
2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
15 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2160/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кисельової Є.О.,
при секретарі судового засідання - Шопіній А.М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Фоменка Д.А.,
третя особа, яка не заявляє самостійних
вимог на предмет спору ОСОБА_4-не прибув,
представник третьої особи, яка не
заявляє самостійних вимог на предмет
спору ОСОБА_5 - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4 про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови від 30.01.2018 № 4 "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партії "Олега Ляшка",-
ВСТАНОВИВ:
23 липня 2018 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області (далі - виборча комісія, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4, третя особа), про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови від 30.01.2018 № 4 "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка.
В обґрунтування позову зазначив, що на підставі протоколу про результати виборів в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Сєвєродонецької міської ради Луганської області постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії № 87 від 30.10.2015 визнано обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_1. Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії (далі - виборча комісія) від 12.11.2015 № 109 позивача зареєстровано депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка. Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 16.02.2016 № 100 ОСОБА_1 затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Позивачем складено присягу посадової особи місцевого самоврядування.
30.01.2018 Сєвєродонецька міська рада прийняла необґрунтоване рішення тридцять восьмої (позачергової) сесії № 2233, яким внесено зміни до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання до 18 осіб, ввівши до складу виконавчого комітету ОСОБА_1 Постановою виборчої комісії від 30.01.2018 № 4 вирішено визнати ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_4
Зазначає, що відповідач в обґрунтування прийнятого 30.01.2018 рішення № 4, посилається на дію ч. 9 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою передбачено, що до складу виконавчого комітету не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради, а оскільки рішенням Сєвєродонецької міської ради № 2233 від 30.01.2018 заступника міського голови ОСОБА_1 затверджено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, то з посиланням на п.4 ч.1 ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами без прийняття рішення відповідної ради, зокрема, у разі обрання або призначення його на посаду, заняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень.
Проте, таке твердження не узгоджується з вимогами ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та нормами Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", якими не передбачено такої підставі припинення повноважень депутата, як обрання до виконавчого комітету ради, та закон не містить заборони на зайняття депутатом місцевої ради посади заступника міського голови, а тому зазначена обставина не може бути безумовною підставою для дострокового припинення депутатських повноважень, про що зазначено в постанові Верховного Суду України від 11 квітня 2017 року по справі № 812/153/16.
Вважає, що виборчою комісією перевищено повноваження щодо дострокового припинення повноважень депутата, оскільки ст. 25 Закону України "Про місцеві вибори в Україні" містить вичерпний перелік повноважень міської територіальної виборчої комісії, до яких не належать повноваження щодо дострокового припинення повноважень депутата.
Крім того, зазначає, що виборчою комісією порушено п.3.4. порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого Постановою ЦВК від 5 вересня 2015 року № 228, в частині обов'язкового повідомлення усіх членів комісії, заявників та інших заінтересованих осіб.
В частині оскарження другого пункту постанови від 30.01.2018 № 4, якою визнано обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області у багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, освіта вища, член Радикальної партії Олега Ляшка, ПТ "Ломбард "Новий час", ТОВ "Платіра і компанія", директор, місце проживання: АДРЕСА_2, позивачем зазначено, що оскільки вказаний пункт оскаржуваної постанови, відповідачем прийнято на підставі першого пункту даної постанови, то другий пункт цієї постанови також прийнято виборчою комісією протиправно, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
У зв'язку з наведеним просить суд:
-визнати протиправними дії Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області щодо розгляду 30.01.2018 питання "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партії "Олега Ляшка";
-визнати протиправним та скасувати постанову Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 30.01.2018 № 4 "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партії "Олега Ляшка".
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали аналогічні пояснення, викладеним у адміністративному позові та додаткових письмових поясненнях (том 1 арк. спр. 89-96, 98-103).
В судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов не визнав, про що подав відзив на адміністративний позов (том 1 арк. спр. 50-58).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору та її представник, в судове засідання не прибули, про місце, дату та час розгляду справи повідомлялися належним чином, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності та письмові пояснення, в яких представник третьої особи просив у задоволенні позову відмовити (арк. спр. том 2 арк. спр. 1-6).
Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:
-ухвалою від 27.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі ( том 1 арк. спр. 1-3);
-ухвалою від 24.09.2018 клопотання представника позивача про витребування доказів у справі задоволено та витребувано докази у справі (том 1 арк. спр. 144-145);
-ухвалою від 24.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (том 1 арк. спр. 147);
-ухвалою від 23.10.2018 задоволено клопотання представників сторін, зупинено провадження у справі для надання часу для можливого примирення (том 1 арк. спр. 203);
-ухвалою від 01.11.2018 поновлено провадження у справі (том 1 арк. спр. 218);
-ухвалою від 01.11.2018 задоволено клопотання представника позивача та залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (том 1 арк. спр. 225-226);
-ухвалою від 01.11.2018 задоволено клопотання представників сторін, зупинено провадження у справі для надання часу для можливого примирення (том 1 арк. спр. 224);
-ухвалою від 09.11.2018 поновлено провадження у справі (том 1 арк. спр. 234).
