Рішення № 78018231, 21.11.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2018
Номер справи
816/1588/17
Номер документу
78018231
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа №816/1588/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області до Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи про стягнення капіталізованих платежів,

В С Т А Н О В И В:

18 вересня 2017 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи про стягнення капіталізованих платежів у сумі 4 170 074,76 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначав, що нормами законодавства передбачено капіталізацію платежів юридичної особи, що ліквідується за рішенням її засновників, проте відповідачем не сплачено капіталізовані платежі у розмір 4 170 074,76 грн відносно осіб, які зазнали каліцтва під час перебування у трудових відносинах з відповідачем.

Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду; від 29.09.2017 зупинено провадження у справі, від 07.05.2018 поновлено провадження у справі; від 20.06.2018 зупинено провадження у справі, від 22.10.2018 поновлено провадження у справі.

У судове засідання сторони явку уповноважених представників не забезпечили, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомили, клопотань не надали.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву або заяви про його визнання.

Згідно з частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або повідомлення причин неявки.

Частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Також, на підставі частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням наведеного, суд визнав за можливе розглядати справу в письмовому провадженні без здійснення фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до приписів пункту 5 частини першої статті 11 Закону Україну "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) одним з джерел формування коштів Фонду соціального страхування є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Урядом України.

Приписами пункту 1 частини першої статті 35 Закону передбачено, що підлягають страхуванню від нещасного випадку особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту).

Упродовж періоду з 18.07.2017 відповідач перебуває у стані припинення діяльності на підставі рішення засновників

Однак, на обліку у Фонді соціального страхування України у Полтавській області перебувають потерпілі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які отримали трудове каліцтво під час виконання трудових обов'язків в Полтавському обласному центрі медико-соціальної експертизи.

Згідно складеного розрахунку капіталізованих платежів відповідач зобов'язаний сплатити позивачу 4170074,76 грн капіталізованих платежів.

Позивачем було надіслано на адресу Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи Вимогу від 27.07.2017 №1548/02, що не заперечується відповідачем.

14.06.2018 позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, у якій Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області просило стягнути з Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи капіталізовані платежі у сумі 127255,51 грн.

30.10.2018 позивачем подано заяву, якою відкликано заяву про уточнення позовних вимог від 14.06.2018. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області просило стягнути з Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи капіталізовані платежі у сумі 4170074,76 грн.

Оскільки відповідачем грошові вимоги Фонду по капіталізації не було сплачено позивач звернуся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір по суті, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються положеннями Цивільного кодексу України, Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105-ХІV та Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 за №765.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №1105-ХІV.

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 45 Закону №1105-ХІV, роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 11 Закону №1105-ХІV джерелами формування коштів Фонду, крім іншого, є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку капіталізації платежів капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 Порядку №765 капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Отже, встановлений порядок надходження до Фонду капіталізованих платежів у випадках ліквідації страхувальників (суб'єктів підприємницької діяльності) означає, що у разі припинення страхувальник, який у процесі своєї діяльності заподіяв шкоду життю чи здоров'ю працівників зобов'язаний внести до Фонду належну таким працівникам грошову суму з урахуванням заборгованості за попередні роки та потреби у майбутніх виплатах. Визначення механізму надходження таких платежів дає змогу Фонду забезпечити створення резерву коштів для покриття витрат на страхові виплати та надання медико-соціальних послуг потерпілим, які отримали виробничі травми чи професійні захворювання на підприємствах, які ліквідовані без правонаступника.

У відповідності до статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу - щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Згідно з частиною третьою статті 110 Цивільного кодексу України якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Частиною другою статті 1205 Цивільного кодексу України передбачено те, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним у статті 1200 цього Кодексу мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Наведеними нормами Цивільного кодексу України та Закону №1105-ХІV передбачено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію платежів для продовження страхових виплат непрацездатним особам, які були на утриманні потерпілого від нещасного випадку на виробництві та мали право на одержання від нього утримання, а також дітям потерпілого, народженим після його смерті.

Крім того, капіталізація платежів здійснюється у всіх випадках ліквідації юридичної особи.

Так, згідно наявному у матеріалах справи розрахунку, загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілою ОСОБА_6 складає 127255,51 грн.

Відповідачем не подано заперечення щодо правильності його обчислення.

Щодо стягнення капіталізованих платежів для майбутніх виплат громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 суд зазначає наступне.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що, наприкінці 2017 року, комісією проведено повторне спеціальне розслідування нещасного випадку, що стався 05.11.2007 о 08:00 в Полтавському обласному центрі медико-соціальної експертизи з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

На підставі висновків комісії зі спеціального розслідування від 29.12.2017 скасовано акти: форми Н-5 та Н-1 від 19.01.2010 спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 05.11.2010 о 08:00 в Полтавському обласному центрі медико-соціальної експертизи. Зазначений випадок визнано таким, що не пов'язаний з виробництвом. У зв'язку з цим, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 припинено надання страхових виплат та знято з обліку потерпілих на виробництві внаслідок нещасного випадку чи професійного захворювання.

Таким чином, станом на дату розгляду справи на обліку у Фонді соціального страхування України у Полтавській області перебуває одна особа, потерпіла внаслідок нещасного випадку, що стався з нею під час роботи в Полтавському обласному центрі медико-соціальної експертизи. Потерпіла ОСОБА_7 працювала на посаді медреєстратора у Міжрайонній Миргородській МСЕК, нещасний випадок з нею стався 13.07.1993. Згідно виписки з Акту огляду МСЕК від 26.06.2011 потерпілій встановлено стійку втрату працездатності та другу групу інвалідності безтерміново.

Згідно складеного розрахунку капіталізованих платежів відповідач зобов'язаний сплатити позивачу 127255,51 грн капіталізованих платежів.

У своїй заяві від 30.10.2018 позивач просить стягнути з Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи капіталізовані платежі у сумі 4170074,76 грн. Однак, сума 4042819,25 грн не підтверджена належними та допустимими доказами, Акти форми Н-5 та Н-1 від 19.01.2010, складені відносно потерпілих ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, станом на дату розгляду справи скасовані.

Таким чином, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 зняті з обліку у Фонді соціального страхування України у Полтавській області як потерпілі, відповідно, зазначеним особам припинені виплати.

Отже, підстави для стягнення з відповідача капіталізованих платежів для майбутніх виплат громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 у розмірі 4042819,25 грн у суду відсутні.

Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи наведене суд вважає, що вимога позивача про стягнення з відповідача заявленої суми капіталізованих платежів є частково обґрунтованою у сумі 127255,51 грн для розрахунку з потерпілою ОСОБА_6 та підлягає частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підстав вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 72-77, 90, 139, 205, 229, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36011, код ЄДРПОУ 41319427) до Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи (вул. Миколи Дмитрієва, 7, м. Полтава, 36011, код ЄДРПОУ 26553989) про стягнення капіталізованих платежів задовольнити частково.

Стягнути з Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (р/р 37176004000427 Полтавського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області в ГУДСУ в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 41425757) капіталізовані платежі в сумі 127255,51 грн /сто двадцять сім тисяч двісті п'ятдесят п'ять гривень п'ятдесят одна копійка/.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_8