
Справа № 420/5546/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови від 10.10.2018 року ВП № 57412658 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн., -
СУТЬ СПОРУ:
Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якій просило визнати протиправною та скасувати постанову від 10.10.2018 року ВП № 57412658 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
На примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції в Одеській області перебуває виконавчий лист № 815/1875/18, який виданий 31.08.2018 року Одеським окружним адміністративним судом щодо зобов'язання Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з 01.04.2018 року у розмірі 80 % з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою від 29.03.2018 pоку № 188/М/15-53-05-41, виданою Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком. 18.10.2018 року до об'єднаного управління надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження № 57412658 від 10.10.2018 року, а також постанова про стягнення виконавчого збору по виконавчому провадженню № 57412658 від 10.10.2018 року, винесені головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області Коваленко В.О., за яким стягувачем є ОСОБА_1. На виконання вимог рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року по справі № 815/1875/18 09.10.2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1. Тобто, об'єднаним управлінням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року по справі № 815/1875/18 було виконано 09.10.2018 року. Листом об'єднаного управління від 23.10.2018 року (вих. № 26717/08) повідомлено відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про стан виконання судового рішення по справі № 815/1875/18, однак станом на цей час, відповідно до Автоматизованої системи виконавчого провадження, виконавче провадження № 57412658 по виконанню виконавчого листа № 815/1875/18 не закінчено, а постанова про стягнення виконавчого збору за виконавчим провадження № 57412658 від 10.10.2018 року не скасована. Таким чином, з об'єднаного управління не знято обов'язок щодо сплати виконавчого збору.
Позивач не погоджується з постановою відповідача від 10.10.2018 року ВП № 57412658 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн., вважає її протиправною та такою, що належить до скасування.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 року позовну заяву Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови від 10.10.2018 року ВП № 57412658 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн. було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, призначено судове засідання на 22.11.2018 року о 16:00 год., встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву до 21.11.2018 року.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що 13.11.2018 року до відділу надійшла заява стягувача - ОСОБА_1, якою повідомлено, що Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі станом на 13.11.2018 року виконало рішення суду лише 09.11.2018 року і те частково, вона отримала перерахунок пенсії лише 09.11.2018 року розрахований з 13.08.2018 року, а не з 01.04.2018 року, як було встановлено судом. Також їй не була розрахована та виплачена індексація пенсії без змін базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком. В листі до відділу позивач надає недостовірну інформацію про виконання рішення суду ще 09.10.2018 року. Таким чином, на момент відкриття виконавчого провадження 10.10.2018 року рішення суду не було виконано у повному обсязі, а саме не проведено виплату заборгованості, як того вимагає рішення, та згідно до заяви стягувача до теперішнього часу не проведено нарахування та виплату фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком. Крім того, відповідно до наданої копії індивідуального перерахунку, перерахунок зроблено з 13.08.2018 року, а не з 01.04.2018 року, як було встановлено судом, що також свідчить про невиконання рішення суду до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
В судове засідання, призначене на 22.11.2018 року, сторони не з'явилися. 22.11.2018 року через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Згідно з ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
З урахуванням зазначеного, суд вирішив розглянути вказану справу в письмовому провадженні.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року у справі № 815/1875/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним рішення від 11.04.2018 року №142938 та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено частково, зобов'язано Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з 01.04.2018 року у розмірі 80 % з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою від 29.03.2018 року № 188/М/15-53-05-41, виданою Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком, в іншій частині в задоволенні позову було відмовлено.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року у справі № 815/1875/18 набрало законної сили на підставі ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.08.2018 року про повернення апеляційної скарги.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року у справі № 815/1875/18, що набрало законної сили, Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 29.03.2018 року № 188/М/15-53-05-41.
Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з договором № 5 від 22.05.2018 року, укладеним між Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі та Публічним акціонерним товариством комерційним банком «Приватбанк», об'єднане управління перераховує кошти для виплати пенсій на рахунки установ банку протягом місяця у межах виплатного періоду не пізніше ніж за один операційний день до встановленої дати виплати; подає відповідним установам банку за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія, списків на зарахування пенсій на поточні рахунки, описів до них у кількості та за формою згідно із Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банківських установах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року; списки подаються одночасно на паперових і магнітних (електронних носіях).
