Рішення № 77922100, 16.11.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
1140/2526/18
Номер документу
77922100
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2526/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 27 серпня 2018 року №0103840-5102-1114, яким фізичній особі ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 7816,96 грн.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, оскільки:

- позивач передав Зерносклад фермерському господарству «Дмитрівське»;

- зерносклад не є об'єктом оподаткування;

- Рівнянською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області не оприлюднювалось рішення про встановлення місцевого податку, а тому у позивача відсутній обов'язок сплачувати зазначене податкове зобов'язання;

- несвоєчасно направлено податкове повідомлення-рішення.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, згідно якого заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим. Стосовно несвоєчасного вручення ППР, то дійсно у зв'язку з некоректною роботою ІС «Податковий блок», ряду фізичних осіб не сформовано та вчасно невручено податкові повідомлення -рішення (а.с. 38-39).

Згідно відповіді на відзив, рішення Рівнянської сільської ради про місцеві податки і збори було оприлюднене в сільських бібліотеках та на дошці інформації в сільській раді, що не є належним способом оприлюднення, а тому у позивача відсутній податковий борг (а.с. 52-53).

Суд дослідивши та оцінивши надані сторонами докази, а також витребувані судом, встановив наступне.

03 вересня 2018 року позивачем отримано по пошті податкове повідомлення -рішення від 27.08.2018 року № 0103840-5102-1114 прийняте керівником Головного управління ДФС у Кіровоградській області, яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 7 816,96 грн. (а.с. 10).

Підставою прийняття оскаржуваного рішення послугувала та обставина, що позивачу на праві власності належало нежитлове приміщення, а саме зерносклад, що знаходиться за адресою: вул. Центральна (Кірова), 237, с. Рівне, Новоукраїнського району Кіровоградської області, загальною площею - 2442,8 кв. м., на підставі договору купівлі - продажу зерноскладу від 16.05.2012 року, посвідченого державним нотаріусом Новоукраїнської районної нотаріальної контори Шевченко Н. Г., зареєстрованого в реєстрі за № 774 та внесеного до державного реєстру речових прав 07.06.2012 року (в подальшому - Зерносклад) (а.с. 19, 21-27).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII запроваджено новий місцевий податок, а саме - податок на майно, який складається з трьох різновидів: транспортний податок, податок на майно, відмінне від земельної ділянки, та плата за землю.

Відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно з п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Базою оподаткування у відповідності до підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

П.п. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Згідно з п.п. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до положень п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

П.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено порядок опублікування та застосування рішень місцевої ради про встановлення місцевих податків. Зазначені рішення офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Наведеною нормою передбачено обов'язок місцевої ради опублікувати рішення про встановлення місцевого податку, а також наслідки несвоєчасного опублікування відповідного рішення. Зазначена норма розрізняє період опублікування рішення ради, плановий період та наступний період, кожен з яких має самостійне правове значення та не може співпадати в часі.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що місцеві ради мають обов'язково встановити (відповідним рішенням місцевої ради) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів нежитлової нерухомості. Таке рішення має бути оприлюдненим до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Рішенням шостої сесії сьомого скликання Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області від 06.07.2016 № 90 «Про встановлення розмірів місцевих податків і зборів на території Рівнянської сільської ради в 2017 році» встановлено ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (а.с. 43-51).

Ухвалою суду від 18 жовтня 2018 року було витребувано у Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області документальні докази офіційного оприлюднення рішення №90 від 06 липня 2016 року "Про встановлення розмірів місцевих податків і зборів на території Рівнянської сільської ради" в друкованих засобах інформації Рівнянської сільської ради та/або у місцевих друкованих засобах масової інформації (пресі).

Згідно відповіді сільського голови Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, рішення Рівнянської сільської ради №90 від 06.07.2016 "Про встановлення розмірів місцевих податків і зборів на території Рівнянської сільської ради" було оприлюднене шляхом розміщення на інформаційному стенді Рівнянської сільської ради та на інформаційному стенді Рівнянської сільської бібліотеки та подане у встановленому законодавством термін до органів ДФС. Друковані засоби масової інформації Рівнянської сільської ради на даний час відсутні.

Відповідно до положень ст. 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» якщо в межах адміністративно-територіальної одиниці чи в населеному пункті не розповсюджуються друковані засоби масової інформації, а місцеві органи виконавчої влади, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, органи та посадові особи місцевого самоврядування не мають своїх офіційних сторінок у мережі Інтернет, документи, зазначені у частинах першій - третій цієї статті, можуть оприлюднюватися у будь-який інший спосіб, який гарантує доведення інформації до мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці чи до відповідної територіальної громади.

З огляду на викладене, рішення Рівнянської сільської ради №90 від 06.07.2016 "Про встановлення розмірів місцевих податків і зборів на території Рівнянської сільської ради" було належним чином оприлюднено. А тому суд критично ставиться до доводів позивача про його неналежне опублікування.

Стосовно доводів позивача про передачу Зерноскладу фермерському господарству «Дмитрівське», то суд зазначає наступне.

Так, дійсно, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності позивач передав зерносклад фермерському господарству «Дмитрівське», проте лише 29.08.2018, що не вплинуло на базовий податковий (звітний) період - 2017 календарний рік .

Стосовно доводів позивача, що зерносклад не є об'єктом оподаткування, то суд зазначає наступне.

Згідно з п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

П.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України зазначений перелік житлової та нежитлової нерухомості, які не є об'єктом оподаткування.

Зерносклад, який належав позивачу в базовому податковому (звітному) періоді - календарний ріку 2017 не відноситься до вказаного переліку, а тому є об'єктом оподаткування.

Доказів того, що вказаний зерносклад у 2017 році був спорудою сільськогосподарських товаровиробників, призначеної для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності, позивачем не було надано.

Стосовно доводів позивача про несвоєчасність направлення податкового повідомлення-рішення, то суд погоджується із зазначеними доводами, проте зазначає, що це не звільняє позивача від сплати вказаного податку.

Додатково суд роз'яснює, що будь-які штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового боргу до позивача не застосовувались, до моменту отримання ним оскаржуваного рішення, і строки сплати заборгованості розпочались з дня вручення цього рішення.

Стосовно позицій Верховного суду викладених у справах 804/4351/16, 803/509/16, 826/10080/16, 808/692/17 та 804/15359/15, то частина з них не стосується предмета спору, оскільки річ йде про транспортний податок, а частина вказує на відсутність належним чином оприлюдненого рішення сільської, ради, що було спростовано судом раніше.

Також, суд не бере до уваги копію довідку надану позивачем від 17.09.2018 № 3948 оскільки вона стосується базового періоду 2018 рік, а оскаржуване рішення виносилось за 2017 рік.

Таким чином, оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим, а тому у задоволення позовних вимог необхідно відмовити.

Судових витрат, які підлягають стягненню на користь відповідача судом не встановлено.

Керуючись ст. 139, 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ - 39393501) про скасування податкового повідомлення-рішення від 27 серпня 2018 року №0103840-5102-1114 -відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун