
Справа № 1540/4911/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов'язання Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 1 липня 2017 року, урахувавши відомості про отриману заробітну плату до 01.07.2000 року виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на підприємстві, на якому працював ОСОБА_1 у період з 01 січня 1987 року по 31 грудня 1991 року, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), відповідно до вимог постанови КМУ №919 від 05 липня 2006 року «Про затвердження порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», якою затверджений Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позивач в судове засідання не з'явився. Позов обґрунтований позивачем тим, що ним були подані всі необхідні документи для призначення пенсії, які підтверджують наявність у нього трудового стажу та оскільки його трудовий стаж є підтвердженим записами у трудовій книжці, а довідка про заробітну плату, яка була надана відповідачу не береться до уваги пенсійним фондом, з підстав неможливості здійснити перевірку первинних документів, на підставі яких видавалась така довідка, відповідачем мали бути застосовані вимоги постанови КМУ від 05.07.2006 року №919 «Про затвердження порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування на виплату».
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 25-28) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки неможливо перевірити заробітну плату позивача згідно довідки про заробітну плату №02-13/89 від 27.07.2017 року виданої ВАТ ХК «Краян» у зв'язку із тим що документи по заробітній платі на прізвище ОСОБА_1 до Департаменту архівної справи та діловодства не надходили.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Малиновському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримає пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач на початку 2018 року звернувся до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про перерахунок розміру пенсії з урахуванням заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 року.
Однак, листом Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 23.07.2018 року №15370/04 позивачу повідомлено про відмову в допризначенні пенсії згідно довідки про заробітну плату №02-13/89 від 27.07.2017 року виданої ВАТ ХК «Краян» у зв'язку із тим що її неможливо перевірити (особові рахунки з 01.01.1988 по 01.12.1992 року на прізвище ОСОБА_1 до Департаменту архівної справи та діловодства не передані). Згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довідка про заробітну плату береться в розрахунок за умови підтвердження сум заробітку, що вказані у довідці первинними документами (аркуш справи 10).
3 серпня 2018 року позивач знов звернувся до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про допризначення пенсії з урахуванням п.п. 1) п. 3 постанови КМУ №919 від 05 липня 2006 року «Про затвердження порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на ВАТ «ХК «Краян», що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу) (аркуші справи 11-12).
Листом №295/Ш-1 від 17.08.2018 року ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав в допризначенні пенсії згідно довідки про заробітну плату №02-13/89 від 27.07.2017 року виданої ВАТ ХК «Краян» у зв'язку із тим що її неможливо перевірити. На запит об'єднаного управління №10132/04 від 21.08.2017 року щодо перевірки підстав видачі довідки про заробітну плату отримано відповідь, що документи по заробітній платі на прізвище ОСОБА_1 до Департаменту архівної справи та діловодства не передані (аркуш справи 13), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом про визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 4.1, 4.2, 4.7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Згідно з ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.
Відповідно до п. п. 3 п. 2.1, п. 2.10 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Суд звертає увагу на ту обставину, що позивачем до відповідача подана довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №02-13/89 від 27.07.2017 року, видана ОСОБА_1 ВАТ «ХК «Краян», в якій зазначений розмір заробітної плати позивача по місяцям із зазначенням підстав її видачі та адреси знаходження особових рахунків, на підставі яких вона була видана.
При цьому, органами пенсійного фонду вчинялися дії для перевірки даних довідки шляхом намагання провести зустрічну перевірку ВАТ «Холдингова компанія «Краян», а також шляхом запиту даних з Департаменту архівної справи та діловодства, однак отримати такі дані органи пенсійного фонду не змогли.
Оскільки дані довідки не підтверджені первинними документами, відповідачем правомірно відмовлено в перерахуванні пенсії позивачу.
В своєму позові позивач посилається на можливість здійснити перерахунок пенсії на підставі «Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року №919.
Однак, суд вважає, що ця постанова не може бути застосована при перерахунку пенсії позивачу, оскільки позивачу пенсія вже призначена та цей Порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.
Суд звертає увагу на ту обставину, що стаж позивача з 1 липня 2000 року складає більше 16 років, що виключає застосування «Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року №919 до спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов'язання Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 1 липня 2017 року, урахувавши відомості про отриману заробітну плату до 01.07.2000 року виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на підприємстві, на якому працював ОСОБА_1 у період з 01 січня 1987 року по 31 грудня 1991 року, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), відповідно до вимог постанови КМУ №919 від 05 липня 2006 року «Про затвердження порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», якою затверджений Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.