
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/2971/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Пасічника Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, 7а, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (вул. Дворцова, 6/7, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 34894735) про скасування постанов державного виконавця,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом ГУ ПФУ в Кіровоградській області (надалі - позивач) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (надалі - відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження від 22.10.2018 року ВП 57478585 та про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892,00 грн. від 22.10.2018 року по ВП 57478585.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 24.10.2018р. ним було отримано постанови відповідача про відкриття виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892,00 грн. винесену в рамках примусового виконання виконавчого листа №2-а/9113/11 виданого 19.10.2018р. про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1. відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На погоджуючись з оскаржуваними постановами позивач вказує, що рішення суду на підставі якого було видано виконавчий лист виконано ним до винесення постанов про відкриття виконавчого провадження та про відкриття виконавчого провадження зі стягнення виконавчого збору. Так, в травні 2014р. було проведено відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 10.09.2010р. по 16.06.2011р. сума доплати складає 49585,02 грн., в грудні 2012 року за період з 17.06.2011р. по 22.07.2011р. сума доплати складає 5270,31 грн. Разом з тим, відповідно до частин 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення встановленого Законом про Державний бюджет України. Головним розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій» є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України, а тому рішення суду про здійснення перерахунку пенсій за період з 01.01.2014р. до внесення змін до законодавства, що регулює дані виплати, виконані УПФУ в порядку встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Фонду.
Крім того, позивач вказує, що відповідно до ст. 27 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901-VI, виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Відповідачем відзив на позов, у строки визначні ухвалою про відкриття провадження у справі не надано.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Ухвалою суду від 06.11.2018р. відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено на 16.11.2018р.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
В судове засідання призначене на 16.11.2018р. сторони не з'явились, що зафіксовано протоколом судового засідання, тому подальший розгляд справи вирішено здійснювати у письмовому провадженні.
Розглянувши адміністративний позов, дослідивши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
19.10.2018р. Кіровським районним судом м.Кіровограда у справі №2-а-9113/11 видано виконавчий лист про: - зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної пенсії по інвалідності в розмірі визначеними ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 10.09.2010 року по 22.07.2011 року виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказаний виконавчий лист передано для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.
22.10.2018р. відповідачем відкрито виконавче провадження №57478585 з виконання виконавчого листа №2-а-9113/11 (а.с.8).
Крім того, відповідачем винесено постанову про стягнення виконавчого збору від 22.10.2018р. в розмірі 14892,00 грн. (а.с.10).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Зазначаючи про протиправність постанови про відкриття виконавчого провадження, позивач посилається на ч.2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Разом з тим, вказане посилання є безпідставним оскільки рішенням суду на підставі якого видано виконавчий лист №2-а-9113/11, Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді зобов'язано здійснити дії з перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1, при цьому питання про стягнення коштів судом не вирішувалось, а отже, виконання рішення суду віднесено до компетенції відповідача.
Таким чином, суд не знаходить підстав для скасування постанови від 22.10.2018 року про відкриття виконавчого провадження №57478585.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідачем здійснюється примусове виконання виконавчого документу щодо нарахування та виплати пенсії.
Згідно абз. 22 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Таким чином, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
При цьому, згідно п. 1 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню.
За змістом ч. 1 ст. 7 Закону України «Про виконавче провадження» , пенсію віднесено до періодичного платежу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскільки пенсія є періодичним платежем, то в разі примусового виконання виконавчих документів щодо нарахування та стягнення пенсій, виконавчий збір не стягується.
Отже, оскаржувана постанова про стягнення виконавчого збору від 22.10.2018р. суперечить положенням Закону України «Про виконавче провадження», а тому є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що відповідно до покладених функцій і завдань, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області є суб'єктом владних повноважень, а витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз відсутні, сплачена сума судового збору не підлягає відшкодуванню.
Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, вул. Соборна, 7-а, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 20632802, надалі - позивач) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (вул. Дворцова, 6/7, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 34894735 про визнання протиправними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження від 22.10.2018 року ВП 57478585 та про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892,00 грн. від 22.10.2018 року по ВП 57478585 - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 22.10.2018р. у виконавчому провадженні ВП №57478585 щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виконавчого збору в сумі 14892,00 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник