Рішення № 77990909, 21.11.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2018
Номер справи
810/5011/18
Номер документу
77990909
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2018 року № 810/5011/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в м. Києві за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить визнати неправомірною відмову Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою Сквирського РТП про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС від 15.05.2006 №22 та зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру заробітної плати за період виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 1134, 03 грн.

В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначив, що відповідачем неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.05.2006 №22, оскільки вона видана згідно із рішенням суду та відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначив, що відповідно до наявних у ній відомостей, за період з 08.07.1986 по 16.07.1986 позивачу за роботу в зоні відчуження ЧАЕС було нараховано та виплачено 1134 руб. 03 коп., які мають бути враховані при перерахунку його пенсії.

Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими. Відповідач вважає, що довідка №22 від 15.05.2006 була видана на підставі рішення Сквирського районного суду Київської області. У той же час, первинних документів, які б підтверджували фактичну виплату сум, позивачем не надано, а тому він не має права на перерахунок пенсії на підставі довідки ВАТ "Сквирське ремонтно-транспортне підприємство" від 15.05.2006 № 22.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання в даній адміністративній справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням від 26.02.2004 категорія 1, серія НОМЕР_1 (а.с.9).

У відповідності до акта огляду МСЕК серії КИО-І №216715, позивач є інвалідом другої групи з 01 січня 2004 року, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( а.с. 11).

Рішенням Свирського районного суду Київської області від 27.02.2006 у справі №2-О-17/2006 встановлено факт його перебування з 08.07.1986 по 16.07.1986 у відрядженні в м. Прип'ять. Тривалість його робочого дня становила 22 годин (а.с. 20).

На виконання вимог вказаного рішення суду, Сквирським ремонтно-транспортним підприємством було видано позивачу довідку про заробітну плату від 15.05.2006 №22, відповідно до якої позивачеві за роботу в зоні відчуження у період з 08.07.1986 по 16.07.1986 було нараховано 1134 руб. 03 коп.

11 липня 2018 року позивач письмово звернувся до відповідача із заявою №262 про проведення перерахунку та поновлення виплату йому пенсії згідно нової довідки Сквирського ремонтно-транспортного підприємства від 15.05.2006 №22 (а.с. 22).

Однак, листом від 27.07.2018 №102/М-01 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за його заявою, у зв'язку з відсутністю підстав для обчислення пенсії за новою довідкою Сквирського ремонтно-транспортного підприємства від 15.05.2006 №22, оскільки згідно із роз'ясненням Міністерства соціального захисту населення України від 08.08.1996 №02-105-013 рішення судів про встановлення факту перебування на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не дають права на підвищену оплату праці в зоні відчуження та визначення розміру пенсії. Також, зазначено, що рішення суду не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсій, підстав для обчислення пенсії за довідкою про заробітну плату, немає.

Не погоджуючись з даною відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини першої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Частиною четвертою статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно із приписами частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом першим цього Порядку визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

При цьому, в силу пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Листом Мінсоцполітики від 09.06.1995 року № 224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Беручи до уваги вищенаведене, суд зазначає, що головною підставою для здійснення перерахунку пенсії особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, є довідка про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка видається підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Судом встановлено, що така довідка була видана позивачу з врахуванням факту, встановленого рішенням Сквирського районного суду Київської області, та була подана ОСОБА_1 до Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області і протягом тривалого часу позивач отримував пенсію на підставі зазначених у ній відомостей.

Проте, у своїй відмові щодо здійснення перерахунку пенсії позивача, а також у відзиві на позовну заяву, відповідач, посилаючись на те, що рішення суду не дає право на підвищену оплату праці в зоні відчуження та визначення розміру пенсії, відмовив позивачу у врахуванні наданої ним довідки при перерахунку пенсії.

Суд погоджується з тим, що рішення Сквирського районного суду Київської області від 27.02.2006 року у справі № 2-О-17/2006 не є підставою для розрахунку пенсії позивача, оскільки підставою для цього безпосередньо є довідка Сквирського РТП від 22.05.2006 №22, дані якої, у свою чергу, підтверджуються зазначеним вище рішенням суду.

Одночасно, суд зазначає, що відповідач не має права надавати оцінку рішенню Сквирського районного суду Київської області та змісту довідки, яка видана на його підставі, враховуючи те, що цим рішенням встановлено факт перебування позивача у відрядженні в м. Прип`ять Київської області з 08.07.1986 року по 16.07.1986 року, де тривалість його робочого дня щоденно становила 22 години.

З огляду на наведені норми права та враховуючи ту обставину, що відповідачем була подана необхідна довідка для перерахунку (розрахунку) пенсії, з якої убачається, що позивачу була виплачена заробітна плата за роботу в зоні ЧАЕС, а також установлений Сквирським районним судом Київської області факт роботи позивача у зоні відчуження з 08.07.1986 по 16.07.1986 та відповідна кількість відпрацьованих щоденно годин, суд дійшов висновку про те, що відповідачем було неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Щодо доводів відповідача про можливість здійснення перерахунку тільки з 11.07.2018, суд звертає увагу на наступне.

Як встановлюється з матеріалів справи, позивачу здійснювалося нарахування пенсії з урахуванням спірної довідки Сквирського РТП від 22.05.2006 №22, однак у подальшому, розрахунок пенсії на підставі цієї довідки було припинено.

У зв'язку із цим, представник позивача 11.07.2018 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив повідомити про причини зменшення розміру пенсії та поновити її виплату відповідно до вказаної довідки.

Листом від 27.07.2018 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, посилаючись на невідповідність її вимогам законодавства та відсутність інших документів щодо розміру заробітку позивача під час перебування в зоні ЧАЕС.

Частиною другою статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як свідчать матеріали справи, 21.09.2018 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, тому належним судовим захистом та відновленням його порушеного права, суд вважає зобов'язати відповідача здійснити спірний перерахунок пенсії, саме з 21.03.2018, тобто в межах шестимісячного строку.

При цьому, заява позивача від 11.07.2018 не є заявою про перерахунок пенсії на підставі нових документів - довідки Сквирського РТП від 22.05.2006 №22 , у зв'язку із виникненням права на підвищення пенсії у розумінні частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Перерахунок пенсії на підставі зазначеної норми та відповідної довідки позивачу вже було здійснено раніше, проте в подальшому такий розрахунок було припинено.

Таким чином, зазначену заяву слід розцінювати як звернення позивача з вимогою поновити його права, які були порушені у зв'язку із припиненням розрахунку пенсії на підставі зазначеної довідки.

З огляду на це, положення частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не можуть бути застосовані як такі, що свідчать про необхідність задоволення позову саме з 11.07.2018.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що рішення Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.07.2018 №102/84-01, яким відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача, є протиправним та таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою Сквирського РТП про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС від 15.05.2006 №22.

Зобов`язати Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи із розміру заробітної плати за період виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в сумі 1134 (одна тисяча сто тридцять чотири) руб. 03 коп., на підставі довідки Сквирського РТП від 15.05.2006 №22, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 21.03.2018, з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.