
Справа №522/7022/18
Провадження № 2/522/6154/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Шенцевої О.П.,
при секретарі Соболевої О.М.,
розглянувши у відкритому засіданні цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси 20.04.2018 року звернувся Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно на загальну суму 5385 грн. 05 коп., при цьому позивач посилається на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі – Департамент), як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі - Порядок).
29.05.2018 року відповідач до канцелярії суду подала відзив на позовну заяву, який долучено до матеріалів справи.
22.08.2018 року представник позивача до канцелярії суду подала відповідь на відзив, яка долучено до матеріалів справи.
09.11.2018 року відповідач до канцелярії суду подала заперечення на відповідь позивача на відзив на позовну заяву, які долучено до матеріалів справи.
У судове засідання представник позивача надала письмову заяву про слухання справи за її відсутності, підтримала вимоги позовної заяви та просили їх задовольнити.
У судове засідання відповідач надала письмову заяву про слухання справи за її відсутності, проти позову заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що допомога була призначена на підставі заяви для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 27.10.2014р. у сумі 884 грн. щомісячно.
Згідно п. 3 Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім’ї.
Відповідно до п. 5 Порядку у заяві зазначаються відомості про наявність у будь-кого з членів сім’ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
За інформацією ПАТ «Укрсоцбанк» від 08.12.2016р. №09-86/96-21877 встановлено, що відповідач мала на депозитному рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, а саме за період з 24.09.2014р. по 24.11.2014р. у розмірі 30010,06 грн. У 2014 році прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб - 1218 грн.
У своїй заяві ОСОБА_1 зазначила, що у будь-кого з членів сім’ї немає на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, що згідно п. 6 Порядку є підставою у відмови у призначені щомісячної адресної допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 надала недостовірні відомості, тобто вказала про відсутність на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, через що їй були надміру виплачені кошти за період з 27.10.2014 року по 26.04.2015 року у сумі 5385,05 грн.
Відповідно до пункту 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).
У цьому ж пункті наведений перелік документів та процедура їх оформлення уповноваженим органом.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Отже, питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком вирішується уповноваженим органом, який зобов'язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.
Разом з тим, питання щодо повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до пункту 11 Порядку, згідно з яким, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
У своєму відзиві на позов відповідач вказує на те, що соціальна допомога була призначена на 6 місяців з 27.10.2014 р. по 26.04.2015 р, а депозитний рахунок був відкритий 24.11.2014 р. і вказує на те, що питання про стягнення сплаченої допомоги повинно ставитися в період з 27.10.2014р. по 24.11.2014р., а не за 6 місяців.
Згідно п.12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. За інформацією від ПАТ «Укрсоцбанк» від 08.12.2016 р. №09-86/96-21877 встановлено, що відповідач мала на депозитному рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, а саме за період з 24.09.2014р. по 24.11.2014р. Так як було виявлено факт про недостовірність інформації, що впливають на призначення грошової допомоги після 26.04.2015р., то питання про стягнення сплаченої допомоги ставиться за період з 27.10.2014 р. по 26.04.2015 року (6 місяців).
Також, суд не приймає доводи відповідача, що повинно при розгляді справи застосовувати постанову Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 р №689 зі змінами щодо допустимого розміру наявного депозиту який був збільшений з 10-кратного до 25-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
У частинах першій та другій статті 5 ЦК України встановлено, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Таким чином, суд повинен керуватися Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505 при розрахунку граничного розміру допустимого депозиту при призначенні соціальної допомоги.
Також треба застосувати норми ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно.
Суд встановив, що відшкодуванню підлягає надміру виплачена грошова допомога у сумі 5385,05 грн., яка утворилась внаслідок зловживання з боку відповідача, а саме – ОСОБА_1 у своїй заяві зазначила, що у будь-кого з членів сім’ї немає на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
З урахуванням викладеного, суд вважає вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь надмірно виплаченої державної допомоги у розмірі 5385,05 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12 - 19, 141, 265 - 268, 354 ЦПК України, 1212 ЦК України, «Порядком надання щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року за № 505, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надміру виплачені кошти у сумі 5385,05 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради судові витрати у розмірі 1762 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Відповідно до п. 15, п.15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунакаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідний суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
Суддя
13.11.2018