
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
15 листопада 2018 року м. Ужгород№ 0740/855/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шешеня О.М.
при секретарі Стенавська А.М.
за участю:
позивача: ОСОБА_1, представник - ОСОБА_2;
відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатської області, представник - Секерня О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за уточненою позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 в особі свого представника ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 процентів від грошового забезпечення; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надати розрахунок проведеного з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 процентів від суми грошового забезпечення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу в Управлінні Служби безпеки України в Закарпатській області з 11.10.994 року по 10.11.2013 рік на посадах офіцерського складу.
У зв'язку з отриманням права виходу на пенсію за вислугою років, ОСОБА_1 з 11.11.2013 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію.
У травні 2018 року позивачу стало відомо, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
З метою недопущення порушення своїх прав, позивач звернувся до відповідача із заявою про зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії від 29.05.2018 року.
На вказану заяву відповідач надіслав лист № 298/Д-99-01 від 25.06.2018 року згідно з яким відповідач вважає проведений перерахунок з 01.01.2018 року вірним.
Позивач вважає, що в результаті здійсненого перерахунку пенсії його пенсію занижено у зв'язку з застосуванням процентної ставки 70 процентів суми середньомісячного грошового забезпечення, а не 80 процентів суми середньомісячного грошового забезпечення, визначених до звернення за пенсією.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області відмовити (а.с.32-33).
Відмову у задоволенні позовних вимог відповідач мотивував тим, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Перелік видів грошового забезпечення для обчислення пенсій визначено статтею 43 Закону № 2262-ХІІ.
Позивач з 11.11.2013 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Так, на момент первинного призначення пенсії позивача, останньому управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області пенсію обчислено за вислугу років у розмірі 80% сум грошового забезпечення відповідно до ч. 2 ст. 13 Закон України № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на дату виходу на пенсію позивача).
Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-МІІ у частину 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ вносились зміни, якими встановлювався максимальний розмір пенсії за вислугу років на рівні 80% та 70% відповідних сум грошового забезпечення.
З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), перерахунок раніше призначених пенсій здійснено з 01.01.2018 року за нормами законодавства, чинного на момент перерахунку.
Тому, відповідач стверджує, що ним правомірно проведено з 01.01.2018р. перерахунок пенсії позивачу із 70% грошового забезпечення.
Представником позивача було надано відповідь на відзив відповідача (а.с.47-49).
Заперечення щодо відповіді на відзив представником відповідача надано не було.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, відмовившись від позовної вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надати розрахунок проведеного з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1. Натомість, уточнив позовну вимогу стосовно зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 процентів від суми грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Уточнену позовну заяву представник позивача підтримав та просив позов задовольнити повністю з підстав та мотивів, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, в задоволенні позову просила відмовити повністю з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та проходив військову службу в Управлінні Служби безпеки України в Закарпатській області з 11.10.1994 року по 10.11.2013 року на посадах офіцерського складу, що підтверджується копією посвідчення Серії НОМЕР_3 (а.с.10), копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 Серії НОМЕР_4 (а.с.10 на звороті), а також копією посвідчення серії НОМЕР_5 (а.с.21).
29.05.2018р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, якою просив привести розрахунок підвищення до пенсії, виходячи з його максимального розміру 80% від грошового забезпечення, визначеного станом на 11 листопада 2013 року (а.с.11).
Відповідач своїм листом від 25.06.2018р. № 298/Д-99-01 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії у розмірі 80%, посилаючись на те, що перерахунок пенсії позивача здійснений з 01 січня 2018 року за чинною на цю дату редакцією Закону України № 2262-ХІІ. У листі відповідач також вказав, що відповідно до ст. 13 Закону максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до 1 категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів (а.с.12).
Вважаючи дану відмову відповідача незаконною, позивач звернувся до відповідача з позовною заявою про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії у розмірі 80% відсотків від суми грошового забезпечення.
Крім того, в ході судового розгляду справи позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії від 30.09.2018р. (а.с.58).
Відповідач повторно відмовив у проведенні перерахунку позивачу пенсії у розмірі 80% у листі-відповіді від 04.10.2018р. № 13562/03, надавши розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 0702003525 (а.с.59-60).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам у даній справі, суд виходить з наступного.
Закон України № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст. 63 Закону України №2262-XII: перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно пп. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України № 2262-XII (у редакції від 25.03.1996 року, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 статті 13 Закону України № 2262-XII (у редакції від 25.03.1996 року, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
01 квітня 2014 року набрав чинності Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII, яким до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесені зміни, а саме, цифри « 80» замінено цифрами « 70».
Так, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-XII у редакції Закону від 27.03.2014 №1166-VII максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Водночас, пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 27.03.2014 №1166-VII передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи вищевикладені правові норми, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії військовослужбовцям, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) було призначено до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 27.03.2014 №1166-VII має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Отже, внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення - не стосуються перерахунку вже призначених пенсій і мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.
Принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі втілено у змісті частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої зазначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Також, у рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп Конституційний Суд України виклав правовий висновок, відповідно до якого у частині першій статті 58 Конституції України дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (абзац другий пункту 2 мотивувальної частини цього Рішення).
Таким чином, суд дійшов висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови № 103 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці про грошове забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у процентах, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і розмір яких (процентів) не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у Постановах від 03.04.2018р. по справі № 175/1665/17 та від 24.04.2018р. по справі № 686/12623/17.
Відповідно до ст. 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КАС України: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України: при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, дії відповідача, що виразились у зменшенні розміру пенсії позивача при здійсненні її перерахунку з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправними.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень належними, достатніми та допустимими доказами не доведено правомірності відмови позивачу у зменшенні розміру пенсії.
Отже, дії відповідача підлягають визнанню протиправними та зобов'язанню відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 (вісімдесяти) процентів від суми грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 (сімдесяти) процентів від грошового забезпечення.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, КОД ЄДРПОУ 20453063) здійснити ОСОБА_1 (89424, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 (вісімдесяти) процентів від суми грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у відповідності до вимог п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України (у редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017р.).
СуддяО.М. Шешеня
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 15 листопада 2018 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення було виготовлено та підписано 26 листопада 2018 року.