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив наступне.
Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області (далі - виборча комісія) від 30.10.2015 № 87 визнано обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_1 (том 1 арк. спр. 18-19).
Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 12.11.2015 № 109 позивача зареєстровано депутатом Сєвєродонецької міської ради від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка (арк. спр. 20).
Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 16.02.2016 № 100 ОСОБА_1 затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Позивачем складено присягу посадової особи місцевого самоврядування. Вказаний факт підтверджується записами, наявними в трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 (том 1 арк. спр. 31-34).
30 січня 2018 року Сєвєродонецькою міською радою прийнято рішення тридцять восьмої (позачергової) сесії № 2233, яким внесено зміни до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради до 18 осіб, введено до складу виконавчого комітету ОСОБА_1 ( том 1 арк. спр. 69).
При цьому, в ході розгляду справи № 812/365/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 30 січня 2018 року № 2233 встановлено, що позивач, з посиланням на норму частини дев'ятої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою встановлено заборону на входження до складу виконавчого комітету міської ради депутатів відповідної ради, відмовився від включення до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, звернувшись із відповідною заявою від 30 січня 2018 року до депутатів як під час вирішення питання про включення до порядку денного питання про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, так і під час прийняття оскаржуваного рішення, яким серед іншого введено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1
Судове рішення у справі № 812/365/18 набрало законної сили 18.06.2018.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Тобто, судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено факт звернення позивача із заявою від 30 січня 2018 року до депутатів Сєвєродонецької міської ради VII скликання під час вирішення питання про включення до порядку денного питання та вирішення питання про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання.
Таким чином, позивачем 30.01.2018 під час засідання тридцять восьмої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання, висловлено незгоду щодо включення до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання.
Також судом встановлено, що 30.01.2018 відбулося засідання Сєвєродонецької міської виборчої комісії, на якому прийнято постанову № 4 про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнано обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_4 (арк. спр. 15-16).
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що на підставі Закону України "Про місцеві вибори", постанови ЦВК від 02.10.201 № 381 "Про роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, міських голів та старост сіл, селищ" (зі змінами), положення Постанови ЦВК від 05.09.2015 № 228 "Про порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів", Сєвєродонецькою міською виборчою комісією постановлено:
1.у зв'язку з достроковим припиненням повноважень депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 внаслідок його затвердження до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання за посадою заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, яка згідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є несумісною з виконанням депутатських повноважень, визнано ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради;
2.визнати обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради у багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, освіта вища, член Радикальної партії Олега Ляшка, ПТ "Ломбард "Новий час", ТОВ "Платіра і компанія", директор, місце проживання: АДРЕСА_2 (арк. спр. 15-16).
В обґрунтування прийнятого 30.01.2018 рішення № 4, виборча комісія посилається на дію частини дев'ятої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою передбачено, що до складу виконавчого комітету не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради, та оскільки рішенням Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233 заступника міського голови ОСОБА_1 затверджено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, тому відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами без прийняття рішення відповідної ради, зокрема, у разі обрання або призначення його на посаду, заняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень.
Текст зазначеної постанови оприлюднено на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради 09.02.2018. Вказаний факт представником відповідача в ході розгляду справи не заперечувався.
Засідання Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 30 січня 2018 року зафіксовано протоколом № 2 (арк. спр. 56-59), оглядом якого встановлено наступне.
Заступником голови виборчої комісії ОСОБА_7 запропоновано порядок денний, до якого входить, зокрема, питання про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_4. Виборчою комісією затверджено запропонований порядок денний засідання виборчої комісії.
По даному питанню порядку денного ОСОБА_8, головою виборчої комісії, повідомлено, що на адресу виборчої комісії надійшов лист комісії мандатної, з питань депутатської діяльності, етики, по роботі ради та гласності Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 1, оголошено зміст рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233 "Про внесення змін до кількісного та персонального склад виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання". Також оголошено зміст проекту рішення "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка.
