
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 440/3506/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання – Крутько О.В.,
позивача – ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
05 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області, у якій просив:
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ: 00032684) виділити та перерахувати на рахунок Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ: 08592276) кошти для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37500, РНОКПП: 26991195301 згідно з погодженим та затвердженим Міністерством внутрішніх справ України висновком про призначення та виплати одноразової грошової допомоги;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ: 08592276) видати наказ про виплату одноразової грошової допомоги інваліду ІІ групи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37500, РНОКПП: НОМЕР_1) та здійснити виплату такої допомоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37500, РНОКПП: НОМЕР_1) у відповідності до вимог пункту 11 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
В обґрунтування вимог посилався на те, що відповідно до пунктів 10, 11 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції МВС України прийнято рішення про призначення грошової допомоги позивачу, Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області не пізніше двох місяців із дня прийняття рішення про призначення грошової допомоги повинна перерахувати позивачу призначену грошову допомогу. Однак виплату вказаної допомоги позивачу не здійснено.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. У відзиві на позов відповідач зазначав, що грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС України рішення про її призначення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС України. Позивачу рішення про виплату одноразової грошової допомоги затверджене 27.04.2018 та надіслано до ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області. Оскільки переважна більшість з числа тих, хто звернувся за отриманням одноразової грошової допомоги, є інвалідами, які мають травми чи захворювання і потребують термінового лікування, вказана допомога виплачується виключно в порядку черги, відповідно до дати затвердження висновків, як це передбачено Порядком. У разі надання переваги щодо проведення виплати одноразової грошової допомоги позивачу МВС України тим самим порушить права інших інвалідів, яким висновки затверджено раніше чим квітень 2018 року, а також порушить законодавчо визначений порядок. З огляду на викладене, допомога буде виплачена в порядку черги відповідно до дати затвердження висновків /а.с. 30-33/.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 20.05.1994 (наказ про прийняття до Лубенського МРВ УМВС України в Полтавській області від 19.05.1994 № 29 о/с) по 18.07.2005 (наказ про звільнення з УМВС України в Полтавській Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України за ст.64 п. "ж" (у запас за власним бажанням) /а.с. 13-15/.
Відповідно до постанови медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" ОСОБА_1 отримав травму: закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку (11.03.2001), пов'язана з виконанням службових обов'язків (підстава: протокол №18 від 09.11.2017) /а.с. 18/.
Довідкою серія АВ №0852911 (на підставі акту огляду МСЕК № 9/9) від 18.12.2017 та довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія АГ №0005434 від 18.12.2017 встановлено 65% втрати професійної працездатності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків; встановлено II групу інвалідності до 01.05.2018 /а.с. 19-20/.
Довідкою серія АВ № 0853510 (на підставі акту огляду МСЕК № 708/12) від 08.05.2018 встановлено ІІ групу інвалідності до 01.05.2019 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків /а.с. 21/.
Заявою (рапортом) від 06.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області за виплатою одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності від травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків в ОБС, надав низку документів, у тому числі документи МСЕК від 18.12.2017 та документи, передбачені пунктом 7 Порядку № 850 /а.с. 22/.
13.04.2018 звернувся з клопотанням до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області в якому просив письмово повідомити про результати розгляду заяви (рапорту) від 06.02.2018 /а.с. 23/.
Листом від 25.04.2018 вих. №4/В-1671л.к Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області повідомлено позивача про те, що матеріали на виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 надіслані на розгляд до ДФОП МВС України за вих.№4/2188 від 28.03.2018 /а.с. 24/.
Листом від 07.05.2018 вих.№4/В-1288л.к Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області повідомлено ОСОБА_1, що 27.04.2018 до УФЗБО УМВС України в Полтавській області надійшли затверджені ДФОП МВС України матеріали на виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності, при надходженні цільового фінансування буде проведено розрахунок.
Оскільки розрахунок з позивачем не проведений, він звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п. 3 Закону України від 23.12.2015 № 900-VІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Згідно з ч. 6 ст. 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» (далі по тексту - Порядок № 850).
Згідно з пп.2 п. 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
У відповідності до п. 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:
заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;
довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії:
довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
За приписами п.8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
Згідно з п.9 Порядку № 850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС (п.10 Порядку № 850).
Виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ (п. 11 Порядку № 850).
Судом встановлено, що заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності позивачем подано 06.02.2018.
