Рішення № 77921488, 19.11.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2018
Номер справи
814/1431/18
Номер документу
77921488
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2018 р. № 814/1431/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018

про:визнання незаконним рішення від 27.04.2018 № 27/3-з та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила визнати незаконним рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області від 27.04.2018 № 27/3-з про відмову в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області починаючи з 25 квітня 2018 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» 9 в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) в розмірі 80% від середньомісячної заробітної плати, з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, грошової допомоги, на яку нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно із поданою довідкою про заробітну плату від 20.04.2018 року. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області як пенсіонер, якій з січня 2009 року призначена пенсія за віком згідно положень Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. 25.04.2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки від 20.04.2018 № 17.1-04т.1/К-22-18/24. Відповідачем від 27.04.2018 винесено Рішення № 27/3-з, згідно якого ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що чинним законодавством України не передбачено можливості будь яких перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Нормативна база для проведення відповідних перерахунків відсутня.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що виплати, які позивач просить врахувати при обчисленні пенсії не відповідали переліку виплат, зазначених у ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та у постанові КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у зв'язку з чим не могли бути включені у розрахунок пенсії. Станом на момент звернення позивача до управління із заявою про проведення перерахунку пенсії відсутнє правове регулювання щодо проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та визначення механізму обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям. Разом з цим, постановою КМУ від 09.12.15 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесені зміни до постанови №865, а саме: виключено п.4, який врегульовував питання перерахунку пенсій державним службовцям. Відтак, в управлінні відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі її заяви про перерахунок пенсії.

Ухвалою суду від 13.06.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідив наявні докази та встановив такі обставини.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16.12.1993 року.

Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у відповідь на яку рішенням від 27.04.2018 року № 27/3-з, позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно довідки про складові заробітної плати від 23.03.2018 № 1252-П-07, оскільки «інші виплати» взяти до розрахунку неможливо так як чинним законодавством, зокрема Законом України «Про державну службу» не передбачено. Нормативна база для проведення відповідних перерахунків відсутня.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця, та мають враховуватись при розрахунку пенсії. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в своїх постановах від 25.04.2018 у справі № 346/6052\16-а, № 464/3783/17 від 27.03.2018 та № 344/16515/16 від 02.05.2018. Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Дослідивши зазначені відповідачем обставини, на які останній посилається як на підставу відмови в перерахунку пенсії, суд прийшов до висновку про помилкове ототожнення відповідачем такої підстави як перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу державного службовця та подання ним додаткових документів про розмір заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Суд звертає увагу на те, що порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яких призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою - рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Щодо заперечень відповідача про те, що на сьогодні вже не діє Закон України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, то суд вважає безпідставним посилання відповідача у відзиві на те, що на теперішній час законодавством не передбачено можливості перерахунку пенсії державного службовця у разі підвищення заробітної плати. Дійсно, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року, внесено зміни, зокрема, до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави такого перерахунку. Разом з тим, даний спір випливає з вимоги позивачки провести перерахунок призначеної пенсії не у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, а у зв'язку з невраховуванням під час призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Таким чином, для застосування в даному випадку Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року, у суду немає підстав.

Крім того, відповідно до п.6 ст.7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Вирішуючи дане питання по суті, суд врахував положення Закону України «Про пенсійне забезпечення», який є загальним, щодо даних правовідносин. Зокрема, ст. 98 цього Закону встановлено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Таким чином, держава гарантує пенсіонеру право на перерахунок пенсії, яке не може бути обмежено чи скасовано. Тож суд приходить до висновку про обґрунтованість вимоги позивача стосовно зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням додаткових виплат.

Також, підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачки з врахуванням всіх видів виплат: сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, на які були нараховані страхові внески, виходячи із 80% розміру заробітної плати з урахуванням всіх складових частин заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати від 20.04.2018.

Оскільки, позивачка звернулась до органів пенсійного фонду з відповідною довідкою 25.04.201818, то саме з цієї дати необхідно здійснити перерахунок її пенсії, відповідно до уточнених документів, щодо повного складу заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати від 20.04.2018.

Відповідно до вимог ч. 2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Як встановлено судом, відповідач, відмовляючи в перерахунку розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто діяв неправомірно, чим порушив право позивачки на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.

Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивачки про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, грошової винагороди, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 205, 243-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018 ідентифікаційний код 41250753) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області № 27.04.2018 № 27/3-з щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

3. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області починаючи з 25 квітня 2018 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) в розмірі 80% від середньомісячної заробітної плати, з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, грошової допомоги, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно із поданою довідкою про заробітну плату від 20 квітня 2018 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е,Миколаїв,54018 41250753) на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998; рахунок отримувача: 31211256026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судові витрати в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні гривні 80 копійок).

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.М. Мельник