
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/3858/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого cудді – Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання – Гулкевича В.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Альянс Пак” до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю “Альянс Пак” (далі – ТзОВ “Альянс Пак”, позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі – ГУ ДФС у Львівській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДФС у Львівській області “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ “Альянс Пак” від 15.08.2018 № 4695.
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що позивачу скеровувався письмовий запит про надання податкової інформації. Вказує, що на усі письмові запити контролюючого органу ТзОВ “Альянс Пак” своєчасно та у повному обсязі надавалися пояснення та їх документальні підтвердження. За таких обставин, вважає, що у ГУ ДФС у Львівській області відсутні правові підстави для прийняття наказу про призначення документальної позапланової перевірки товариства відповідно до підпункту 78.1.1. пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України (надалі – ПК України).
Ухвалою судді від 28.08.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 06.11.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимог підтримав, з підстав, зазначених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив. Свою позицію виклав у відзиві на позов, суть якого полягає в наступному. Представник наголосив, що за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому порядку, ГУ ДФС у Львівській області виявило факти, що свідчать про порушення валютного законодавства в частині недотримання вимог Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” по контракту 22.05.2017 № 22UA/1 відповідно до інформації уповноважених банків ПАТ “Кредобанк” від 04.04.2018 №52-14082/18 про порушення строків розрахунків за експортно – імпортними операціями. Вказує, що у ГУ ДФС у Львівській області, були наявними підстави для надіслання запитів. ТзОВ “Альянс Пак” не надало відповіді та їх документального підтвердження у повному обсязі, тому у контролюючого органу були підстави, визначені статтею 78 ПК України для проведення (призначення) документальної позапланової перевірки позивача.
З’ясувавши зміст спірних правовідносин, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що ГУ ДФС у Львівській області скерувало на адресу позивача запит від 18.04.2018 №14316/10/13-01-14-03-15 про надання інформації та її документального підтвердження.
07.05.2018 року ТзОВ “Альянс Пак” надало відповідь на письмовий запит відповідача, направивши пояснення від 07.05.2018 та копії всіх документів, які були вказані у запиті від 18.04.2018 року.
З матеріалів справи вбачається, що позивач разом із відповіддю скерував на адресу ГУ ДФС у Львівській області наступні документи: копію договору поставки товару № 22UA/1 від 22.05.2017 р., копію вантажно – митної декларації, копії рахунку (інвойса), копію сертифікату походження товару, копію фіто санітарного сертифіката, копію ТТН (CMR), картку рахунка 312, картку рахунка 362, оборотно сальдову відомість по рах. 362, лист (пояснення) від 07.05.2018 року.
Вказане підтверджується описом та копією квитанції про направлення вказаних документів на адресу ГУ ДФС у Львівській області.
В подальшому, а саме 15.08.2018 ГУ ДФС у Львівській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України прийняло наказ № 4695 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ “Альянс Пак” за період діяльності з 01.09.2017 по 21.08.2018 з метою перевірки дотримання вимог Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” (зі змінами та доповненнями по контракту від 22.05.2017 року № 22UA/1 відповідно до інформації уповноважених банків ПАТ “Кредобанк” від 04.04.2018 № 52-14082/18 про порушення строків розрахунків за експортно – імпортними операціями.
Не погодившись з прийнятим ГУ ДФС у Львівській області наказом № 4695 від 15.08.2018 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ “Альянс Пак” позивач оскаржив такий до суду.
При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов’язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Пункт 78.1 статті 78 ПК України визначає вичерпний перелік підстав для здійснення документальної позапланової перевірки.
Зокрема, відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Згідно з пунктом 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Отже, документальна позапланова перевірка проводиться на підставі наказу керівника контролюючого органу та за наявності підстав для її проведення; у свою чергу можливість для прийняття наказу про проведення документальної позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України виникає за наявності таких умов:
- виявлення фактів, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
- ненадання платником пояснень та їх документального підтвердження на запит контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
При прийнятті рішення, суд виходив з таких мотивів.
Як встановлено судом, фактичною підставою для прийняття оскаржуваного наказу були положення підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України.
Суд не погоджується з доводами представника відповідача про наявність підстав для призначення та проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача з огляду на наступне.
Зазначені у підпункті 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України обставини є юридичним фактом, з настанням якого законодавець пов’язує подальшу реалізацію контролюючим органом свого права на проведення документальної позапланової перевірки.
При цьому, факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, можуть бути підставою для проведення перевірки лише у випадку, коли сумніви не усунуті наданими поясненнями та їх документальними підтвердженнями. За таких обставин у контролюючого органу є право на оцінку пояснень і їх документальних підтверджень. Якщо ці пояснення не обґрунтовані або документально не підтверджені, перевірка може бути призначена.
Суб’єкт господарювання має право не погодитися з рішенням про призначення перевірки і оскаржити такий до суду. У такому спорі суб’єкт владних повноважень зобов’язаний довести обґрунтованість свого рішення з посиланням на недоліки пояснень суб’єкта господарювання та їх документальне обґрунтування.
В матеріалах справи, відсутні будь-які докази на підтвердження наявності конкретних обставин (фактів), які б свідчили про порушення ТзОВ “Альянс Пак” податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі обставин, зазначених у письмових запитах ГУ ДФС у Львівській області, зокрема, доказів виявлення таких обставин внаслідок перевірок інших платників податків тощо.
Позивачем в свою чергу, на запит податкового органу та у відведений строк надані пояснення та їх документальні підтвердження, відповідність яких обсягу запитуваної інформації не спростована ГУ ДФС у Львівській області – суб’єктом владних повноважень, на якого положеннями частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, якщо він заперечує проти адміністративного позову, відповідними доказами.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 01.08.2018 справа № 804/2071/15.
Крім цього, суд вважає за належне звернути увагу ГУ ДФС у Львівській області на наступне.
Пунктом 81.1 статті 81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред’явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об’єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об’єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Порядок та особливості проведення документальної невиїзної перевірки визначені у статті 79 ПК України.
Так, згідно з пунктом 79.1 статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.
З огляду на зміст вищенаведених правових норм суд зауважує, що оцінка правомірності наказу про проведення документальної перевірки, у тому числі позапланової виїзної, повинна надаватися з урахуванням достатності змісту наказу для висновків про фактичну підставу проведення відповідної перевірки.
Як вбачається з наказу ГУ ДФС у Львівській області від 15.08.2018 № 4695, у ньому міститься лише посилання на підпункт 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункт 75.1.2 п. 75.1 статті 75, підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, у зв’язку з чим неможливо ідентифікувати передбачену ПК України фактичну підставу для призначення документальної позапланової виїзної перевірки позивача.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що оскаржений наказ ГУ ДФС у Львівській області № 4695 від 15.08.2018 “Про проведення документальної виїзної перевірки ТзОВ “Альянс Пак” прийнято за відсутності підстав та умов, визначених підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, із дотриманням яких законодавець пов’язує можливість проведення документальної позапланової перевірки.
Враховуючи наведене вище, суд вважає позовні вимоги ТзОВ “Альянс Пак” підставними та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень вказаного Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись статями 14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Львівській області № 4695 від 15.08.2018 року “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ “Альянс Пак”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Альянс Пак” (код ЄДРПОУ 37574103, місцезнаходження: 81700, Львівська область, м.Жидачів, вул. Грушевського, 37) сплачений судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 22 листопада 2018 року.
Суддя В.М. Сакалош