Постанова № 7791951, 25.01.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2010
Номер справи
2а-21742/09/1270
Номер документу
7791951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 січня 2010 року справа № 2а-21742/09/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ушакова Т.С.

при секретарі судового засідання Юрченко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Донбасантрацит» до Державної податкової інспекції у м.Красний Луч Луганської області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

07 квітня 2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції в м. Красний Луч про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 23.02.2009 року № 0000042342/0 та № 0000052342/0.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та пояснив, що на підставі направлень від 15.12.2008 року № 0158 та від 16.01.2009 року № 0003, виданих ДПІ у м.Красний Луч, фахівцями ДПІ у м. Красний Луч була проведена планова виїзна перевірка ДП «Донбасантрацит» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 року по 30.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 30.09.2008 року, за результатами якої 20.02.2009 року було складено акт № 84/23/32446546. На підставі цього акту були винесені податкові повідомлення-рішення від 23.02.2009 року № 0000042342/0, згідно якого сума податкового зобов’язання по податку на прибуток, нарахованого ДПІ у м. Красний Луч, складає 12241295,3 грн., у тому числі - за основним платежем - 177101 грн., за штрафними санкціями – 12064194,3 грн. та № 0000052342/0, згідно якого сума податкового зобов’язання по податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями складає 4212251 грн. Представник позивача пояснив, що ДП «Донбасантрацит» було самостійно уточнені показники декларацій у бік збільшення податку на прибуток на суму 32685503 грн., та збільшено податок на додану вартість на суму 7 637 738 грн., які були отримані відповідачем 06.02.2009 року. Виправляючи помилки через показники чергової звітної декларації, підприємством була вказана донарахована сума податку на прибуток та податок на додану вартість та 5 % штраф, які підлягають сплаті разом з податковим зобов’язанням - протягом 30 календарних днів, наступних за звітним місяцем і протягом 50 календарних днів, наступних за звітним кварталом по податку на прибуток. На день складання акту про результати планової перевірки строк сплати суми донарахованого податку не настав. Таким чином, представник позивача вважає, що ДПІ у м.Красний Луч безпідставно застосувала до підприємства штрафні санкції згідно з абз. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2. ст. 4, п. 17.1.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення п. 4.1 ст. 4, п. 7.4. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та п. 4.1. ст. 4, п. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, 5.7, 5.9 ст. 5, пп. 8.7.1, п.8.7 ст. 8, пп. 12.1.5 п.12.1 ст. 12 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», визначивши в акті суми, зазначені в уточнюючих податкових розрахунках у зв’язку з виправленням самостійно визначених помилок, отриманих відповідачем, як дані про заниження суми його податкових зобов’язань, визначених контролюючим органом самостійно та нібито донараховує суму основного податкового зобов’язання платника податків в ході перевірки.

За таких підстав, представник позивача просив суд визнати недійсними податкові повідомлення-рішення від 23.02.2009 року № 0000042342/0 та № 0000052342/0, винесені державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та зазначив, що позивачем 23.01.2009 року поштою було направлено уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань, які були отримані відповідачем 06.02.2009 року і проведені по особовому рахунку платника. Представник відповідача пояснив, що вказані уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань не були враховані податковими органами, оскільки були подані під час перевірки. Під час перевірки позивача податковими органами було самостійно встановлено заниження податку на прибуток у сумі 32,9 млн. грн. та податку на додану вартість в розмірі 7,6 млн. грн. Представник відповідача стверджував, що надання уточнюючих розрахунків можливо до початку перевірки та при умові сплати сум недоплати, тому документальною перевіркою застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму заниженого податку на прибуток то податку на додану вартість згідно пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 15.12.2008 року № 0158 та від 16.01.2009 року № 0003, виданих ДПІ у м. Красний Луч, фахівцями ДПІ у м. Красний Луч була проведена планова виїзна перевірка ДП «Донбасантрацит» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 року по 30.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 30.09.2008 року, за результатами якої 20.02.2009 року було складено акт № 84/23/32446546.