В якості доказу звернення комісії мандатної, з питань депутатської діяльності, етики, по роботі ради та гласності Сєвєродонецької міської ради з вказаними вище листом від 30.01.2018 № 1 та рішенням від 30.01.2018 № 2233 на адресу виборчої комісії, представником відповідача надано копію журналу реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії з місцевих виборів (вхідні документи), оглядом якого встановлено, що у даному журналі наявний запис від 30.01.2018 під порядковим номером 80, внесений о 19 годині 30 хвилин, про звернення голови комісії мандатної, з питань депутатської діяльності, етики, по роботі ради та гласності Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_9, депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_10 При цьому, у даному журналі не зазначено викладення стислого змісту документа, заяви, скарги, з якими звернулись вказані особи до виборчої комісії. Тобто, зі змісту вказаного вище запису у журналі зовсім не можливо встановити, з якими саме документами звернулись зазначені особи на адресу виборчої комісії.
Організація роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, визначення правил документування діяльності цих комісій, крім Центральної виборчої комісії регулюється Порядком організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів (далі - Порядок), затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 № 228, яким встановлюється єдиний порядок роботи з документами, заявами, скаргами, запитами, пропозиціями, клопотаннями, зауваженнями (далі - документи, звернення) з моменту їх створення або надходження до відправлення чи передачі на зберігання до відповідної місцевої державної архівної установи.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 Порядку основною формою роботи виборчої комісії є засідання. Виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог Закону та цього Порядку у формі відкритих засідань.
Пунктами 3.1 та 3.4 Порядку визначено, що засідання виборчої комісії скликається головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. Засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії, заявників та інших заінтересованих осіб.
Пунктом 4 Порядку визначено порядок підготовки та проведення засідання виборчої комісії Так, перед проведенням засідання виборчої комісії формується проект порядку денного цього засідання.
Проект порядку денного засідання виборчої комісії, як правило, не пізніше ніж за день до проведення засідання, готує секретар комісії згідно з планом роботи та за дорученням голови комісії, а також з урахуванням пропозицій членів комісії та погоджує його з головою комісії.
Проект порядку денного засідання після його погодження з головою комісії секретар комісії в обов'язковому порядку разом з інформацією про час і місце проведення засідання доводить до відома членів комісії, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання, а в день, що передує дню виборів, та в день виборів - негайно.
На засідання виборчої комісії обов'язково запрошуються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання комісії, заявники та інші заінтересовані особи. Інформація про дату, час проведення, порядок денний засідання виборчої комісії розміщується на стенді офіційних матеріалів комісії, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання виборчої комісії. Матеріали до питань порядку денного засідання складаються з проекту постанови, додатків до неї, якщо такі зазначені у тексті постанови (список, перелік, звернення, графік, звіт тощо), а в разі потреби - доповідної записки члена комісії, який готує питання на розгляд виборчої комісії, інших документів.
Проект рішення виборчої комісії готує член комісії відповідно до наданого доручення голови комісії, до якого долучає всі необхідні документи, а також перелік осіб, які повинні бути запрошені на засідання виборчої комісії, та передає відповідні матеріали (проект рішення) голові комісії.
Після ознайомлення з підготовленим и матеріалами голова комісії вчиняє на проекті постанови відповідну резолюцію ("для розгляду на засіданні комісії") та передає їх секретарю, який забезпечує комплектність матеріалів до питань порядку денного для членів комісії.
У разі неможливості з поважних причин подати матеріали до засідання в установлений строк секретар комісії завчасно повідомляє про це голову комісії.
Членам комісії матеріали до порядку денного надаються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання виборчої комісії, однак не пізніше початку засідання.
Список усіх запрошених на засідання виборчої комісії готує секретар комісії. У списку зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові, посада запрошених, офіційні назви органів (організації, установи, політичної партії, тощо) або особи, яких вони представляють, а також у зв'язку з розглядом якого питання порядку денного вони запрошені.
Секретар комісії відповідає за реєстрацію осіб, які беруть участь у засіданні на запрошення виборчої комісії та без дозволу чи запрошення, і перед початком засідання подає голові комісії список цих осіб.
З аналізу наведених пунктів Порядку слідує, що засідання виборчої комісії скликається головою комісії з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії, заявників та інших заінтересованих осіб про дату, час проведення, порядок денний засідання виборчої комісії розміщується на стенді офіційних матеріалів комісії, що складаються з проекту постанови, додатків до неї, якщо такі зазначені у тексті постанови (список, перелік, звернення, графік, звіт тощо), не пізніше останнього дня перед днем засідання виборчої комісії. Проект рішення виборчої комісії готує член комісії відповідно до наданого доручення голови комісії, до якого долучає всі необхідні документи, а також перелік осіб, які повинні бути запрошені на засідання виборчої комісії, та передає відповідні матеріали (проект рішення) голові комісії.
В судовому засіданні встановлено та не заперечувалося представником відповідача, що позивача про засідання виборчої комісії 30.01.2018, повідомлено та запрошено не було. Також не заперечувався факт відсутності підготовленого членом комісії проекту оскаржуваної постанови за день до засідання вибочої комісії.
Таким чином, в судовому засіданні достовірно встановлено, що засідання виборчої комісії, яке відбулося 30.01.2018, проведено без належного повідомлення та участі у ньому позивача, без підготування проекту порядку денного засідання і проекту оскаржуваної постанови за день до засідання виборчої комісії, що є порушенням пунктів другого, третього та четвертого Порядку, та порушенням процедури в частині забезпечення права позивача бути обізнаним про засідання виборчої комісії, на якому вирішувалося питання щодо визнання його таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради.
Тобто, виборчою комісією в порушення пунктів другого, третього та четвертого Порядку, передчасно, без підготування відповідного проекту спірної постанови, повідомлення позивача, проведено засідання виборчої комісії, чим порушено право ОСОБА_1 бути обізнаним про розгляд питання про визнання його таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради.
Судом також встановлено, що позивач мав намір на засіданні виборчої комісії 30.01.2018 звернутися до членів комісії із заявою про бажання бути депутатом Сєвєродонецької міської ради VII скликання та залишитися саме депутатом цієї ради.
Також, як зазначалося судом раніше, та встановлено судом при розгляді справи № 812/365/18 за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 30 січня 2018 року № 2233 встановлено, що позивач, з посиланням на норму частини дев'ятої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою встановлено заборону на входження до складу виконавчого комітету міської ради депутатів відповідної ради, відмовився від включення до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, звернувшись із відповідною заявою від 30 січня 2018 року до депутатів як під час вирішення питання про включення до порядку денного питання про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, так і під час прийняття оскаржуваного рішення, яким серед іншого введено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1
Таким чином, аналіз вищезазначених встановлених судом фактів свідчить про порушення відповідачем прав позивача щодо визначення свого статусу, що виразилося у порушенні процедури при прийнятті оскаржуваного рішення.
Тобто, до компетенції відповідача не належить право визнавати позивача таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради, без належного повідомлення про засідання виборчої комісії та з'ясування наміру щодо визначення його статусу.
Вирішуючи питання щодо наявності або відсутності порушень з боку відповідача в частині прийняття оскаржуваної постанови, суд виходить з такого.
Правові відносини щодо прийняття рішення виборчою комісією про визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата регламентовано статтею 89 Закону України "Про місцеві вибори".
Відповідно до ст. 89 Закону України "Про місцеві вибори" особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости ( ч.1 ст. 89).
У разі невиконання без поважних причин особою, обраною депутатом у багатомандатному виборчому окрузі, у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та визнає обраним депутатом в багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата в депутати від відповідної місцевої організації партії та реєструє його в установленому цим Законом порядку.(ч. 4 ст.89)
Про прийняте згідно з частиною четвертою цієї статті рішення територіальна виборча комісія повідомляє відповідного кандидата у депутати наступного дня з дня прийняття такого рішення (ч.5 ст.89).
Судом встановлено, що відповідачем у відповідності до вимог статті 89 Закону України "Про місцеві вибори" не дотримано процедури, встановленої даною статтею, та не реалізовано право позивача на звернення із відповідною заявою про припинення депутатського мандата у разі наявності іншого представницького мандата та наявності заборон, встановлених законодавством України, щодо несумісності з займаною посадою.
Вимоги статті 25 Закону України "Про місцеві вибори в Україні" містять вичерпний перелік повноважень міської територіальної виборчої комісії, до яких не належить повноваження щодо дострокового припинення повноважень депутата, оскільки це право депутата.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/1998 від 13.05.1998(справа № 1-15/98) справа щодо офіційного тлумачення положень статей 3 та 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад народних депутатів" - справа щодо статусу депутатів рад визначено, що спір щодо дострокового припинення повноважень депутата ради має вирішуватися у судовому порядку, тобто відповідно до положень статей 55, 124 та 145 Конституції України.
Таким чином, дії Сєвєродонецької міської виборчої комісії суперечать ст. 89 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки у комісії відсутні повноваження щодо дострокового припинення повноважень позивача з причини включення до складу виконкому ради.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначені випадки дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку; припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України; обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України ( 254к/96-ВР ) і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень; обрання його депутатом іншої місцевої ради; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; його смерті.
Тобто, дана стаття не визначає інших випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, окрім тих, які чітко закріплені.
Крім того, чинне законодавство України не містить заборони на зайняття депутатом місцевої ради посади заступника міського голови, а тому зазначена обставина не може бути безумовною підставою для дострокового припинення депутатських повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем у відповідності до вимог статті 89 Закону України "Про місцеві вибори" не дотримано процедури, визначеною даною статтею, не реалізовано право позивача на звернення із відповідною заявою до виборчої комісії про припинення депутатського мандата у разі наявності іншого представницького мандата або наявності заборон, встановлених законодавством України, щодо несумісності з займаною посадою, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що Сєвєродонецької міською виборчою комісією перевищено компетенцію щодо передчасного прийняття рішення про дострокове припинення повноважень депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 внаслідок його затвердження до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання за посадою заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та визнано таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради VII скликання.
Оскільки судом встановлено порушення відповідачем процедури в частині прийняття передчасного рішення про дострокове припинення повноважень депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 внаслідок його затвердження до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання за посадою заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та визнано таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради VII скликання, тому суд дійшов висновку про перевищення компетенції Сєвєродонецькою міською виборчою комісією в частині передчасного прийняття рішення про визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради у багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, освіта вища, член Радикальної партії Олега Ляшка, ПТ "Ломбард "Новий час", ТОВ "Платіра і компанія", директор, місце проживання: АДРЕСА_2.
Посилання представника позивача на те, що порушено порядок оприлюднення проекту рішення від 30.01.2018 № 2233 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання", судом не приймаються до уваги, оскільки предметом розгляду даної справи є оскарження постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 30.01.2018 № 4 "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнано обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_4
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання" оскаржено позивачем в судовому порядку, яке не скасовано. Судом при розгляді справи № 812/365/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 30 січня 2018 року № 2233 встановлено, що вказане вище рішення ради не відноситься до нормативно-правових, а є актом індивідуальної дії.
В той же час, відповідно до приписів пункту 2 частини першої статті 15 Закону № 2939-VІ розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо-організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Оскільки питання про кількісний та персональний склад виконавчого комітету ради є внутрішньо-організаційним, в діях відповідача відсутнє порушення правил, встановлених статтею 15 Закону № 2939-VІ.
Судове рішення у справі № 812/365/18 набрало законної сили 18.06.2018.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Тобто, судовим рішенням, яке набрало законної сили, не встановлено факту порушення порядку оприлюднення вказаного рішення Сєвєродонецької міської ради.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 9 цього Кодексу суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Керуючись статтями 2, 9 Кодексу адміністративного судочинства України, виконуючи законодавчо визначений обов'язок перевірки та з'ясування стосовно спірних правовідносин, суд перевіряє чи прийнято відповідачем оскаржуване рішення на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки судом достовірно встановлено та підтверджено належними доказами у справі, що Сєвєродонецькою міською виборчою комісією грубо порушено процедуру при прийнятті постанови від 30.01.2018 № 4 "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнано обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_4, в наявності підстави для задоволення адміністративного позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із частиною першою статті 3 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
За подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру пунктом 1 частини 3 статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" встановлена ставка судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" установлено на 2018 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі з 1 січня 2018 року - 1762 гривні.
Тобто ставка судового збору за подання позову немайнового характеру становить 704,80 грн.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру.
Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Системний аналіз частини першої статті 5 та частини другої статті 245 КАС України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою (аналогічну правову позицію щодо сплати судового збору висловлено у постанові Верховного Суду України від 14 березня 2017 року у справі № П/800/559/16 за позовом ОСОБА_5 до Вищої ради юстиції, Верховної Ради України про визнання незаконним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 65680258).
Тому суд розцінює заявлені позовні вимоги які похідні одна від одної, за які має бути сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом судовий збір сплачено у розмірі 704,80 грн. та за наслідками розгляду справи позовні вимоги задоволено, суд дійшов висновку про стягнення з Сєвєродонецької міської виборчої комісії за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків: НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 93400) до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області (код ЄДРПОУ: 33968676, бульвар Дружби Народів, б. 32, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93400), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4 про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови від 30.01.2018 № 4 "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партії "Олега Ляшка" - задовольнити.
Визнати протиправними дії Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області щодо розгляду 30.01.2018 питання "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партії "Олега Ляшка".
Визнати протиправним та скасувати постанову Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 30.01.2018 № 4 "Про визнання ОСОБА_1 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради та визнання обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партії "Олега Ляшка".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області (код ЄДРПОУ: 33968676, бульвар Дружби Народів, б. 32, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93400) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків: НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 93400) витрати зі сплати судового збору у розмірі 704,80 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 19 листопада 2018 року.
Суддя Є.О. Кисельова