ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4498/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув у підготовчому засіданні (в письмового провадженні) адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України про анулювання спеціального дозволу на користування надрами Приватної агроторгової фірми “Винниківська”
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України в якій міститься вимога припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3604 від 29.12.2004 року наданого Приватній агроторговій фірмі “Винниківська”.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з моменту отримання спеціального дозволу у відповідача, як у надрокористувача виникли права та обов’язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 і відповідач зобов’язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин. В порушення вимог угоди про умови користування надрами та статті 24 Кодексу України про надра відповідач не подав до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2017 рік. Просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23.12.2004 року № 3604.
Представник позивача через канцелярію суду 20.11.2018 року за вх. №4291ел надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Від відповідача через канцелярію суду 12.11.2018 року за вх.. № 36050 надійшла заява в порядку ст.. 112 КАС України про визнання позову під час підготовчого провадження, оскільки підприємство не проводить використання надр впродовж останніх 10 років.
Оскільки відповідач позов визнав повністю, суд дійшов висновку про можливість ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
Суд враховуючи повне визнання відповідачем позовних вимог, дослідивши матеріали справи та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності,
встановив:
Приватній агроторговій фірмі «Винниківська» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 3604 від 29.12.2004 р., з метою видобування пісків, придатних в якості сировини для опоряджувального шару.
Наказом Державної служби геології та надр України № 92 від 21 березня 2016 року, затверджено План проведення перевірок надрокористувачів у II кварталі 2016 року, відповідно до якого перевірку відповідача призначено на 01 червня 2016 року.
Наказом Державної служби геології та надр України № 93 від 21 березня 2016 року, Департаменту державного геологічного контролю доручено провести планові перевірки надрокористувачів, в зв’язку з чим Відповідачу направлено повідомлення про проведення планової перевірки (лист № 8826/13/14-16 від 17 травня 2016 року).
За результатами перевірки складено Акт перевірки № 02-01/06/2016-24/п-75 від 07 червня 2016 року.
Вказаною перевіркою встановлено порушення:
- відсутні документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов’язаних з користуванням надрами;
- план розвитку гірничих робіт за попередній рік не дотримано в частині видобутку корисної копалини (при плані 5 тис. м3 видобуто 12,8 тис. м3); не проведено повторну державну експертизу та оцінку запасів Винничківського родовища будівельних пісків;
- у зв’язку з допущенням надрокористувачем порушень, описаних в пунктах 1-3 — не виконується пункт 5.3 Угоди про умови користування надрами від 12.03.2015 №3604 щодо: додержання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов’язаних з користуванням надрами; дотримання вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою.
На підставі Акту складено припис від 07 червня 2016 року № 348-16/02, щодо усунення порушень, зазначених в Акті в строк до 07 липня 2016 року.
Відповідач у встановлений строк порушення не усунув. Зазначених в приписі вимог не виконав.
В подальшому, Наказом № 62 від 06 лютого 2017 року дію дозволу зупинено та надано надрокористувачу строк 30 календарних днів для усунення порушень, про що Відповідача повідомлено листом № 4006/13/14-17 від 23 лютого 2017 року.
19 квітня 2017 року позивачем прийнято наказ № 174 «Про продовження термінів для усунення порушень», яким відповідачу продовжено до 12 квітня 2017 року термін усунення порушень, встановлений наказом Держгеонадр від 06 лютого 2017 року № 62, про що відповідача повідомлено листом № 10653/13/14-17 від 13 травня 2017 року.
Листом ДНВП «Геоінформ України» № 03/303-0985 від 29 березня 2018 року надано перелік надрокористувачів, які станом на 27 березня 2017 року не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2017 рік. Згідно даного переліку, Відповідач значиться серед суб’єктів господарювання, які не подали щорічну звітність.
Держгеонадра наказом № 142 від 26 квітня 2018 року внесла зміни до п.4 додатка 2 до наказу Держгеонадр від 06 лютого 2017 року № 62 та надала Відповідачу строк 10 календарних днів для усунення порушень законодавства, про що Відповідача повідомлено листом № 8336/03/14-18 від 14 травня 2018 року.
Згідно відповіді на повторний запит Державної служби геології та надр України до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України», станом на 29 травня 2018 року відповідач значиться у переліку суб’єктів господарювання, які отримали спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування, але не звітували за формою 5-гр з 01.10.2017 року по 25.05.2018 року.
У зв'язку з цим, та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр позивач звернувся із даним позовом до суду.
При прийнятті рішення суд керувався наступним.
Відповідно до норм статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб’єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року за № 615.
Згідно з пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Згідно з частиною 1 статті 26 Кодексу України про надра підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу України про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі якщо відпала потреба в користуванні надрами, закінчення встановленого строку користування надрами, припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування, користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров’я населення, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами, вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Відповідно до частини 2 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку. Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, згідно угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин надрокористувач зобов’язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр. Таким чином, подання до ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр – обов’язкова умова спеціального користування надрами, яка прямо визначена дозволом та Угодою. Як встановлено судом, відповідач відповідні звіти протягом 2017 року не надавав.
Таким чином, оскільки систематичне неподання звітності передбаченою Угодою, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Суд вважає, що позивачем надані належні докази порушення відповідачем норм чинного законодавства в сфері надрокористування.
Більше того, оскільки відповідачем подано до суду заяву про визнання позову, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір, сплачений позивачем, з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 183, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3604 від 29.12.2004 року наданого Приватній агроторговій фірмі “Винниківська” (81144, с. Чишки, Пустомитівський р-н, Львівська обл.., бічна Шептицьких, буд. 16; ЄДРПОУ 25239392).
3. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 21.11.2018 року.
Суддя Коморний О.І.