Також, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року у справі № 815/1875/18, що набрало законної сили, Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі після здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 направило відповідну відомість в електронному вигляді для її подальшого оброблення та фінансування відповідної виплати.
Відповідно до п.6 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Згідно з п.10 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коваленка В.О. від 10.10.2018 року за результатами розгляду заяви про примусове виконання виконавчого листа № 815/1875/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом 31.08.2018 року, про зобов'язання Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з 01.04.2018 року у розмірі 80 % з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою від 29.03.2018 року № 188/М/15-53-05-41, виданою Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком, було відкрито виконавче провадження ВП № 57412658, боржнику надано десятиденний термін на виконання рішення суду, стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 14892,00 грн.
Листом від 10.10.2018 року вказана постанова була направлена на адресу Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримана останнім 18.10.2018 року.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коваленка В.О. від 10.10.2018 року виконавче провадження ВП № 57412658 було стягнуто з боржника - Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі виконавчий збір у розмірі 14892,00 грн.
Листом від 10.10.2018 року вказана постанова була направлена на адресу Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримана останнім 18.10.2018 року.
Листом від 23.10.2018 року Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про виконання рішення суду, а також просило закінчити виконавче провадження як фактично виконане.
Лист від 23.10.2018 року був отриманий Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 24.10.2018 року.
13.11.2018 року до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшла заява стягувача - ОСОБА_1, якою повідомлено, що Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі станом на 19.11.2018 року виконало рішення суду лише 09.11.2018 року і то частково, вона отримала перерахунок пенсії лише 09.11.2018 року, розрахований з 13.08.2018 року, а не з 01.04.2018 року, як було постановлено судом. Також, їй не була розрахована та виплачена фіксована індексація пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком. В листі до Відділу примусового виконання рішень Малиновське ОУПФУ надає недостовірну інформацію про виконання рішення суду ще 09.10.2018 року.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд прийшов до висновку, що позов не належить до задоволення.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.2 та ч.4 ст.372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч.ч.1-2 ст.256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Тобто, набрання судовим рішенням законної сили є підставою для його виконання.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону України «Про виконавче провадження» заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Відповідно до ч.5 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» у постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Згідно з ч.6 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Згідно з ч.3 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про виконавче провадження» копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простою кореспонденцією або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, які надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі. Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження. Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Згідно з ч.1 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч.2 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з п.8 Розділу 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 року за № 489/20802, стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до п.п.1-2 Розділу 9 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 року за № 489/20802, виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, здійснюється в порядку, визначеному статтею 63 Закону. У разі невиконання боржником рішення у встановлений виконавцем строк на боржника накладається штраф відповідно до статті 75 Закону та застосовуються інші заходи, передбачені Законом.
Згідно з ч.9 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Під час розгляду справи позивач не надав до суду належних та допустимих доказів закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Також, під час розгляду справи позивач не надав до суду належних та допустимих доказів виконання в повному обсязі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року у справі № 815/1875/18 до відкриття виконавчого провадження (10.10.2018 року) про зобов'язання Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з 01.04.2018 року у розмірі 80 % з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою від 29.03.2018 року № 188/М/15-53-05-41 Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком, тому
Відповідно до ч.1 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Згідно з ч.1 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
За таких обставин, оскаржувана постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 10.10.2018 року ВП № 57412658 про стягнення з Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн. є обґрунтованою та законною, тобто прийнятою у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, в зв'язку з чим заявлені позовні вимоги не належать до задоволення.
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами. Адже, згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно з вимогами ст.139 КАС України судові витрати не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 271, 287 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (вул. Прохоровська, 3, м. Одеса, 65007, ідентифікаційний код 41249156) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (площа. Б. Дерев’янка, 1, м. Одеса, 65104, ідентифікаційний код 34929741) про визнання протиправною та скасування постанови від 10.10.2018 року ВП № 57412658 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн. - відмовити повністю.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.287 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.272 КАС України.
Суддя М.М. Кравченко