Рішення № 78017165, 16.11.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
0940/1653/18
Номер документу
78017165
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" листопада 2018 р. справа № 0940/1653/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області про скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

12.09.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області про скасування рішення та визнання незаконною заборгованість та зобов'язання до вчинення дій.

Ухвалами суду від 17.09.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у відкритті провадження в даній адміністративній справі в частині позовної вимоги щодо визнання незаконною заборгованості згідно інформації ТОВ "Коломия-Сервіс", а в частині позовних вимог про скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, згідно повідомлення за №2163/10-10 від 29.05.2018 року відмовив у призначенні ОСОБА_1 субсидії з 01.05.2018 року у зв'язку із наявністю простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг. Крім того, на переконання позивача, оскільки жодних договорів на обслуговування квартири АДРЕСА_1 з ТОВ «Коломия Люкс-Сервіс» ні ним особисто, ні власником квартири не укладалося, то інформація про наявність будь-якої заборгованості в ОСОБА_1 перед даним товариством не відповідає дійсності.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 28.09.2018 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з мотивів, наведених у відзиві, та просив суд в задоволенні позову відмовити з урахуванням тієї обставини, що припинення надання субсидії позивачу відбулось на підставі наявного у відповідача повідомлення про прострочення понад два місяці заборгованості з оплати витрат на управління багатоквартирним будинком. Вважає, що відповідачем правомірно, на підставі отриманих відомостей було припинено надання житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.05.2018 року.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази та заперечення проти них, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на нижчевикладене.

Судом встановлено, що 28.03.2016 року позивач звернувся до Департаменту із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а саме: газопостачання, постачання холодної та гарячої води, електропостачання та утримання будинку та прибудинкової території, яку йому було призначено з 01.03.2016 року по 01.05.2018 року, з перерахунками у відповідних періодах.

10.05.2018 року до Департаменту надійшов лист ТОВ «Коломия Люкс-Сервіс» за №02-01/21 від 08.06.2018 року про наявність у позивача заборгованості по внесках на утримання будинку в сумі 2 414,84 грн. Крім того відповідача було повідомлено про укладення ТОВ «Коломия Люкс-Сервіс» з ОСББ «Сапфір-65 А» договору про надання послуг з управління будинком.

На підставі отриманих відомостей Департаментом позивачу було припинено надання житлової субсидії з 01.05.2008 року у зв'язку з наявністю боргу, про що ОСОБА_1 було повідомлено.

Суд вважає вищевказану відмову органу соціальної політики у призначенні субсидії правомірною з наступних мотивів.

В розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальними послугами є результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках, спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і прави. Водночас згідно цієї норми виконавцем є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Відповідно до ч.1 ст.13 вищевказаного Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Статтями 20, 21 Закону визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення №848) в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329.

Дане Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а саме: витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Згідно п.3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п. 6 Положення № 848 житлова субсидія не призначається в тому числі якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність у домогосподарства, що одержувало житлову субсидію у попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні, простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов'язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.

Житлова субсидія у даному випадку призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Судом встановлено, що 10.05.2018 року Департаментом отримано повідомлення ТОВ «Коломия Люкс-Сервіс» за №02-01/21 від 08.06.2018 року про наявність у позивача простроченої понад два місяці заборгованості з оплати по внесках на утримання будинку в сумі 2 414,84 грн., тобто у сумі, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того суд враховує, що відповідно до наданої суду відповідачем інформації ТОВ «Коломия Люкс-Сервіс» укладено договір про надання послуг з управління будинком із ОСББ «Сапфір -65А» за №2/С-65А/16 від 01.11.2016 року.

Згідно Закону України «Про об'єднання співвласників» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Нормою ст.10 Закону встановлено, що органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є

обов'язковим для всіх співвласників.

Таким чином, покликання позивача на відсутність укладеного ним з ТОВ «Коломия Люкс-Сервіс» договору про надання послуг, що в свою чергу унеможливлює виникнення будь- якої заборгованості не відповідає дійсності, так як чинним законодавством України функції управління, утримання і використання спільного майна надано ОСББ, яке може укладати відповідні договори, які є обов'язковими для всіх співвласників.

Відповідно до ст.25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель, яким у спірних правовідносинах є ТОВ «Коломия Люкс-Сервіс», має право отримувати плату за виконання власних функцій та звертатися до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та до суду в межах повноважень, визначених законом та договором, для забезпечення належного виконання умов договору виробниками, виконавцями та споживачами.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що припиняючи надання позивачу житлової субсидії на підставі отриманої інформації про наявність у ОСОБА_1 простроченої понад два місяці заборгованості з оплати витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, відповідач діяв в порядку та у спосіб, передбачений Положенням № 848.

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача на ухвалу суду за №346/4686/13від 18.10.2013 року як доказ відсутності заборгованості, оскільки як вбачається з наявної в матеріалах справи та дослідженої судом копії даного судового рішення позовну заяву ТОВ «Коломия Люкс-Сервіс» до ОСОБА_1 залишено без розгляду. Дана обставина, на переконання суду, не спростовує факту наявності у позивача заборгованості з оплати витрат на управління багатоквартирним будинком.

Крім того ОСОБА_1 будь-якого документального підтвердження оскарження позивачем заборгованості у судовому порядку чи інших доказів відсутності заборгованості ні органу призначення субсидії, ні в подальшому суду не надано.

Суд також вважає безпідставним твердження ОСОБА_1 що оскільки інформація про наявність заборгованості не є підтвердженою, то відмова відповідача у призначенні субсидії є протиправною, оскільки Департамент соціальної політики не є органом, правомочним встановлювати наявність чи відсутність заборгованості по житлово-комунальних послугах.

Таким чином, позовні вимоги є безпідставними та до задоволення не підлягають.

Відповідно до положень ст.139 КАС України судові витрати слід віднести на рахунок позивача.

На підставі статті 129-1 Конституції України, ст.1, 13, 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п.6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, вул. АДРЕСА_1;

відповідач: Департамент соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 03193399, вул.Чорновола,55, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200.

Суддя Гундяк В.Д.