На виконання п. 9 Порядку № 850 ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області 28.03.2018 складено висновок про виплату ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі 352 400 грн /а.с. 52/.
Як вбачається із листа від 07.05.2018 вих.№4/В-1288л.к Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області повідомлено ОСОБА_1, що 27.04.2018 до УФЗБО УМВС України в Полтавській області надійшли затверджені ДФОП МВС України матеріали на виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності.
Разом з тим, кошти позивачеві у строк, встановлений пунктом 10 Порядку № 850, виплачені не були.
Суд відмічає, що відповідачами у справі не заперечується наявність у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової допомоги по інвалідності (200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності).
Невиплату вищевказаної допомоги у встановлений строк відповідачі пояснюють відсутністю коштів.
У відзиві МВС України на позов зазначено, що грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС України рішення про її призначення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС України. Позивачу рішення про виплату одноразової грошової допомоги затверджене 27.04.2018 та надіслано до ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області. Оскільки переважна більшість з числа тих, хто звернувся за отриманням одноразової грошової допомоги, є інвалідами, які мають травми чи захворювання і потребують термінового лікування, вказана допомога виплачується виключно в порядку черги, відповідно до дати затвердження висновків, як це передбачено Порядком. У разі надання переваги щодо проведення виплати одноразової грошової допомоги позивачу МВС України тим самим порушить права інших інвалідів, яким висновки затверджено раніше чим квітень 2018 року, а також порушить законодавчо визначений порядок. З огляду на викладене, допомога буде виплачена в порядку черги відповідно до дати затвердження висновків.
Разом з тим, суд зазначає, що Порядком № 850 не передбачено продовження терміну виплати одноразової грошової допомоги по інвалідності. Термін виплати вказаної допомоги не поставлено в залежність від наявності або відсутності коштів на виплату допомоги у МВС України.
Та обставина, що пунктом 10 Порядку № 850 передбачено виплату допомоги в порядку черговості, не знімає з відповідачів обов'язку здійснити виплату одноразової грошової допомоги у двомісячний термін з дня прийняття МВС України рішення про її виплату (затвердження висновку).
Суд не беруться до уваги доводи МВС України про зростання кількості осіб, які звернулися за отриманням одноразової грошової допомоги по інвалідності, оскільки такі обставини не можуть бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання допомоги по інвалідності, нарахування та виплата якої прямо передбачені законом.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань не повинно прийматися до уваги.
Так, у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
В силу п.1 ч.2 ст.22 БК України МВС України є головним розпорядником бюджетних коштів.
Згідно з п.7 ч.5 ст.22 БК України головний розпорядник бюджетних коштів зокрема здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
У відповідності до ч.1 ст.23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з ч.1 ст.48 БК України розпорядники бюджетних коштів, яким в даному випадку є ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області, беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
За приписами ч.1 ст.49 БК України розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.
Незважаючи на те, що ліквідаційною комісією (розпорядником бюджетних коштів) надіслано на адресу МВС України заявку про потребу в коштах на виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності, зокрема, і позивачу по справі, МВС України коштів для виплати допомоги ОСОБА_1 виділено не було.
Міністерство внутрішніх справ України правомірності своєї бездіяльності щодо невиділення коштів для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги по інвалідності належним чином не довів.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідачі, як суб'єкти владних повноважень на яких покладено обов'язок щодо доказування, не довели правомірності власних дій, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ: 00032684) виділити та перерахувати на рахунок Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ: 08592276) кошти для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37500, РНОКПП: 26991195301 згідно з погодженим та затвердженим Міністерством внутрішніх справ України висновком про призначення та виплати одноразової грошової допомоги та зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ: 08592276) видати наказ про виплату одноразової грошової допомоги інваліду ІІ групи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37500, РНОКПП: НОМЕР_1) та здійснити виплату такої допомоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 37500, РНОКПП: НОМЕР_1) у відповідності до вимог пункту 11 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, 37500) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601), Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ: 00032684) виділити та перерахувати на рахунок Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ: 08592276) кошти для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37500, РНОКПП: 26991195301 згідно з погодженим та затвердженим Міністерством внутрішніх справ України висновком про призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ: 08592276) видати наказ про виплату одноразової грошової допомоги інваліду ІІ групи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37500, РНОКПП: НОМЕР_1) та здійснити виплату такої допомоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37500, РНОКПП: НОМЕР_1) у відповідності до вимог пункту 11 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 06 листопада 2018 року.
Суддя А.Б. Головко