Рішення № 77923714, 14.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2018
Номер справи
1840/3735/18
Номер документу
77923714
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2018 р. Справа №1840/3735/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.

позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, третя особа - Роменська міська рада Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (далі - відповідач, Виконавчий комітет Роменської міської ради), третя особа - Роменська міська рада Сумської області (далі - Роменська міська рада), в якому просить визнати протиправними рішення посадових осіб Виконавчого комітету Роменської міської ради щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про передачу на розгляд Роменської міської ради для затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови в натурі (на місцевості) ОСОБА_1 (землі житлової та громадської забудови) за адресою: м. Ромни, АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради; та зобов'язати Виконавчий комітет Роменської міської ради передати вказані документи до Роменської міської ради для розгляду на пленарному засіданні чергової сесії та прийняття відповідного рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у 2004 році позивач придбала нежитлову будівлю, яка розташована на земельній ділянці площею 504 кв. м. У 2012 році позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту реконструкції нежитлового приміщення, який був затверджений, а у 2014 році Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю видано декларацію про початок будівельних робіт. Для оформлення земельної ділянки, розташованої під об'єктом нерухомого майна, в листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Роменської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0504 га для будівництва та обслуговування житлового будинку. Рішенням Роменської міської ради позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою із умовою залишення проїзду комунальної власності згідно норми 3,5 м для проходу-проїзду до будинковолодіння АДРЕСА_1.

30.05.2018 ОСОБА_1 звернулась до Роменської міської ради із заявою про затвердження Технічної документації із землеустрою. Однак, листом виконавчого комітету Роменської міської ради від 02.07.2018 за підписом заступника міського голови, позивача повідомлено про те, що технічна документація не відповідає рішенню ради та не може бути внесена на сесію ради.

Жодного рішення виконавчого комітету або Роменської міської ради за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 не приймалось. Позивач не погоджується із такими діями відповідача у зв'язку із чим звернулась до суду за захистом своїх прав.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.

05.11.2018 до суду надійшов відзив Роменської міської ради, у якому третя особа проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначила, що рішенням від 24.11.2017 ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0504 га для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з метою подальшої передачі земельної ділянки на умовах оренди з передбаченням проїзду комунальної власності згідно норми 3,5 м для проходу-проїзду до домоволодіння АДРЕСА_1. Позивачем була розроблена проектна документація, яка не відповідає прийнятому рішенню, а тому при наданні відповіді на звернення ОСОБА_1 рада дотрималась усіх необхідних вимог, передбачених законом.

05.11.2018 до суду також надійшов відзив виконавчого комітету Роменської міської ради, у якому відповідач зазначив, що відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях міських рад вирішуються питання регулювання земельних відносин, до яких відноситься і дане питання. Однак за вказаною адресою позивачем розроблена землевпорядна документація, яка не відповідає рішенню виконавчого комітету Роменської міської ради щодо надання дозволу на її розроблення. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. В даному випадку проект землеустрою не відповідає рішенню ради. Листом від 02.07.2018 № 03-261464 відповідачем зазначено про наявні недоліки та шляхи вирішення даної проблеми.

Представник відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явився, засобами електронного зв'язку, надіслав заяви, у яких справу просив розглядати без його участі.

Ухвалою від 16.10.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги виходячи із наступного.

Судом встановлено, що на підставі договору від 07.05.2004 ОСОБА_1 придбала у власність нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю, загальною площею 164,1 кв. м за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 13).

31.05.2004 ДКП Роменським міжміським бюро технічної інвентаризації за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на вищевказане майно - нежитлову будівлю, загальною площею 164,1 кв. м (а.с. 14).

В подальшому, рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради від 22.06.2012 № 118 позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту реконструкції нежитлового приміщення загальною площею 164,1 кв. м на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 15).

Рішенням Роменської міської ради від 24.11.2017 ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0504 га (АДРЕСА_1) для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (землі житлової та громадської забудови) з метою подальшої передачі земельної ділянки в оренду. Також у рішенні зазначено, що при розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки необхідно залишити проїзд комунальної власності згідно норми 3,5 м для проходу-проїзду до домоволодіння АДРЕСА_1 (а.с. 20).

На замовлення позивача, ПП "Землевпорядна фірма" було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (а.с.21).

У травні 2018 ОСОБА_1 звернулась до Роменської міської ради із заявою від 30.05.2018 у якій просила на черговій сесії Роменської міської ради затвердити Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування інших будівель за адресою м. Ромни, АДРЕСА_1 (а.с. 34).

Листом від 02.07.2018 № 03-26/1464 виконавчий комітет Роменської міської ради повідомив ОСОБА_1 про те, що землевпорядна документація не може бути внесена на розгляд Роменської міської ради, оскільки не відповідає прийнятому рішенню ради щодо надання дозволу на її розроблення (а.с. 35).

Суд не погоджується із такими діями відповідача з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

В даному випадку рішенням Роменської міської ради ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою подальшої передачі такої земельної ділянки в оренду.

Судом встановлено, що на замовлення позивача було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, яку позивач подала до Роменської міської ради для її затвердження.

При цьому жодного рішення про затвердження або відмову у затвердженні технічної документації Роменською міською радою прийнято не було, натомість виконавчий комітет Роменської міської ради обмежився листом від 02.07.2018 № 03-26/1464 "Про розгляд звернення щодо затвердження технічної документації із землеустрою".

Суд зазначає, що відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Пункт 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Таким чином, системний аналіз норм ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України та п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" свідчить про те, що рішення щодо затвердження технічної документації для передачі земельної ділянки у користування повинно бути прийняте саме на пленарному засіданні ради.

Як уже зазначено судом, жодного рішення з питання затвердження технічної документації, поданої ОСОБА_1, Роменською міською радою не приймалося.

При цьому суд погоджується із твердженнями відповідача про те, що у разі невідповідності технічної документації вимогам закону та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації, така документація не може бути затверджена, однак таке рішення повинен прийняти орган місцевого самоврядування - Роменська міська рада за результатами розгляду відповідного проекту землеустрою, або, навпаки, затвердити таку технічну документацію в разі відсутності зауважень зі сторони Роменської міської ради та непогодженням із висновками відповідних служб ради.

Лист виконавчого комітету Роменської міської ради від 02.07.2018 № 03-26/1464 не є рішенням щодо відмови у затвердженні технічної документації, оскільки не відповідає положенням п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", таке рішення має право приймати лише Роменська міська рада за результатом розгляду відповідної заяви.

Звернувшись до суду, позивач просила визнати протиправними рішення посадових осіб виконавчого комітету Роменської міської ради щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про передачу на розгляд Роменської міської ради технічної документації із землеустрою для затвердження.

Суд зазначає, що виконавчим комітетом Роменської міської ради жодного рішення з приводу відмови у затвердженні технічної документації із землеустрою не приймалося, оскільки такий суб'єкт місцевого самоврядування не має для цього повноважень, доказів проведення засідання виконавчого комітету матеріали справи не містять.

З огляду на викладене, враховуючи ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Роменської міської ради щодо передачі на розгляд Роменської міської ради заяви ОСОБА_1 про передачу на розгляд Роменської міської ради для затвердження технічної документації із землеустрою, враховуючи те, що позивачем було подано відповідну заяву на ім'я саме Роменської міської ради про що зазначено в заяві від 30.05.2018.

Також суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання виконавчого комітету Роменської міської ради передати до Роменської міської ради заяву від 30.05.2018 ОСОБА_1 з додатками для розгляду на пленарному засіданні чергової сесії Роменської міської ради заяви, отриманої 30.05.2018 виконавчим комітетом Роменської міської ради.

Відповідно до ст. 139 КАС України позивачу за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 1409,60 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, третя особа - Роменська міська рада Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо передачі на розгляд Роменської міської ради заяви ОСОБА_1 від 30.05.2018 про передачу на розгляд Роменської міської ради Сумської області для затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови в натурі (на місцевості) ОСОБА_1 (землі житлової та громадської забудови) за адресою: м. Ромни, АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради.

Зобов'язати Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області передати заяву ОСОБА_1 від 30.05.2018 з додатками до Роменської міської ради Сумської області для розгляду на пленарному засіданні чергової сесії Роменської міської ради.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,і.к. НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Роменської міської ради (м. Ромни, б/р Шевченка, 2) суму судового збору в розмірі 1409,60 грн.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 19.11.2018.

Суддя С.М. Гелета