Рішення № 77973274, 15.11.2018, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
15.11.2018
Номер справи
127/17976/18
Номер документу
77973274
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/17976/18

Провадження № 2/127/3054/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

15.11.2018 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Дернової В.В.,

секретаря Тронт М.О.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці у порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_2 соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 соціальної політики Вінницької міської ради у липні 2018 року звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 про стягнення надмірно виплачених коштів та просив стягнути з ОСОБА_3 надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги малозабезпеченій сім’ї за період з 01.10.2016 року до 31.03.2017 року у розмірі 1554 грн. Свої вимоги позивач мотивував тим, що відповідач, перебуваючи на обліку у ОСОБА_2 соціальної політики Вінницької міської ради та отримуючи допомогу як малозабезпечена сім’я у період з 01.10.2016 року до 31.03.2017 року, не повідомив департамент про наявність у нього на праві власності нерухомого майна, а саме земельної ділянки площею 3,2433 га. Вказане вплинуло на розмір призначеної державної соціальної допомоги та призвело до її переплати за період з 01.10.2016 року до 31.03.2017 року на суму 1554 грн. Відповідач у позасудовому порядку кошти не повернув, що і стало підставою для звернення до суду з позовом.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні повторно позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити, не заперечував щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_3, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, письмовий відзив на позов або заяву про розгляд справи у його відсутність не надав, а тому суд (без винесення окремого процесуального документа) ухвалив провести заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України, оскільки представник позивача не заперечував проти такого порядку розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлені наступні фактичні обставини справи, яким відповідають правовідносини сторін, врегульовані нормами Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям».

Судом встановлено, що ОСОБА_3 21.10.2016 року звернувся до органу соціального захисту із заявою про призначення йому допомоги як малозабезпеченій сім’ї (а.с. 7). Своїм підписом у даній заяві відповідач ОСОБА_3 підтвердив той факт, що його повідомлено про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання заявником соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг, він зобов’язаний повідомити про це органи праці та соціального захисту населення, а наведені ним відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацію та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України.

На підставі поданої заяви та документів, рішеннями органу соціального захисту від 25.10.2016 року, від 26.12.2016 року ОСОБА_3 було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім’ї в розмірі 181 грн. щомісячно у період з 01.10.2016 року до 31.03.2017 року, та у розмірі 298 грн. щомісячно з 01.12.2016 року до 31.03.2017 року щомісячно (а.с. 8-9).

Невиконання органом праці та соціального захисту населення своїх зобов’язань по виплаті вказаних сум коштів судом не встановлено.

Перевіркою достовірності та повноти доходів, що внесені в декларацію про доходи та майновий стан сім’ї при зверненні за наданням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, позивачем виявлено наявність у ОСОБА_3 на праві власності нерухомого майна, а саме земельної ділянки площею 3,2433 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Очеретнянської сільської ради Погребищенського району Вінницької області, що підтверджується Договором оренди землі №55 від 05.01.2005 року, Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта від 15.11.2018 року за №145403341. При цьому, орендна плата за користування земельною ділянкою становить 3% від нормативної вартості земельної ділянки.

Однак, ОСОБА_3 про вказані обставини орган соціального захисту не повідомив.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст., ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім’ї, які постійно проживають на території України; малозабезпечена сім’я - сім’я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї.

Відповідно до п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» (далі Порядок), для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву , документ, що посвідчує особу уповноваженого представника

сім'ї , декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі

довідок про доходи кожного члена сім'ї), довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Пунктом 10 Порядку передбачено, що соціальна допомога не призначається у разі, коли під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім'ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо).

Згідно п. 12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість

місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідач ОСОБА_3 був попереджений про обов’язок своєчасно повідомляти про обставини, що впливають на виплату допомоги (у тому числі, про наявність нерухомого майна), про що свідчить зміст його заяви (а.с. 7), однак свої зобов’язання не виконав, не повідомив орган соціального захисту про наявність у нього земельної ділянки, яка здається в оренду, тобто діяв не добросовісно.

У зв’язку з вищенаведеними обставинами, була здійснена переплата соціальної допомоги відповідачу як малозабезпеченій сім’ї за період з 01.10.2016 року до 31.03.2018 року у розмірі 1554 грн., що підтверджується розрахунком переплати (а.с. 11). Звернення органу праці та соціального захисту населення про повернення коштів в добровільному порядку ОСОБА_3 залишені без реагування (а.с. 12-13).

Відповідно до ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно; особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті:1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Зважаючи, що судом встановлено надмірну виплату відповідачу ОСОБА_3 коштів щомісячної адресної допомоги малозабезпеченій сім’ї , така виплата виникла в результаті недобросовісності з боку відповідача, тому суд приходить до висновку про стягнення з відповідача вказаної суми коштів, тобто позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Крім того, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, необхідно стягнути з ОСОБА_3на користь ОСОБА_2 соціальної політики Вінницької міської ради1762 грн. судового збору, оскільки позов задоволено повністю.

Керуючись ст. ст. 13, 81, 263-285, 273, 282-284, 289 ЦПК України, на підставі ст. 19 Конституції України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям», суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь ОСОБА_2 соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790) надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги малозабезпеченій сім’ї, за період з 01.10.2016 року до 31.03.2017 року у розмірі 1554,00 грн. (одна тисяча п’ятсот п’ятдесят чотири гривні) грн.

Стягнути з ОСОБА_3на користь ОСОБА_2 соціальної політики Вінницької міської ради1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) грн. судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області або безпосередньо до апеляційного суду Вінницької області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст судового рішення складено 20.11.2018 року.

Суддя: