
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 803/1203/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Журомській І.М.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Березної Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся в Волинський окружний адміністративний суд з позовом до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови в веденні обліку щодо позивача як платника податків за раніше встановленими формами обліку без здійснення збору та обробки будь-яких даних відносно нього, без внесення інформації щодо нього до бази даних Державного реєстру, без присвоєння йому та застосування будь-яких інших цифрових ідентифікаторів, та видачі письмової довідки про доходи; зобов'язання ведення обліку щодо позивача як платника податків за раніше встановленими формами обліку без здійснення збору та обробки будь-яких даних щодо нього, без внесення інформації щодо нього до бази даних Державного реєстру, без присвоєння йому та застосування будь-яких інших цифрових ідентифікаторів, та видати письмову довідку про доходи.
Обґрунтовуючи позов позивач посилається на те, що через релігійні переконання він не бажає, щоб його облік як платника податків здійснювався із застосуванням цифрових ідентифікаторів, у зв'язку з чим звертався до відповідача із відповідними заявами, у задоволенні яких було неправомірно відмовлено. Позивач стверджує, що не відмовляється сплачувати податки і обов'язкові платежі, проте, хоче робити це без застосування цифрових ідентифікаторів, та щоб його облік здійснювався за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження, місцем реєстрації без використання серії та номеру паспорта, і таке право передбачено Конституцією України. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2017 року, яка залишена без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2017 року та постановою Верховного Суду від 20.06.2018 року, відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В п. 63 постанови, Верховний Суд вказав, що однією із вимог при зверненні позивача до контролюючого органу було зазначено вимогу про визнання дій протиправними щодо відмови у видачі довідки про доходи та зобов`язання видати таку довідку. При цьому, з постанови Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2017 року вбачається, що дослідивши зібрані у справі докази, суд першої інстанції не вирішив позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки про доходи та щодо зобов'язання відповідача видати письмову довідку про доходи.
15.11.2018 року за вх. №14962/18 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення, де просив вирішити питання про визнання протиправними дій Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області щодо відмови видати йому письмову довідку про доходи та зобов'язання видати йому письмову довідку про доходи.
В судовому засіданні позивач заяву про ухвалення додаткового рішення підтримав, просив її задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення вказаної вимоги заперечила.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява про ухвалення додаткового рішення до задоволення не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 252 КАС України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.
24.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Володимир-Волинської ОДПІ з заявою, в якій просив не вносити про нього інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, інших електронних реєстрів та інформаційних систем, без присвоєння йому та без використання будь-яких ідентифікаторів та здійснювати в подальшому його облік, як платника податків, за раніше встановленими формами обліку виключно за його ім'ям: прізвищем, ім'ям, по-батькові, без здійснення збору та обробки будь-яких даних щодо нього.
Листом від 21.08.2017 року №332/03-16-08-39 Володимир-Волинська ОДПІ повідомила позивача про те, що згідно з п. 1 розділу VIII Наказу Міністерства доходів і зборів України від 10 грудня 2013 року №- 779 «Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків» фізична особа, яка раніше не подавала облікової картки і відомості про яку не включено до Державного реєстру та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення за формою №1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України. Відповідно до п.1 розділу XIII Наказу Міністерства доходів і зборів України від 10 грудня 2013 року №- 779 «Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків» формування реєстраційного номера облікової картки платника податків здійснюється Міндоходів України на підставі відомостей, поданих фізичною особою в Обліковій картці за формою №1ДР. За своїм змістом відомості подані фізичною особою в обліковій картці за формою №1ДР та формою №1П містить посилання на ознайомлення особи зі статтею 8 Закону України «Про захист персональних даних». При цьому щодо обробки персональних даних позивача зазначено, то ці дані не перебувають у володінні Володимир-Волинської ОДПІ, так як відомості щодо їх реєстрації в Державному реєстрі фізичних осіб Володимир-Волинської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області відсутні (згідно з відповіддю з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДФС України), тому довідку про доходи надати неможливо. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2017 року, яка залишена без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2017 року та постановою Верховного Суду від 20.06.2018 року, відмовлено у задоволенні адміністративного позову, проте, як встановлено судом, при розгляді справи не вирішено позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки про доходи та щодо зобов'язання відповідача видати письмову довідку про доходи.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Пунктом 63.2 статті 63 ПК України передбачено, що взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.
Відповідно до пункту 63.6 статті 63 ПК України облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Пунктом 70.1 статті 70 ПК України визначено, що облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Згідно із пунктом 70.5 статті 70 цього ж Кодексу фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт. Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до контролюючого органу за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - контролюючому органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування. Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.
Відповідно до пункту 70.12 статті 70 вказаного Кодексу реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків. Крім того, з метою визначення єдиної методики реєстрації фізичних осіб у державному реєстрі та відповідно до статей 63 та 70 глави 6 розділу II Податкового кодексу України розроблено Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затверджене наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 року №779.
Згідно із пунктом 2 розділу II цього Положення порядок проведення реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі включає зокрема і внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Так, пунктом 1 розділу II такого Положення закріплено, що усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Облік фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та подали до контролюючого органу повідомлення, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків (пункт 2 розділу VIII Положення).
За приписами пункту 1 розділу VIII Положення фізична особа, яка раніше не подавала облікової картки і відомості про яку не включено до Державного реєстру та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення за формою №1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України. У разі необхідності особа, крім паспорта громадянина України, пред'являє свідоцтво про народження та, якщо змінювалося прізвище, ім'я чи по батькові, свідоцтво про шлюб (за наявності), свідоцтво про розірвання шлюбу (за наявності), свідоцтво про зміну імені (за наявності).
У відповідності до пункту 3 розділу VIII Положення фізична особа подає повідомлення до контролюючого органу за своїм місцем проживання або за власним бажанням - до контролюючого органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.
Для заповнення повідомлення використовуються дані паспорта та інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних (пункт 4 розділу VIII Положення).
За нормами пункту 8 розділу VIII Положення після отримання підтвердження щодо можливості внесення відмітки за зверненням фізичної особи, яка подала повідомлення, контролюючий орган вносить до паспорта відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, форму якої наведено в додатку 9 до цього Положення. Датою взяття на облік в окремому реєстрі Державного реєстру вважається дата внесення відмітки до паспорта. Взяття на облік фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється протягом п'яти робочих контролюючого органу Повідомлення.
Відповідно до пункту 9 розділу VШ Положення у разі якщо фізична особа, до паспорта якої внесено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, раніше була зареєстрована в Державному реєстрі за реєстраційним номером облікової картки платника податків, то після взяття на облік в окремому реєстрі Державного реєстру реєстраційний номер облікової картки платника податків закривається (датою закриття є дата внесення відмітки до паспорта громадянина України), а у разі наявності у паспорті громадянина України відмітки про реєстраційний номер/облікової картки така відмітка анулюється у порядку, встановленому цим розділом. Як встановлено судом ОСОБА_1 не подавав повідомлення формою №1П (додаток 8) до Володимир-Волинській ОДПІ передбаченого чинним законодавством, та відповідно не перебуває на обліку в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, що вбачається з відповіді від 17.08.2017 року №2.
В силу пункту 1 розділу XIII Наказу Міністерства доходів і зборів України, від 10.12.2013 року №779 «Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків», формування реєстраційного номера облікової картки платника податків здійснюється Міндоходів України на підставі відомостей, поданих фізичною особою в Обліковій картці за формою №1ДР.
За своїм змістом відомості, подані фізичною особою в обліковій картці за формою №1ДР та формою №1П, містить посилання на ознайомлення особи зі статтею 8 Закону України «Про захист персональних даних».
Згідно зі приписами пунктів 63.1,63.2 та 63.3 статті 63 Податкового кодексу України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Як вбачається з листа від 21.08.2017 року №332/03-16-08-39 довідку про доходи позивачу Володимир-Волинська ОДПІ не видала, оскільки ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Державному реєстрі фізичних осіб.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмовляючи позивачу за його заявою у видачі довідки про доходи, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, оскільки ОСОБА_1 не подавав повідомлення формою №1П (додаток 8) до Володимир-Волинської ОДПІ передбаченого чинним законодавством, та відповідно не перебуває на обліку в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, що вбачається з відповіді від 17.08.2017 року №2, відтак, з наведених вище підстав в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області щодо відмови видати ОСОБА_1 письмову довідку про доходи та зобов'язання видати письмову довідку про доходи слід відмовити.
Керуючись статтями 245, 246, 252, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки про доходи та зобов'язання видати письмову довідку про доходи, відмовити.
Додаткове рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С.Ф. Костюкевич
Повне додаткове рішення суду складено 27.11.2018 року.