Ухвала суду № 78143829, 27.11.2018, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
27.11.2018
Номер справи
591/7113/18
Номер документу
78143829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/7113/18

Провадження № 2-а/591/518/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.

при секретарі - Устименко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Суми справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до громадянина ОСОБА_1 Гаджиєва ОСОБА_2

про примусове видворення за межі території України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення -

встановив:

Позивач звернувсядо судуз позовомі своївимоги мотивуєтим,що 08.11.2018року працівникамивідділу організаціїзапобігання нелегальноїміграції,реадмісії тавидворення УправлінняДМС Українив Сумськійобласті буловиявлено громадянинаОСОБА_1 ГаджиєваОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1,який незаконноперебуває натериторії України.Встановлено,що відповідачпісля дозволеногостроку перебуваннятериторію Українине покинувта проживаєза адресою:ІНФОРМАЦІЯ_2.На сьогоднішнійдень підставдля подальшогоперебування йогов Україніне має,знаходиться натериторії Україниз порушеннямвимог чинногоміграційного законодавства.08.11.2018року відносно відповідачаскладено протоколпро адміністративнеправопорушення заст.203КУпАП тапостановою начальникаУправління ДМСУкраїни вСумській областівід 08.11.2018року застосованодо ньогоадміністративне стягненняу виглядіштрафу.08.11.2018року УправліннямДМС Українив Сумськійобласті булоприйнято рішення№ 185про примусовеповернення зУкраїни громадянинаОСОБА_1 ГаджиєваОСОБА_2,з якимвідповідача булоознайомлення підпідпис,та останнійзобовязувався виїхатиза межіУкраїни увизначений термін,а самедо 23.11.2018року.Відповідач рішенняпро примусовеповернення невиконав.А томупросять примусововидворити замежі територіїУкраїни громадянинаОСОБА_1 ГаджиєваОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а також затримати його з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, який розташований: Чернігівська область, Ріпкинський район, село Розсудів, вул. Лісна, 5 строком на 6 місяців, рішення просить допустити до негайного виконання.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач громадянин ОСОБА_1 Гаджиєв ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши подані суду докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, що 08.11.2018 року працівниками відділу запобігання нелегальної міграції, реадмісії та видворення Управління ДМС України в Сумській області було виявлено громадянина ОСОБА_1 Гаджиєва ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який незаконно перебуває на території України.

08.11.2018 року відносно громадянина ОСОБА_1 Гаджиєва ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 203 КУпАП та постановою начальника Управління ДМС України в Сумській області від 08.11.2018 року застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

В матеріалах справи наявна копія паспорту громадянина ОСОБА_1 Гаджиєва ОСОБА_2. Відповідач в судовому засідання підтвердив наявність у нього паспорту громадянина ОСОБА_1, а також посвідчення водія та закордонного паспорта громадянина ОСОБА_1.

Відповідно до частини 1статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»іноземці та особи без громадянства вїжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Частинами 1, 2ст. 16 цього ж Законувизначено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які вїжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.

Відповідно до частини 1статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.

Пунктом 2статті 25 цього Законупередбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обовязок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у звязку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

Статтею 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення.

08.11.2018 року Управлінням ДМС України в Сумській області було прийнято рішення №185 про примусове повернення з України громадянина ОСОБА_1 Гаджиєва ОСОБА_2, з яким відповідача було ознайомлення під підпис, та зобовязувався виїхати за межі України у визначений термін, а саме до 23.11.2018 року.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» роз'яснено, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

За таких обставин, суд прийшов до висновку про порушення відповідачем законодавства України, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, що виражається в знаходженні на території України із порушенням строку тимчасового перебування на території України. Відповідач не звертався із клопотанням про продовження строку перебування, не виконав в добровільному порядку рішення уповноваженого органу від 08.11.2018 року про залишення території України у встановлений термін.

Тому, суд вважає, що на даний час відсутні правові підстави для перебування відповідача на території України, а відтак наявні всі необхідні обставини для примусового видворення відповідача за межі України.

Крім цього, при розгляді справи не було встановлено фактів, які б свідчили про неможливість примусового видворення відповідача за межі України за обставин, передбаченихЗаконом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»,статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободабостаттею 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Згідно з ч. 1 ст. 289КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобовязання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

У п.п. «f» п.1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказано, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.

Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України затримання треба розуміти і як тимчасовий запобіжний кримінально-процесуальний, і як адміністративно-процесуальний заходи, застосування яких обмежує право на свободу та особисту недоторканність людини (абзац п'ятий пункту 6 мотивувальної частиниРішення Конституційного Суду України від 26 червня 2003 року №12-рп/2003).

З урахуванням вищенаведеного та наявністю у відповідача документів, що його ідентифікують, суд приходить до переконання про відсутність підстав для затримання відповідача.

На підставі п. 3 ч. 2 ст. 371КАС Українисуд приходить до висновку про необхідність звернення до негайного виконання постанови суду в частині примусового видворення іноземця чи осіб без громадянства.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8,9,77,241-246,272, 288, 289 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (місцезнаходження: м. Суми вул. Г.Кондратьєва, 27, код ЄДРПОУ 37846270) - задоволити частково.

Примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_1 Гаджиєва ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

У задоволенні позову в іншій частині відмовити за необґрунтованістю.

Рішення суду в частині примусового видворення звернути до негайного виконання.

Рішення суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суду м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО