Рішення № 78074258, 20.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2018
Номер справи
480/3877/18
Номер документу
78074258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2018 р. Справа № 480/3877/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3877/17 за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Сумської міської ради, третя особа на стороні позивача - ОСОБА_3 про скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до Виконавчого комітету Сумської міської ради, у якому просить:

- скасувати рішення виконавчого комітету Сумської міської ради про відмову йому та його малолітній доньці ОСОБА_4 у знятті з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1;

- зобов'язати виконавчий комітет Сумської міської ради зняти його та його малолітню доньку ОСОБА_4 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1;

- скасувати рішення виконавчого комітету Сумської міської ради про відмову йому та його малолітній доньці ОСОБА_4 у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2;

- зобов'язати виконавчий комітет Сумської міської ради зареєструвати його та його малолітню доньку ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що звернувся до виконавчого комітету Сумської міської ради із заявами про реєстрацію свого місця проживання та своєї малолітньої доньки, за наслідком розгляду яких отримав відмови з підстав відсутності згоди матері дитини, ОСОБА_5, на реєстрацію доньки. Згоду ОСОБА_5 на зняття неповнолітньої доньки з реєстрації місця проживання позивачу не має можливості отримати, його прохання з'явитися до ЦНАП для надання відповідного дозволу ОСОБА_5 ігнорує. Вважає відмову відповідача щодо зняття його та його доньки з реєстрації за попередньою адресою та реєстрацію їх за фактичним місцем проживання незаконною та такою, що суперечить не тільки інтересам дитини, але й чинному національному та міжнародному законодавству.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника та реєстрація проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, визначають Правила реєстрації місця проживання, що затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила № 207), які також встановлюють форми необхідних для цього документів.

Згідно пункту 1 Правил № 207, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративні послуги" (п. 8 Правил № 207).

Відповідно до п. 18 Правил № 207, для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

- право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);

- право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Якщо після здійснення реєстрації місця проживання особи одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання буде встановлено, що особа не повідомила про реєстрацію місця проживання разом з нею за попередньою адресою малолітніх дітей, обидві дії скасовуються на підставі письмового рішення органу реєстрації, про що письмово повідомляється особі (п. 24 Правил № 207).

Із вищенаведених норм слідує, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків або з урахуванням рішення суду чи органу опіки і піклування, якими визначено місце проживання дитини.

Пунктом 11 Правил № 207 передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Як встановлено судом, ОСОБА_2 10.09.2018 подав до відповідача заяву про зняття з місця реєстрації його та малолітньої доньки ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 та реєстрацію їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 згоди матері неповнолітньої дитини - ОСОБА_5 або відповідного рішення суду/органу опіки і піклування позивачем до відповідача не надано.

Листом від 14.09.2018 № 14.0118/365 відповідачем повідомлено ОСОБА_2, що відповідно до п. 18 Правил реєстрації місця проживання, що затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 № 207 у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування) (а.с. 29).

18.09.2018 позивач повторно подав до відповідача заяву про зняття з місця реєстрації його та малолітньої доньки ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 та реєстрацію їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 32). Письмової згоди ОСОБА_5, яка є матер'ю дитини або відповідного рішення суду/органу опіки і піклування не надано.

Таким чином, суд погоджується, що позивачем було подано не всі документи, визначені Правилами № 207.

Листом від 27.09.2018 № К - 3257/03.02.01-01 відповідачем повторно повідомлено ОСОБА_2, що відповідно до п. 18 Правил реєстрації місця проживання, що затверджені постановою КМУ від 02.03.2016№ 207 у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування) (а.с. 33).

15.11.2018 ОСОБА_2 повторно звернувся до відповідача із заявою про зняття з реєстрації місця проживання його малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, у зв'язку з вибуттям на проживання за адресою: АДРЕСА_2. 16.11.2018 у знятті з реєстрації місця проживання відмовлено у зв'язку із відсутністю згоди матері, як законного представника дитини (п. 18 Правил № 207) (а.с. 54).

В той же день, 15.11.2018, ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про зняття його з реєстрації місця проживання у зв'язку з вибуттям за адресою: АДРЕСА_2 але 16.11.2018 у знятті з реєстрації місця проживання відмовлено у зв'язку з тим, що з ним, як батьком, зареєстрована малолітня дитина, на зняття з реєстрації якої відсутня письмова згода матері дитини (а.с.55).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вище наведене, суд вважає, що підстави вважати, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень діяв не в межах та не у спосіб визначений чинним законодавством відсутні.

Таким чином, з огляду на зазначені вище обставини, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваних рішень та докази, надані позивачем, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Сумської міської ради, третя особа на стороні позивача - ОСОБА_3 про скасування рішень та зобов'язання вчинити дії відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал