
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа №1640/2945/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
27 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною щодо не виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відносно автоматичного не переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 110,16 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 28.04.1986 по 30.04.1986, на підставі довідки виданою АТ "Кременчуцький річковий порт" 31.01.1997 б/н, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії за вказаний період складає 5,20112; та зобов'язання перевести з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 110,16 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 28.04.1986 по 30.04.1986, на підставі довідки виданою АТ "Кременчуцький річковий порт" 31.01.1997 б/н, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії за вказаний період складає 5,20112, на виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачем безпідставно автоматично не переведено ОСОБА_1 на підставі пункту 4-7 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV на новий вид пенсії та не здійснено перерахунок пенсії на підставі даних довідки, виданої АТ "Кременчуцький річковий порт" 31.01.1997 б/н. Зауважив, що не вбачає перешкоди для такого переведення по матеріалам пенсійної справи з обчисленням пенсії відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням пільг по обчисленню середньомісячного заробітку, визначених статтями 54, 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для учасників ЛНА на Чорнобильській АЕС першої категорії.
На підтвердження підстави для такого переведення позивач до позовної заяви додав розрахунок, у якому зазначив, що розмір пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 01.10.2017 повинен становити 10159,71 грн, який розрахований шляхом: 0,009131грн /0,00179 грн х 3764,40 = 19579,09 грн х 0,41167 ((494 місяці (30 р. 6 м. 21 дн., станом на 03.06.1999 + додатковий, 10р. 7 м. 20 дн., з 03.06.1999 по 23.01.2010, 60р.)) = 8060,12 грн + 72,60 грн (14,52 грн х 05) = 8132,72 грн х 0,90% = 7319,45 грн (основна пенсія) + 580,80 грн (1452 х 0,40%, згідно із частиною четвертою статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ) + 379,60 грн (949 х 0,40 %, згідно із підпунктом 1 пункту 13 Порядку №1210)) + 50,00 грн (інвалідам війни доплата ))= 1010,40 грн (всього доплати)) = 8329,85 грн + 1829,86 грн (7319,45 х 0,25% згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" ) = 10159,71 грн (7319,45+580,80 + 379,60 + 50,00 + 1829,86), згаданий розмір пенсії по інвалідності згідно "загального" Закону №1058, що є безперечно більшим розміру, який ОСОБА_1 отримує зараз.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
27.09.2018 до суду від Кременчуцького ОУПФУ надійшов відзив на позов, в якому управління просило відмовити в задоволенні позовних вимог позивача, посилаючись на те, що при здійсненні попереднього розрахунку пенсії останньому на виконання пункту 4-7 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" станом на 01.10.2017 управлінням з'ясовано, що розмір його пенсії складатиме 3702,60 грн, що є меншим, ніж розмір пенсії, яку останній отримує згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач посилався на те, що вимога позивача про автоматичне переведення ОСОБА_1 з обчисленням розміру заробітної плати за роботу в зоні відчуження не ґрунтується на нормах закону, адже Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено переведення на пенсію по інвалідності з урахуванням заробітної плати за 5 днів. Вказував, що в силу частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (тобто до 01 січня 2004 року), може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, (з 01 січня 2004 року), відповідно до цього Закону. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальний розмір пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Отже, частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом, може бути обчислена із заробітної плати за роботу на території радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як це було передбачено раніше діючим законодавством, але при цьому вона обмежується 168 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 постановлено перейти до розгляду адміністративної справи №1640/2945/18 у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін, призначивши судове засідання для розгляду справи по суті.
Позивач у судове засідання не з'явився, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, 13.11.2018 до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника Управління.
Згідно з частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Пунктом 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або повідомлення причин неявки.
Частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Також, на підставі частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням наведеного, суд визнав за можливе розглядати справу в письмовому провадженні без здійснення фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФУ та отримує на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З 01.10.2017 розмір пенсії ОСОБА_1 по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" становив 4392,00 грн, що підтверджується розпорядженням №169133 від 19.07.2018, копія якого наявна у матеріалах справи.
11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII /далі - Закон №2148/, яким внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в тому числі в результаті таких змін була визначена можливість автоматичного переведення осіб з пенсії, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо в результаті перерахунку такої пенсії її розмір за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" буде більшим.
Позивач звернувся до Кременчуцького ОУПФУ зі скаргою від 06.08.2018 щодо протиправного не виконання приписів пункту 4-7 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини четвертої статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381. У вказаній скарзі позивачем зазначено, що з 1992 року він перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФУ Полтавської області, як пенсіонер і одержувач державної пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Посилався на те, що згідно листа Пенсійного фонду України за №36213/02-12 від 16.11.2017 при переведенні на пенсію згідно Закону №1058, застосовується показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн. Заробітна плата, з якої було обчислено пенсію, за документами пенсійної справи за умови, що період, за який обчислено заробітну плату, визначено згідно вимог законодавства, що діяло на час призначення пенсії за "спеціальним" Законом або перерахованої відповідно до статті 40, 43 Закону №1058. Просив перевести його з 01.10.2017 з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, призначеної, згідно Закону №796, на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону №1058 по матеріалам пенсійної справи на виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058, частини 4 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381.
Кременчуцьке ОУПФУ Полтавської області листом від 16.08.2018 №262/К-14 повідомило позивача, що з 17.05.1999 і по час надання відповіді ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розмір пенсії складає 4392,00 грн. Відповідачем у листі також зазначено про відсутність підстав для автоматичного перерахунку пенсії, оскільки відповідно до ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, що діяли на день набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Отже, частина розміру пенсії за період страхового стажу , набутого до набрання чинності цим Законом, може бути обчислена із заробітної плати за роботу на територіях радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильскої катастрофи, як було передбачено раніше діючим законодавством, але при цьому вона обмежується 168 грн.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо автоматичного не переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 110,16 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 28.04.1986 по 30.04.1986, на підставі довідки виданою АТ "Кременчуцький річковий порт" 31.01.1997 б/н, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії за вказаний період складає 5,20112, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV /надалі по тексті Закон №1058/ законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
За змістом частини першої статті 10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII /далі - Закон №2148/, який набув чинності 11.10.2017, внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", доповнивши розділ XV "Прикінцеві положення" пунктами 4-3, 4-7.
Так, пунктом 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно із пунктом 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", Про статус народного депутата України, "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України", Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Таким чином, особі, якій пенсію призначено відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII /надалі по тексту - Закон №796/, розмір якої з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 (із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%), розрахований за нормами Закону №1058, буде більший, проводиться автоматичне, без її звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Частиною першою статті 33 Закону №1058 встановлено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (стаття 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Розмір пенсії за двоскладовою формулою розраховується, із двох частин: частина, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та частина пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перша частина розміру пенсійної виплати визначається за нормами і правилами, передбаченими Законом України "Про пенсійне забезпечення", та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набуття чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №312 від 11 березня 2004 року) передбачено застосування під час призначення пенсії за двоскладовою формулою мінімального та максимального розміру пенсій (з врахуванням цільової грошової допомоги), встановлених постановою Кабінету Міністрів України №544 від 15 квітня 2003 року "Про підвищення розмірів трудових пенсій", (відповідно 50 і 150 гривень), збільшених на 12% (відповідно 56 і 168 гривень).
Друга складова - частина пенсії за період роботи з 1 січня 2004 року обчислюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обраховуються місячні коефіцієнти заробітку за кожний місяць зарплати, починаючи з 01 січня 2004 року і до моменту звернення за пенсією та середньоарифметичний коефіцієнт заробітку, визначається заробітна плата для обчислення пенсії шляхом множення середньої заробітної плати для обчислення пенсії за рік, який передує року звернення за призначенням пенсії, на середньоарифметичний коефіцієнт, визначається коефіцієнт страхового стажу теж за період роботи з 01 січня 2004 року та розмір пенсії за новою формулою (П=3п х Кс).
Відповідно до статті 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком призначаються у розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії. Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості. Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв'язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.
Згідно статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.
В письмових поясненнях, наданих відповідачем на виконання вимог суду, зазначено, що пенсію позивачу призначено відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 році у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Заробітна плата визначена за період з 28.04.1986 по 30.04.1986 в сумі 0,00931 грн на підставі довідки, виданої АТ "Кременчуцький річковий порт" 31.01.1997 №28. Далі визначено коефіцієнт заробітку шляхом порівняння знайденої суми із заробітною платою по народному господарству за 1986 рік: 0,00931/0,00179 = 5,20112. Осучаснено заробітну плату шляхом застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2006 рік на рівні 928,81 грн, а саме: 928,81 х 5,20112 = 4830,85 грн. Згідно довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії 10ААА №018307 процент втрати працездатності позивача становить 70%. Таким чином розмір пенсії на 01.10.2017 становить 4392,00 грн (основний розмір пенсії 3381,60 (4830,85 х 70), щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС інваліду 2 групи 379,60 грн, підвищення інваліду війни в розмірі 580,80 грн, щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інв. війни 2 гр. в розмірі 50,00 грн).
Відповідно до частини першої статті 33 Закону України №1058 пенсія по інвалідності особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Згідно із абзацами 1, 2 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Абзацами 1, 2 частини другої статті 27 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
За змістом письмових пояснень відповідача частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом, може бути обчислена із заробітної плати за роботу на територіях радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як це було передбачено раніше діючим законодавством, але при цьому вона обмежується 168,00 грн.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (частина перша статті 40 Закону №1058).
Водночас, стаття 43 Закону №1058 визначає, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
На виконання вимог суду відповідачем надано попередній розрахунок пенсії позивача по інвалідності з 01.10.2017, здійснений із врахування пунктів 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 у вигляді формули розрахунку пенсії по інвалідності:
Коефіцієнт стажу 01,1167-494 міс.-41р. 02 міс. 11 дн.;
Робота за Списком 1 00 рік 02 міс. 03 дн.;
Список 1 (Лікв. Ав. ЧАЕС) 00 рік 00 міс. 15 дн.;
Військова служба 3р. 00 міс. 02 дн.;
Страх. стаж з 01.07.2000 02 р. 03 міс. 17 дн.;
Заг. стаж (повний) 30 р. 06 міс. 21 д.;
Стаж додатковий 10р. 7 міс 20 дн.;
Розмір пенсії за віком - 0,0000 грн (3764,40 (середній заробіток за три попередні роки 2014-2016)* 0,0000 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати)*0,38583 (коефіцієнт стажу без урахування кратності);
Доплата до прожиткового мінімуму (до 1452,00) -1452,00 грн;
Загальний розмір пенсії за віком - 1452,00 грн;
% для обчислення пенсії по інвалідності - 90,00 %;
Розмір пенсії по інвалідності - 1306,80 грн;
Додаткова пенсія інв.2 гр. внасл. ЧК, ліквідатор (ст.49) (40 % від 949 з 01.12.2013)-379,60 грн;
Підвищення інв. війни (ст. 7) 2 грн. (40 % від 1452) - 580,80 грн;
Щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інв. війни 2 грн.- 50,00 грн.
Щомісячна державна адресна допомога до пенсії інвалідам війни - 1385,60 грн;
Всього (не менше 255% від 1452)- 3702,60грн.
Отже, підсумковий розмір пенсії по інвалідності у сумі 3702,60 грн, розрахований за нормами Закону №1058, є меншим, ніж розмір пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, яку позивач наразі отримує на підставі Закону №796 в розмірі 4392,00 грн.
Приписами п. 4-7 Прикінцевих положень Закону 1058 визначено, що автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених цим Законом без звернення особи, здійснюється лише на умовах збільшення розміру пенсії після такого перерахунку.
Як слідує з матеріалів справи, розмір пенсії, розрахований на підставі пункті 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 розмір пенсії по інвалідності є меншим, а тому відсутні підстави для автоматичного переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону 1058.
Щодо посилання позивача на необхідність застосовувати при обчисленні пенсії по інвалідності розмір заробітної плати в розмірі 110,16 крб, одержаної в одному із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, на підставі довідки, виданої АТ "Кременчуцький річковий порт" 31.01.1997 то суд зазначає наступне.
Пунктом 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 визначено, що при перерахунку пенсії за цією нормою слід застосовувати приписи п. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058, тобто здійснювати перерахунок із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015,2016 роки.
Так, листом Пенсійного Фонду України №36213/02-12 від 16.11.2017 "Щодо реалізації окремих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" роз'яснено, що при переведенні на пенсію згідно Закону №1058 застосовується показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн.
Зокрема вказаний показник і було застосовано відповідачем при здійснені попереднього розрахунку пенсії позивача на підставі пп. 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058.
Щодо посилання позивача на те, що на підставі п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 при автоматичному переведенні з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків призначеної їй згідно Закону №796 на пенсію по інвалідності згідно Закону №1058, остання має бути обчислена відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058 із врахуванням пільг по обчисленню середньомісячного заробітку, визначених Законом №796, суд зазначає, що наведене позивачем не слідує із норми, встановленої пунктом 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення", за змістом якої розмір пенсії для переведення розраховується виключно за нормами Закону №1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, та не передбачає одночасного застосування двох різних законів.
За змістом частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем у повній мірі доведено, що він діяв на підставі та в межах повноважень, визначених законом, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Таким чином, позивач скористався правом на звернення до адміністративного суду і його право не може бути обмежене; заявлені ОСОБА_1 вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи відсутність протиправності у діях відповідача, підстави для задоволення позову відсутні.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підстав вищевикладеного, керуючись статтями 2, 4, 6, 8, 9, 72-77, 90, 139, 243-246, 250, 255, 257, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39622, рнокпп НОМЕР_1) до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика Набережна, 9, м.Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.І. Клочко