Постанова № 7804171, 04.02.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2010
Номер справи
2а- 27905/09/1270
Номер документу
7804171
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а- 27905/09/1270

Категорія 6.6.5

П О С Т А Н О В А

Іменем України

«04» лютого 2010 року м. Луганськ

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Шембелян В.С.,

при секретарі: Лисенко Є.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафної (фінансової) санкції, -

В С Т А Н О В И В:

19 листопада 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафної (фінансової) санкції. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ДПІ в м. Сєвєродонецьку Луганської області було проведено перевірку господарської одиниці павільйон, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. Перевіркою встановлено такі порушення: проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій; не видано розрахунковий документ особі, що придбала товар; не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; реалізація тютюнових виробів провадиться за цінами вищими від максимальних роздрібних цін. За результатами перевірки складено акт № 12320267/2340 від 28.03.2007 р.

12.04.2007 р. державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області було прийнято рішення форми „С” № 0000222303/0 про застосування до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу у розмірі 1846,00 грн., та на підставі перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, повязаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у СПД ОСОБА_1 18.04.2007 року винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 12140001/23-455 у сумі 1000,00 грн.

26.06.2009 р. державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області було проведено перевірку господарської одиниці павільйон, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. Перевіркою встановлено такі порушення: проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій; не видано розрахунковий документ особі, що придбала товар; не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; порядок використання торгового патенту. За результатами перевірки складено акт № 0149/12/32/23/НОМЕР_1 від 26.06.2009 р.

08 липня 2009 року державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області були прийняті рішення форми „С” № 0000822304 та № 0000862304 про застосування до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу у розмірі 140,00 грн., та 1033,75 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Відповідач в судове засідання не зявився, про дату й час розгляду справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не доповів, заперечень проти позову не надав, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.

Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Згідно п.4 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» ограни державної податкової служби України здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Згідно ч.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності фізична особа у відділі реєстрації субєктів підприємницької діяльності у Сєвєродонецькому міськвиконкомі від 06.07.1995 р., реєстраційна справа № 23830170000002347 що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (арк. справи 6).

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

28 березня 2007 року державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області було проведено перевірку господарської одиниці павільйон, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, який належить субєкту підприємницької діяльності фізичній особі ОСОБА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності.

Згідно з п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до п.13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

В ході перевірки встановлено порушення п. 1, п. 2, п. 13 ст. 3 Закону України року «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95 ВР (із змінами та доповненнями), а саме: п. 1 - проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій; п. 2 - не видано розрахунковий документ особі, що придбала товар; п. 13 ст. 3 - не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. В порушення ст. 11-1 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” а саме: реалізація тютюнових виробів провадиться за цінами вищими від максимальних роздрібних цін, про що складено акт №12320267/2340 від 28.03.2007 р. (арк. справи 7-10).

Законом України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” передбачається, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці.

Згідно ч.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.

12.04.2007 р. державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області було прийнято рішення форми „С” № 0000222303/0 про застосування до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу у розмірі 1846,00 грн., та на підставі перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, повязаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у СПД ОСОБА_1 18.04.2007 року винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 12140001/23-455 у сумі 1000,00 грн.

Рішення отримано СПД фізичною особою ОСОБА_1 12.04.2007 року, що підтверджується підписом відповідача на корінці рішення (арк. справи 15).

26 червня 2009 року державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області було проведено перевірку господарської одиниці павільйон, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності, на підставі Закону України від 04 грудня 1990 року № 509 ХІІ „Про державну податкову службу в Україні”, від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування послуг” від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами”, Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637.

В ході перевірки встановлено порушення п. 1, п. 2, п. 13 ст. 3 Закону України року «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95 ВР (із змінами та доповненнями), а саме: п. 1 - проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій; п. 2 - не видано розрахунковий документ особі, що придбала товар; п. 13 ст. 3 - не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. В порушення ст. 7 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” а саме: порядок використання торгового патенту, про що складено акт №0149/12/32/23/НОМЕР_1 від 26.06.2009 р. (арк. справи 17-18).

Законом України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” передбачено, що торговий патент повинен бути розміщений: на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності біля касового апарату; на фронтальній вітрині малої архітектурної форми; на табличці для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності; у пунктах обміну іноземної валюти; у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг. Торговий потент має бути відкритим та доступним для огляду.

08 липня 2009 року державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області були прийняті рішення форми „С” № 0000822304 та № 0000862304 про застосування до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу у розмірі 140,00 грн., та 1033,75 грн. (арк. справи 19-20).

Відповідно до ст. 25 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

До теперішнього часу СПД - фізична особа ОСОБА_1 рішення про застосування фінансових санкцій в адміністративному та судовому порядку не оскаржував, суму штрафної санкції не сплатив.

Згідно абз. 3 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2005 року № 637, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Згідно п. 3 ст. 17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Ст. 22 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Суд вважає правомірним застосування позивачем штрафних санкцій до відповідача.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст.ст. 94, 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафної (фінансової) санкції задовольнити повністю.

Стягнути з субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державного бюджету України штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1000,00 грн. (одна тисяча грн. 00 коп.) яку перерахувати на р/р 31119106700080, код 21081100, отримувач УДК в м. Сєвєродонецьку, код отримувач 24046627, МФО 804013, та у розмірі 3019,75 грн.(три тисячі девятнадцять грн. 75 коп.) яку перерахувати на р/р 31111104700080, код 21080900, отримувач УДК в м. Сєвєродонецьку, код отримувач 24046627, МФО 804013

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови буде складено та підписано 08 лютого 2010 року.

Суддя В.С. Шембелян