
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2018 р. Справа № 1840/3355/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу №1840/3355/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Сумській області
про стягнення доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1Г.) звернувся з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі – відповідач, ГУ НП в Сумській області), в якій просить суд:
- стягнути з відповідача невиплачену суму грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час, у розмірі 642, 52 грн.;
- стягнути з відповідача невиплачену суму грошового забезпечення у вигляді індексації, в розмірі 1 383, 06 грн.;
- стягнути з відповідача середній заробіток за час затримки виплати грошового забезпечення, починаючи з 12.09.21017.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Позивач з 06.10.1998 по 11.09.2017 проходив службу в Головному управлінні МВС України в Сумській області та Головному управлінні НП в Сумській області на різних посадах. Після звільнення зі служби у зв’язку із скороченням штатів, під час оформлення пенсії за вислугу років, у ОСОБА_1 виникли сумніви щодо сплати у повному обсязі грошового забезпечення, а саме: доплати за роботу у нічний час та індексації. З метою з’ясування вказаних питань, ГУ НП в Сумській області в липні 2018 року був направлений запит, у відповідь на який, листом від 20.07.2018 відповідач повідомив кількість днів роботи у нічний час в 2016-2017 роках, а також зазначив про відсутність правових підстав для виплати доплати за таку роботу та відсутність підстав для виплати індексації грошового забезпечення.
У зв’язку з цим, 30.07.2018 ОСОБА_1 направив ГУ НП в Сумській області лист з вимогою нарахування та виплати доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення за період служби з 14.07.2016 по 11.09.2017. Втім, згідно з листом від 13.08.2018, відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті вказаних коштів з тих підстав, що така виплата не була передбачена законодавством, що регулювало виплату грошового забезпечення.
На переконання позивача, вказана відмова є протиправною, оскільки, по-перше, нарахування індексації було передбачено Законами України «Про національну поліцію» та «Про індексацію грошових доходів населення», а по-друге, доплата за службу у нічний час є частиною грошового забезпечення і підставою для її виплати є факт проходження служби у нічний час. Тобто, відсутність довідок про несення служби у нічний час, не може бути підставою для позбавлення особи права на вказану доплату.
Враховуючи те, що відповідач у день звільнення 11.09.2017 не здійснив виплату доплати за службу в нічний час та індексацію грошового забезпечення, відповідно до статті 117 Кодексу законів про працю України, він зобов’язаний сплатити середній заробіток за весь час затримки.
З вищезазначених підстав, ОСОБА_1 вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 07.09.2018 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 1840/3355/18, підготовче засіданні призначено на 09.10.2018 о 10 год. 00 хв., встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Так, 24.09.2018 від ГУ НП в Сумській області надійшов відзив (а.с. 40-41), у якому відповідач зазначив, що нарахування доплати за службу в нічний час здійснюється на підставі довідок обліку несення служби в нічний час, які складаються начальником чергової частини. Оскільки такі довідки стосовно позивача не складались, підстави для нарахування йому згаданої доплати відсутні.
Стосовно відсутності підстав для нарахування індексації грошового забезпечення, відповідач повідомив, що її виплата передбачена Законом України «Про індексацію грошових доходів населення». Відповідно до ст. 6 зазначеного Закону, порядок проведення індексації визначається Кабінетом Міністрів України, зокрема, Постановою № 1078 від 17.07.2003. Згідно з указаною Постановою, у період проходження служби позивачем, виплата індексації передбачалась лише військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та посадовим особам митної служби. Тобто, на поліцейських вказані нормативно-правові акти не розповсюджувались.
Крім того, відповідач звернув увагу суду на те, що порядок проходження служби поліцейськими визначається спеціальним законодавством. у зв’язку з чим, загальні норми трудового законодавства, в тому числі і стаття 117 Кодексу законів про працю України, яка визначає обов’язок роботодавця виплатити середній заробіток за час затримки виплати коштів при звільненні працівника, не можуть застосовуватись до спірних правовідносин.
За наведених обставин, ГУ НП в Сумській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач 05.10.2018 надав відповідь на відзив (а.с. 44-50), у якій зазначив, що доплата за службу в нічний час є частиною грошового забезпечення, а не компенсацією, і її виплата не може залежати від отримання чи не отримання часу на відпочинок, у зв’язку з чим, доводи відповідача про відсутність підстав для нарахування згаданої доплати є необґрунтованими. Також, безпідставними є і посилання на відсутність у поліцейських права на індексацію грошового забезпечення у період проходження служби ОСОБА_1, оскільки таке право прямо передбачено Законами України «Про Національну поліцію» та «Про індексацію грошових доходів населення».
Стосовно середнього заробітку за час затримки виплати грошового забезпечення, позивач зауважив на тому, що норми спеціального законодавства не регулюють відповідальність роботодавця за порушення строків виплати належних поліцейським сум, у зв’язку з чим, до спірних правовідносин можуть застосовуватись норми Кодексу законів про працю України.
Ухвалою суду від 09.10.2018, занесеною до протоколу, підготовче провадження по справі № 1840/3355/18 закрито, справа призначена до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 24.10.2018 об 11 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 24.10.2018, занесеною до протоколу, в судовому засіданні оголошено перерву до 10 год. 00 хв. 09.11.2018, відповідача зобов’язано надати додаткові докази по справі.
В судовому засіданні 09.11.2018 ОСОБА_1 подав заяву про відмову від позову в частині стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки виплати грошового забезпечення, починаючи з 12.09.2017 (а.с. 62), за результатами розгляду якої, ухвалою суду провадження по справі № 1840/3355/18 у вказаній частині було закрито.
В іншій частині, ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд в його задоволенні відмовити.
Заслухавши повноважних представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та об’єктивно оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 у період з 06.10.1998 по 06.11.2015 проходив службу в Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на посадах рядового та середнього начальницького складу. У період з 07.11.2015 по 13.07.2016 проходив службу на посадах середнього складу в Департаменті захисту економіки Національної поліції України, а в період з 14.07.2016 по 11.09.2017 – на посадах середнього складу в Головному управлінні Національної поліції в Сумській області.
Наказом № 336 о/с від 07.09.2017 (а.с. 19) позивача звільнено зі служби з 11 вересня 2017 року відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв’язку з скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Після звільнення, 16.07.2018 адвокатом ОСОБА_3 відповідачу був наданий запит з вимогою надати копії наказів про встановлення ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення за період з 14.07.2016 по 11.09.2017, довідки про розмір грошового забезпечення з розбивкою помісячно та по кожному його виду, про дату остаточного розрахунку після звільнення, про залучення позивача до служби у нічний час, інформацію про порядок несення служби помічника відповідального від керівництва ГУ НП та інформацію стосовно проведення індексації грошового забезпечення (а.с. 20-21).
У відповідь на вказаний запит, 20.07.2018 ГУ НП в Сумській області надало запитувані документи та інформацію (а.с. 22).
З’ясувавши з отриманих документів, що доплата за службу в нічний час та індексація грошового забезпечення відповідачем не виплачувались, 30.07.2018 ОСОБА_1 направив листи з вимогою провести нарахування та виплату цих коштів (а.с. 23-24). Так, листом від 07.08.2018, ГУ НП в Сумській області повідомило позивача про те, що виплата індексації грошового забезпечення поліцейським в період проходження ним служби, а саме: з 14.07.2016 по 11.09.2017, Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003, не передбачалась, у зв’язку з чим, підстави для її нарахування відсутні (а.с. 26).
Також, листом від 13.08.2018, відповідач повідомив ОСОБА_1 і про відсутність підстав для нарахування доплати за службу в нічний час, оскільки відповідно до Інструкцій з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, затвердженої Наказом МВС України № 181 від 28.04.2009 та Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України, затвердженої Наказом МВС України № 440 від 23.05.2017, після закінчення чергування заступникам відповідальних та відповідальним від структурних підрозділів надається відпочинок. Вказані Інструкції визначають, що начальник чергової частини здійснює облік (розподіл) службового часу, веде облік чергувань в понаднормовий час, а також нічний час доби, тільки на працівників чергової частини. При цьому, здійснення такого обліку на заступників відповідальних, не передбачено.
Отже, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з доводами ГУ НП в Сумській області про відсутність підстав для виплати позивачу доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, з огляду на таке.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 вказаної Постанови встановлено, що за службу в нічний час виплачується доплата у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
З метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських, Наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі – Порядок).
Згідно з пунктами 3, 20 розділу І вказаного Порядку, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
За виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується.
Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.
На виконання пункту 11 розділу ІІ Порядку, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Зі змісту вказаних норм, суд робить висновок, що доплата за службу в нічний час є частиною грошового забезпечення поліцейського, яка має виплачуватись у разі виконання ним службових обов’язків у період з 22.00 до 06.00 години. Доплата здійснюється за фактично відпрацьований час у такому періоді на підставі довідок обліку несення поліцейським служби в нічний час, складеною за визначеною формою. При цьому, на переконання суду, право особи на отримання доплати за службу в нічний час, не може ставитись у залежність від складення певною особою згаданої довідки. Тобто, відсутність довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час, не може бути підставою для позбавлення поліцейського доплати за службу в нічний час у встановленому розмірі за умови, якщо така служба здійснювалась на підставі відповідних наказів і її точну тривалість можна встановити з інших даних. Крім того, нарахування доплати за службу в нічний час має здійснюватися незалежно від того, чи надавався поліцейському відпочинок за таку службу.
В даному випадку, з матеріалів справи убачається та не заперечується відповідачем, що ОСОБА_1 у 2016-2017 роках 12 разів виконував службові обов’язки у якості заступника відповідального від керівництва ГУ НП у нічний час (а.с. 22, 54а), але доплата йому не нараховувалась.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приписами ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Отже, за наведених обставин, суд доходить висновку про доведеність виконання ОСОБА_1 службових обов’язків у нічний час та, як наслідок, наявність права на доплату за таку службу. У зв’язку з цим, невиплата відповідачем доплати за службу в нічний час, не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України та є протиправною, а позовні вимоги в частині її стягнення – обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно розрахунку позивача (а.с. 8-10) розмір ненарахованої та невиплаченої доплати за службу в нічний час склав 642, 52 грн. Саме таку суму просить стягнути позивач з відповідача. В той же час, ГУ НП в Сумській області надало розрахунок (а.с. 60), відповідно до якого, розмір вказаної доплати має бути 675, 90 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, з метою повного захисту прав та інтересів ОСОБА_1, про захист яких поданий позов, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та стягнути з відповідача суму невиплаченої доплати за службу в нічний час в розмірі 675, 90 грн.
Стосовно позовних вимог про стягнення індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Частиною 5 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
З метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін, визначаються Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
На виконання статті 2 Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (стаття 4 Закону).
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003.
Згідно з абзацом 5 пункту 2 вказаного Порядку (в редакції, яка діяла на час проходження служби позивачем), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
З системного аналізу вказаних норм, суд робить висновок, що індексація грошових доходів населення є засобом дотримання конституційних гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня, право на яку мають всі громадяни, які отримують доходи на території України, що не мають разового характеру. При цьому, на переконання суду, визначений пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення перелік доходів, не може вважатись вичерпним та позбавляти осіб права на нарахування індексації на доходи, які в цьому порядку не зазначені.
Тобто, оскільки право на індексацію грошового забезпечення поліцейських є законодавчо закріпленим (ч. 5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» у поєднанні з абз. 4 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»), відсутність конкретизації у підзаконному акті, а саме: у Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003, щодо індексації грошового забезпечення саме поліцейських, не може позбавляти останніх права на таку індексацію.
Варто зазначити, що вказаний недолік був усунутий Постановою Кабінету Міністрів України № 782 від 18.10.2017, згідно з якою, до абзацу 5 пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення внесені зміни стосовно індексації грошового забезпечення поліцейських.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відмова ГУ НП в Сумській області у проведенні індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 14.07.2106 по 11.09.2017, також не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України та є протиправною, у зв’язку з чим, позовні вимоги про її стягнення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Як убачається з наданого позивачем розрахунку (а.с. 11-12) сума невиплаченої індексації грошового забезпечення складає 1 383, 06 грн. Належних та допустимих доказів того, що сума індексації є іншою, ніж визначена позивачем, відповідач суду не надав, у зв’язку з чим, суд вважає цю обставину такою, що визнається сторонами та приймає до уваги ту суму, яка визначена ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про стягнення доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення – задовольнити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 40108777) на користь ОСОБА_1 (40022, м. Суми, вул. Родини Линтварьових, 11, ід.н. НОМЕР_1) доплату до грошового забезпечення за службу в нічний час в сумі 675, 90 (шістсот сімдесят п’ять) грн. 90 коп.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 40108777) на користь ОСОБА_1 (40022, м. Суми, вул. Родини Линтварьових, 11, ід.н. НОМЕР_1) індексацію грошового забезпечення в сумі 1 383, 06 (одна тисяча триста вісімдесят три) грн. 06 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення суду складено 19.11.2018
Суддя С.В. Воловик