповідно до п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно п. 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Управлінням Укртрансбезпеки, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.01.2001 № 1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 тон, здійснюється за спеціальними правилами.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно- правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень ооов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно з пунктом 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п. 311 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Пунктом 27 Порядку, передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України станом на 04.06.2018, курс гривні до євро складає 30,472361 грн.
Згідно п. 311 Порядку № 879 перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки. За даними управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, у визначений вище термін ОСОБА_2 добровільно не сплатив суму 1033,50 євро, що еквівалентна 31493,18 грн.
Згідно п. 41 вказаного Порядку № 879 бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, асудовий збір у розмірі 1762,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі ст. ст.259, 263, 264-265 ЦПК України, ЗУ «Про автомобільний транспорт»,-
УХВАЛИВ :
Позов Заступника прокурора Чернігівської області (м.Чернігів, вул.Князя Чорного, буд.9, ЄДРПОУ 02910114) в інтересах держави до ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_3) про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_3 на користь Державного бюджету України (р/р 31215216016002, отримувач УК в м. Полтаві 22160100, МФО 899998, код ЄДРПОУ 38019510) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у сумі 31493 .(тридцять одна тисяча чотириста дев»яносто три) грн. 18 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_3 на користь прокуратури Чернігівської області (р/р 35215093006008, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, в ДКСУ м. Київ), понесені судові витрати в розмірі сплаченого судового збору у сумі 1762,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.Ільченко