Рішення № 78100046, 17.10.2018, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
404/8128/17
Номер документу
78100046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 404/8128/17

Номер провадження 2-а/404/229/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючого судді - Іванової Н.Ю.

при секретарі - Гуйван О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії -

ВСТАНОВИВ:

12 грудня 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, по якому просить визнати неправомірною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у проведенні перерахунку пенсії; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії починаючи з 29.10.2014 року, врахувавши в рахунок, з якого призначається пенсія, грошову допомогу на оздоровлення в сумі 15412,94 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 23811,92 грн., разову премію в сумі 150 грн., компенсацію за невикористану відпустку в сумі 7449,52 грн. та виплатити недоплачену з 29.10.2014 року пенсію.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 29.10.2014 року є пенсіонером МВС України, перебуває на пенсійному обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В жовтні 2017 року позивач дізнався, що відповідачем при призначенні пенсії не було враховано всіх видів грошового забезпечення, з яких була нарахована пенсія.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №9649/03-10 від 23.11.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку з підстав того, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та разова премія не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області протиправними, такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, так як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, разова премія, одноразова грошова допомога при звільненні та інші види одноразових додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу МВС, поліції тощо, з розміру якого обчислюється пенсія.

Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда Мохонько В.В. від 20.12.2017 року по вказаній справі відкрито провадження та призначено судове засідання /а.с. 21/.

Відповідно до Розпорядження керівника апарату Кіровського районного суду м. Кіровограда №119 від 23.03.2018 року "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи" , у зв'язку з тривалим перебуванням судді Мохонько В.В. на лікарняному, з можливих підстав щодо настання обставин, які унеможливлюють участь судді у розгляді судової справи, що може мати наслідком порушення строку розгляду справи встановленого ЦПК України та відповідно до п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду- призначено повторний автоматичний розподіл цивільної справи №404/8128/17, номер провадження 2а/404/229/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено суддю Іванову Н.Ю. для розгляду справи про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

26.03.2018 року судом постановлено ухвалу про здійснення розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання /а.с. 33/.

28.03.2018 року позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, у відповідності до якої ОСОБА_1 просить: зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії починаючи з 29.10.2014 року, враховуючи в розрахунок, з якого призначається пенсія, грошову допомогу на оздоровлення в сумі 15412,94 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань в сумі 23811,92 грн., разову премію в сумі 150 грн., компенсацію за невикористану відпустку в сумі 7449,52 грн. та виплатити недоплачену з 29.10.2014 року пенсію /а.с. 34-36/.

Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 23.05.2018 року прийнято заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог від 28.03.2018 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті /а.с. 46-47/.

Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17.10.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за період з 29.10.2014 року по 11.06.2017 року залишено без розгляду.

В судове засідання позивач не з'явився, про час та день слухання справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, якою просив відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог. Також надав до суду відзив, в яких посилається на пункт 7 постанови КМУ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» від 17.07.1992 року № 393 (із змінами), яким визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат) та премії.

Таким чином, спеціальним Законом та постановою Уряду, якими визначено порядок призначення та виплати пенсії військовослужбовців, не передбачено, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Вказує, що Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

Разом з цим, як у статтях 43 та 63 Закону так і вищезазначеному рішенні Конституційного Суду України не вказано, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Таким чином, включення до грошового забезпечення позивача одноразових додаткових видів грошового забезпечення для перегляду розміру його пенсії суперечать нормам чинного законодавства та не узгоджуються з рішенням Конституційного Суду України, оскільки статтею 43 Закону визначено, що для обчислення пенсії враховуються лише щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Також, зазначає, що складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.07 р. № 1294.

Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25-28 зазначеної постанови.

При цьому суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та компенсації за невикористану відпустку не віднесені до зазначеного переліку.

Крім цього, відповідно частини 4 статті 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, довідки для перерахунку пенсії видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

Довідка, видана позивачу управлінням МВС України в Кіровоградській області від 26.10.2017 року №1985/05/28/2017 не відповідає формі, визначеної додатком 2 Порядку, та не містить необхідних встановлених відомостей (в т.ч. відсутня вказівка про те, що на зазначені одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховано єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та те, що вони повинні враховуватись при перерахунку пенсії).

Крім цього, представник відповідача послався на пропуск позивачем строків звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, так як щомісячно отримує пенсію, тому знав про її розмір та складові з 29.10.2014 року, а до суду звернувся лише 12.12.2017 року.

Дослідивши матеріали справи, суд находить адміністративний позов таким, який підлягає задоволенню в повному обсязі.

Встановлено, що позивач з 29.10.2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХП (далі - Закон № 2262).

07.11.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії всіх складових грошового забезпечення, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та премії /а.с. 7-9/.

Як вбачається позивач надав до заяви довідку про грошове забезпечення від 26.10.2017 року №1985/05/28-2017.

Листом від 23.11.2017 року відповідач надав відповідь № 9649/03-10, якою позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на тій підставі, що матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку не визначені у статті 43 та пункті 7 постанови, вони не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії /а.с. 10-11/.

Відповідно до ч. 3 статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - Постанова №393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям допомоги на оздоровлення визначені постановою № 1294 та «Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція). Розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія та компенсація за невикористану відпустку відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновкам Суду України, викладеним у постановах від 20.10.2015 року по справі №21-2942а15 та від 10.03.2015 р. №21-70а15, відповідно до яких грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а також щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Як вбачається з довідки про розмір складових частин грошового забезпечення та інших виплат, нарахованих ОСОБА_1 за період з жовтня 2012 року по листопад 2014 року з усіх сум, нарахованих позивачу було утримано єдиний соціальний внесок /а.с. 17/.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про задоволення заявлених вимог та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2,8,9, 72-77, 139, 242, 244-246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії та компенсації за невикористану відпустку згідно довідки №1985/05/28-2017 від 26.10.2017 року, починаючи з 12.06.2017 року, враховуючи різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії до моменту здійснення перерахунку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відомості про учасників справи:

позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, місцезнаходження: вул. Соборна, 7-а, м. Кропивницький; код ЄДРПОУ 20632802.

Повне судове рішення складено 18.10.2018 року.

Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова

районного суду

м.Кіровограда