Перевіркою встановлено наступні порушення:

- п. 4.1 ст. 4, п. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, 5.7, 5.9 ст. 5, п.п. 8.7.1 ст. 8, п. 12.1.5 ст. 12 Законну України «Про оподаткування прибутку підприємств» (зі змінами та доповненнями) від 28.12.1994 року № 334/94-ВР в результаті встановлено заниження податку на прибуток всього у сумі 32862603 грн., у тому числі за 2007 рік в сумі 12964079 грн., за 9 місяців 2008 року -19898524 грн.

ДП «Донбасантрацит» самостійно уточнені показники декларації у бік збільшення податку на прибуток на суму 32685503 грн.:

уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виправлених помилок за 2007 рік (від 06.02.2009р. № 2109), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виправлених помилок за 3 квартали 2008 року (від 06.02.2009р. № 2108). Наведені уточнюючі розрахунки підприємством направлено до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч поштою 23.01.2009р., отримано Державною податковою інспекцією 06.02.2009р. (вх. № 653);

- п. 4.1 ст. 4, п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями, в результаті чого завищено ПДВ на загальну суму 1747320 грн., у тому числі по періодам:

Квітень 2007р. - 30 грн.;

Лютий 2008р. - 3 грн.;

Квітень 2008р. - 17 грн.;

Липень 2008р. - 299997 грн.;

Вересень 2008р. - 1447273 грн.

та занижено на загальну суму 9189677 грн., у тому числі по періодам:

Травень 2007р. - 918236 грн.;

Червень 2007р. - 1016006 грн.;

Липень 2007р. - 3247000 грн.;

Серпень 2007р. – 970000 грн.;

Вересень 2007р. – 921295 грн.;

Жовтень 2007р. - 3 грн.;

Листопад 2007р. - 599999грн.;

Грудень 2007р. - 87 грн.;

Січень 2008р. - 569999 грн.;

Травень 2008р. - 86395 грн.;

Червень 2008р. - 661075 грн.;

Серпень 2008р. - 199583 грн.

ДП «Донбасантрацит» самостійно уточнені показники декларації у бік збільшення податку на додану вартість на суму 7637738 грн.:

Травень 2007р. - 919964 грн. (уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 № 2111);

Червень 2007р. - 982520 грн. (уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 № 2112);

Липень 2007р. - 3247000 грн. (уточнюючий розрахунок від 07.02.2009 № 2124);

Серпень 2007р. - 967630 грн. (уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 № 2113);

Вересень 2007р. - 920624 грн. (уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 № 2114);

Листопад 2007р. - 600000 грн. (уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 № 2110).

Наведені уточнюючі розрахунки підприємством направлено до ДПІ у м.Красний Луч поштою 23.01.2009 року, отримано Державною податковою інспекцією 06.02.2009 року (вх. № 653).

На підставі акту від 20.02.2009 року № 84/23/32446546 відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення від 23.02.2009 року № 0000042342/0, згідно якого сума податкового зобов’язання ДП «Донбасантрацит» по податку на прибуток, нарахованого ДПІ у м. Красний Луч, складає 12241295,3 грн., у тому числі - за основним платежем - 177101 грн., за штрафними санкціями – 12064194,3 грн. та № 0000052342/0. згідно якого сума податкового зобов’язання ДП «Донбасантрацит» по податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями складає 4212251 грн.

Судом встановлено, що 23.01.2009 року ДП «Донбасантрацит» було направлено ДПІ у м. Красний Луч уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань з податку на додану вартість та податку на прибуток у зв’язку з виправленням самостійно визначених помилок, які були отримані відповідачем 06.02.2009 року і проведені по особовому рахунку платника, про що свідчить запис в обліковій картці платника податку ДП «Донбасантрацит».

Стаття 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлює порядок подання податкової декларації та визначення суми податкових зобов’язань.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Згідно пп. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), — протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), — протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.1.4 цього пункту, — протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), — до 1 квітня року, наступного за звітним.

Порядок узгодження сум податкових зобов’язань визначається ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Так, відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Строки погашення податкового зобов’язання визначено п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно якого платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Таким чином, граничний строк сплати по уточнюючим розрахункам та можлива дата для нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати податкового зобов’язання визначається з урахуванням особливостей, передбачених Законами України «Про оподаткування прибутку підприємств» та «Про податок на додану вартість».

Так, згідно п. 16. 4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Таким чином, суд вважає, що граничний термін сплати податку на прибуток настає через 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, тобто останній строк сплати позивачем податку на прибуток, визначеного у першому кварталі 2009 року є 20 травня 2009 року.

Що стосується порядка визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строків проведення розрахунків, то згідно пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності — зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим періодом є один календарний місяць.

Таким чином, суд вважає, що граничний термін сплати податку на додану вартість настає через 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, тобто останній строк сплати позивачем податку на додану вартість визначеному у січні 2009 року є 2 березня 2009 року.

Згідно п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

Пунктом 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п’яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку,

б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п’яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов’язання з цього податку.

Судом встановлено, що у наданих ДП «Донбасантрацит» уточнюючих розрахунках податкових зобов’язань з податку на додану вартість та податку на прибуток у зв’язку з виправленням самостійно визначених помилок позивач нарахував штраф у розмірі п’яти відсотків від уточнюючої суми податкового зобов’язання, однак при надісланні уточнюючих розрахунків сума штрафу у розмірі п’яти відсотків від уточнюючої суми податкового зобов’язання позивачем сплачена не була.

Відповідач обґрунтовує застосування штрафних санкцій, визначених в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях, положенням, передбаченим пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно якого, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов’язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті “б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов’язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов’язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов’язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п’ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли сума податкового зобов’язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов’язань, сума податку чи збору (обов’язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов’язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Судом встановлено, що відповідач в акті перевірки включив до зведених таблиць дані уточнюючих податкових розрахунків позивача. В податковому повідомленні-рішенні № 0000042342/0 від 23.02.2009 року відповідачем самостійно нараховано суму податкового зобов’язання - 177101 грн. та штрафну санкцію - 12241295,3 грн., в податковому повідомленні-рішенні № 0000052342/0 від 23.02.2009 року відповідач самостійно суму податкового зобов’язання не визначив, а вказав лише штрафну санкцію - 4212251 грн. Інших податкових повідомлень-рішень щодо нарахування податку на прибуток та податку на додану вартість відповідачем не виносилось.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та нормативно-правові акти, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що відповідачем в порушення вимог пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було винесено податкові повідомлення-рішення без самостійного донарахування суми податкового зобов’язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті “б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону. Сума податкового зобов’язання, на яке податковий орган нарахував штрафні санкції, була самостійно визначена відповідачем в уточнюючих розрахунках податкових зобов’язань з податку на додану вартість та податку на прибуток у зв’язку з виправленням самостійно визначених помилок, які були прйняті відповідачем та внесені до особової картки платників податків.

Щодо вимоги позивача про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000042342/0 від 23.02.2009 року суд вважає, що вказана вимога не підлягає задоволенню, оскільки податковим органом підчас перевірки було встановлено заниження податкового зобов’язання з податку на прибуток на суму 177101 грн., що відображено в акті перевірки. На підставі акту перевірки податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0000042342/0 від 23.02.2009 року, в якому вказана сума податкового боргу з податку на прибуток в сумі 177101 грн. та нарахована штрафна санкція в розмірі 20 відсотків від суми основного боргу у розмірі 354202 грн.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства «Донбасантрацит» до Державної податкової інспекції у м.Красний Луч Луганської області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень підлягають задоволенню в частині визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 23.02.2009 року № 0000052342/0 на суму 4 212 251 грн. та податкового повідомлення-рішення від 23.02.2009 року № 0000042342/0 в частині податкового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 12 028 774,10 грн., з них 12 028 774,10 грн. - штрафна санкція. В іншій частині позовних вимог суд вважає за необхідне відмовити за необґрунтованістю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства «Донбасантрацит» до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 23.02.2009 року № 0000052342/0 на суму 4 212 251 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 23.02.2009 року № 0000042342/0 в частині податкового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 12 028 774,10 грн., з них 12 028 774,10 грн. - штрафна санкція.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу — з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складено 30 січня 2010 року.

СУДДЯ Т.С. УШАКОВ