
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2018 р. Справа № 1840/3301/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління Національної поліції в Сумській області до Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Національної поліції в Сумській області (далі - позивач, ГУНП в Сумській області) звернулося до суду з позовною заявою (а.с.27-29) до Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області (далі - відповідач, РСЦ МВС в Сумській області), в якому просило:
1) визнати протиправною відмову відповідача щодо реєстрації транспортного засобу за ГУНП в Сумській області, а саме автомобіля АUDІ А6 2.4і, д.н.з.FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, зеленого кольору.
2) зобов’язати відповідача зареєструвати за ГУНП в Сумській області транспортний засіб АUDІ А6 2.4і, д.н.з. FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, зеленого кольору.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно відмовив у реєстрації права власності на придбаний конфіскований за рішенням суду автомобіль з посиланням на відсутність сертифікату відповідності транспортного засобу вимогам екологічних норм не нижче рівня «Євро-4». Вважає, що враховуючи те, що транспортний засіб, був конфіскований на користь держави за судовим рішенням, його реєстрація має бути проведена саме у відповідності до п. 11 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388, наявність сертифікату відповідності яким не вимагається.
Ухвалою суду від 17.09.2018 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 09.10.2018.
01.10.2018 відповідач надіслав відзив на позовну заяву (а.с.35-36), відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, виходячи з того, що згідно ст. 2 Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» від 06.07.2005 пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу державну реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8701 20, 8702, 8703, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам, крім іншого, не нижче рівня «ЄВРО-4» - з 1 січня 2014 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня “ЄВРО-4” як обов’язкових. Документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб («ЄВРО-2» - «ЄВРО-6» або іншому рівню).
Відмітив, що відповідно до п. 10 встановленого Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану вимогам правил, нормативів та стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію якого власники надають до сервісного центру МВС.
Крім того, зазначив, що відповідно пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 №738 «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» визначено, що перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
У зв’язку з цим вважає, що чинне законодавство не містить окремих норм чи виключень для транспортних засобів, які були конфісковані за рішенням суду та реалізовані органами державної виконавчої служби (передані в безоплатне користування), щодо спрощеного порядку першої реєстрації без надання такого сертифікату, а тому незалежно від підстав набуття права власності на транспортний засіб первинна реєстрація його повинна бути здійснена у загальному порядку з наданням відповідних документів, а саме сертифіката відповідності.
Ухвалою суду від 09.10.2018, занесеної до протоколу судового засідання, підготовче провадження було закрито та призначено справу до розгляду по суті на 08.11.2018.
В письмових поясненнях (а.с.41) представник відповідача додатково зазначив, що, оскільки транспортний засіб, що переданий позивачу, не відповідає вимогам екологічних стандартів, а законодавство чітко визначає, що таке майно має бути знищено, то державний виконавець взагалі не мав права здійснювати передачу такого транспортного засобу позивачу.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову через його необґрунтованість з підстав, викладених у відзиві та поясненнях (а.с.41).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним позов задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що постановою Ковпаківського районного суду м.Суми від 16.01.2013 у справі №592/403/13-п (провадження №3/592/118/3) про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, було постановлено накласти на ОСОБА_3 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 156190грн., з конфіскацією на користь держави автомобіля марки «АUDІ А6 2.4і», реєстраційний номер FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, який зберігається на складі Сумської митниці та вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №1235/80512/12 від 13.12.2012 (а.с.10-11).
Вказана постанова суду була направлена на виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, для подальшої її виконання, а саме: конфіскації автомобіля марки «АUDІ А6 2.4і», реєстраційний номер FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску та який рішенням засідання комісії з розпорядження конфіскованим майном управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 18.10.2017 було одноголосно вирішено безоплатно передати ГУНП в Сумській області (а.с.12-16).
Згідно акта прийому-передачі від 27.10.2017 у присутності головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області, та представника ГУНП в Сумській області ОСОБА_4 було безоплатно передано позивачу спірний транспортний засіб (а.с.17).
23.06.2018 із заявою №152128120 від 23.06.2018 щодо реєстрації автомобіля марки «АUDІ А6 2.4і», реєстраційний номер FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, зеленого кольору, за ГУНП в Сумській області, позивач звернувся до Територіального сервісного центру №5946 РСЦ МВС в Сумській області, яке, як встановлено судом та вбачається з пояснень представника відповідача, відзиву, є структурним підрозділом РСЦ МВС в Сумській області (а.с.18).
Територіальний сервісний центр №5946 РСЦ МВС в Сумській області листом №31/18/5946-2074 від 23.06.2018, повідомив, що провести першу реєстрацію автомобіля АUDІ А6 2.4і, реєстраційний номер FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, зеленого кольору, на території України можливо лише за умови надання документа про відповідність конструкції транспортного засобу установленим вимогам безпеки дорожнього руху, яким є сертифікату відповідності транспортного засобу вимогам екологічним норм не нижче рівня «Євро-4» (а.с.19-20).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Дійсно, відповідно до ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII (далі – Закон України «Про дорожній рух»), на яку посилається відповідач, до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
При цьому, державна реєстрація транспортного засобу, відмова в якій є предметом оскарження в даній справі, відповідно до ч.ч.1,2,3,4,10,11 ст.34 Закону України «Про дорожній рух» полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків (ч.1). Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників (ч.2). Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення (ч.3). Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України (ч.4). Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів (ч.10). На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів (ч.11).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 затверджено Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - Порядок №1388)
Так, відповідно до п.3 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Таким органом є відповідач у справі - РСЦ МВС в Сумській області.
Відповідно до п.8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Дійсно, відповідно до п.10 Порядку №1388, на який посилається відповідач, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Разом з тим, відповідно до п.11 Порядку №1388 державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності). До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985.
ГУНП в Сумській області звернулось до відповідача з заявою про реєстрацію отриманого транспортного засобу. До заяви було надано, у відповідності до вказаного вище п. 11 Порядку №1388 документ, що встановлює право власності - рішення засідання комісії з розпорядження конфіскованим майном управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 18.10.2017 (а.с.17).
Питань до документа, що встановлює право власності у відповідача не було та єдиною підставою для відмови у реєстрації спірного автомобіля стало відсутність документа про відповідність конструкції транспортного засобу установленим вимогам безпеки дорожнього руху.
Однак, суд вважає безпідставним даний висновок відповідача, а також його посилання у відзиві на п.10 Порядку №1388, та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 №738 «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання», оскільки транспортний засіб не був ввезений позивачем на митну територію України, а був переданий конфіскований в дохід держави за судовим рішенням. За таких обставин, його державна реєстрація має проводитися у відповідності до вимог спеціальної норми, що міститься в п.11 Порядку №1388, яким не передбачено надання такого документа, на який посилається відповідач у листі від 23.06.2018 (а.с.19-20).
Відповідно до п.1 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №985, реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Приймаючи рішення про можливість подальшої експлуатації автомобіля марки «АUDІ А6 2.4і», реєстраційний номер FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, в якості транспортного засобу та здійснюючи його реалізацію державний виконавець виступав від імені держави. Держава, передавши конфіскований за рішенням суду на її користь автомобіль позивачу, взяла на себе зобов’язання і щодо реалізації права власності на такий автомобіль в подальшому. Отримавши, майно, яке передано державним виконавцем від імені держави, позивач мав законні та виправдані очікування отримати можливість в повній мірі реалізувати право власності на транспортний засіб. Невід'ємними складовими змісту права власності є можливість не лише володіти належним майном, а й мати можливість його використовувати та розпоряджатися ним. А відмова відповідача у державній реєстрації транспортного засобу обмежує позивача у реалізації такого права та є протиправною. За таких обставин, на переконання суду, відмова відповідачем, що є державним органом та діє від імені держави, в державній реєстрації транспортного засобу, реалізованого від імені держави, є неспіврозмірним, а отже і не виправданим обмеженням прав позивача.
Посилання представника відповідача в письмових поясненнях (а.с.41) на те, що державний виконавець не мав права здійснювати передачу позивачу транспортного засобу, що не відповідає вимогам екологічних стандартів, суд не приймає до уваги, оскільки питання передачі державним виконавцем як представником зберігача майна не є предметом розгляду даної справи. Тим паче, доказів того, що автомобіль достеменно не відповідає вимогам екологічних стандартів відповідачем суду не надано.
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини у справі та досліджені докази, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у реєстрації спірного транспортного засобу не може відповідати ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправною відмову Територіального сервісного центру №5946 РСЦ МВС в Сумській області щодо реєстрації транспортного засобу за ГУНП в Сумській області, а саме: автомобіля марки «АUDІ А6 2.4і», реєстраційний номер FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, зеленого кольору та зобов’язати відповідача зареєструвати за ГУНП в Сумській області транспортний засіб марки «АUDІ А6 2.4і», реєстраційний номер FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, зеленого кольору.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане положення, приймаючи до уваги, що ГУНП у Сумській області виступає у даній справі не як суб’єкт владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 1762грн., сплаченого ним за подання позовної заяви згідно платіжного доручення №3327 від 21.08.2018 (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Головного управління Національної поліції в Сумській області (40000, м.Суми, вул.Г.Кондратьєва, буд.23, код ЄДРПОУ 40108777) до Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Білопільський шлях, буд.18/1, код ЄДРПОУ 40112338) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Територіального сервісного центру №5946 Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області у реєстрації транспортного засобу за Головним управлінням національної поліції в Сумській області, а саме автомобіля марки «АUDІ А6 2.4і», реєстраційний номер FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, зеленого кольору.
Зобов’язати Регіональний сервісний центр МВС в Сумській області зареєструвати за Головним управлінням національної поліції в Сумській області транспортний засіб марки «АUDІ А6 2.4і», реєстраційний номер FFК493, кузов №WAUZZZ4BZWN109115, 1998 року випуску, зеленого кольору.
Стягнути з Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Білопільський шлях, буд.18/1, код ЄДРПОУ 40112338) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Головного управління Національної поліції в Сумській області (40000, м.Суми, вул.Г.Кондратьєва, буд.23, код ЄДРПОУ 40108777) в рахунок повернення сплачений при подачі позову судовий збір в розмірі 1762грн. 00коп. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 19.11.2018.
Суддя І.Г. Шевченко