
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2018 р. Справа№200/10948/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
19 жовтня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на його письмове звернення, Покровським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області йому було пояснено, що виплата пенсії не проводиться з тієї причини, що відповідно до інформації, наданої управлінням соціального захисту населення Мирноградської міської Ради, останнім прийнято рішення про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи № 18.04.2017 року, виданої на ім'я ОСОБА_1.
Вважає, що дії відповідача неправомірними, просить визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради від 03.07.2018 року про скасування дії довідки № 0000180758 від 18.04.2017 року про взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та зобов'язати управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради поновити з 03.07.2018 року дію довідки № 0000180758 від 18.04.2017 року про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщеної особи, та внести відповідні відомості до Єдиної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В вищевказаній ухвалі позивачу було відстрочено сплати судового збору до ухвалення рішення по справі. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
13 листопада 2018 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративну справі, в якому, крім іншого відповідач вказав на те, що на підставі отриманих списків пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб, по яких за даними інтегрованої міжвідомчої інформаційно - телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, які перетинають державний кордон, останніми наявними даними є перетин державного кордону, напрямок перетини «виїзд» з Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, на підставі ст. 12 Закону України № 1706-VII довідка як внутрішньо переміщеної особи була скасована. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до довідки від 18.04.2017 року № 0000180758, позивача взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, за адресою: АДРЕСА_1
05.10.2018 року відповідач Листом № М-64-2 повідомив позивача, що на підставі отриманих списків пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб, по яких за даними інтегрованої межвідомчої інформаційно - телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, які перетинають державний кордон, останніми наявними даними є перетин державного кордону, напрямок перетину - «виїзд» з Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідка позивача як внутрішньо переміщеної особи була скасована. Скасувати рішення про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи № 0000180758 від 18.04.2017 року та поновити дію зазначеної довідки не має підстав.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон № 1706-VII).
Відповідно до статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20.10.2014 року підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:
- дані, отримані з відповідних державних реєстрів;
- дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
- дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно із Постановою № 509 від 01.10.2014 року «Про облік внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п. 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
За відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації. Представник робочої групи протягом одного робочого дня передає акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення (п.6 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування).
Як слідує з пунктів 7-9 вищенаведеного Порядку у разі, коли внутрішньо переміщена особа протягом трьох робочих днів не з'явилася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, такий підрозділ надсилає їй рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися для проходження фізичної ідентифікації.
Водночас структурний підрозділ з питань соціального захисту населення робить запит до Держприкордонслужби щодо виїзду внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Держприкордонслужба протягом п'яти робочих днів безоплатно подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення на його запит інформацію про виїзд внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, із зазначенням кількості днів такої відсутності протягом 90 днів, які передують даті подання відповідного запиту.
За наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.
Як вбачається з листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 184/М-12393 від 06.09.2018 року, позивач з 01.01.2018 року по 05.09.2018 року перетинав державний кордон, лінію розмежування між Донецькою та Луганською областями та тимчасово окупованою територією: 11.01.2018 року через пункт пропуску «Мар'їнка (Курахове» був здійснений в'їзд на територію України, 13.01.2018 року через пункт пропуску «Мар'їнка (Курахове)» був здійснений виїзд з території України, 13.03.2018 року через пункт пропуску «Мар'їнка (Курахове)» був здійснений в'їзд на територію України, 14.03.2018 року через пункт пропуску «Мар'їнка (Курахове)» був здійснений виїзд з території України, 12.05.2018 року через пункт пропуску «Мар'їнка (Курахове)» був здійснений в'їзд на територію України, 13.05.2018 року через пункт пропуску «Мар'їнка (Курахове»» був здійснений виїзд з території України, 09.07.2018 року через пункт пропуску «Мар'їнка (Курахове)» був здійснений в'їзд на територію України, 10.07.2018 року через пункт пропуску «Мар'їнка (Курахове)» був здійснений виїзд з території України.
А отже, висновок відповідача про тривалу відсутність (понад 60 днів) ОСОБА_1 за місцем проживання, що стало підставою для прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, не відповідає фактичним обставинам справи.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно скасував довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої позивачу, а тому рішення УПСЗН Мирноградської міської ради від 03.07.2018 року є незаконним, необґрунтованим і підлягає скасуванню, а дія скасованої довідки, відповідно, підлягає поновленню.
Таким чином, з урахуванням наведеного, позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, підлягає задоволенню.
Враховуючи, що позивачем при поданні до суду адміністративного позову судовий збір не сплачувався, а ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради на користь Державного бюджету судовий збір за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1) до управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради (місцезнаходження: 85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н. Молодіжний, 59, код ЄДРПОУ 25953304) про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради (місцезнаходження: 85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н. Молодіжний, 59, код ЄДРПОУ 25953304) від 03.07.2018 року про скасування дії довідки № 0000180758 від 18.04.2017 року про взяття ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1) на облік як внутрішньо переміщеної особи відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Зобов'язати управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради поновити з 03.07.2018 року дію довідки № 0000180758 від 18.04.2017 року про взяття ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1) на облік як внутрішньо переміщеної особи, та внести відповідні відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради (місцезнаходження: 85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н. Молодіжний, 59, код ЄДРПОУ 25953304) на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір у розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) гривень 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.