Рішення № 77915182, 16.11.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
0640/4313/18
Номер документу
77915182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 року м. Житомир справа № 0640/4313/18

категорія 10.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, Овруцького об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області третя особа, яка не заявляєж самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській областіпро визнання дій протиправними, зобов'язання поновити виплату соціальних виплат та пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області у якому просив:

- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призупинення ОСОБА_1 виплати соціальних виплат із 01.04.2017 по 01.11.2017 та пенсії з 01.06.2017 по 30.11.2017, - протиправним;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 виплату соціальних виплат з 01.04.2017 в сумі 884 грн по 01.11.2017;

- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01.06.2017 по 30.11.2017 в сумі (1463,85 грн).

В обґрунтування зазначає, що перебуває на обліку внутрішньо переміщеної особи та отримує пенсію, однак із 01 квітня 2017 року виплата щомісячної адресної допомоги та із 01.06.2017 виплата пенсії була припинена. Вважає дії відповідачів протиправними. перебуває на обліку внутрішньо переміщеної особи та отримує пенсію, однак із 01 квітня 2017 року виплата щомісячної адресної допомоги та із 01.06.2017 виплата пенсії була припинена. Вважає дії відповідачів протиправними.

Ухвалою суді Житомирського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 позовну заяву було залишено без руху.

На виконання вимог ухвали суду від 07.09.2018 до відділу документального забезпечення суду 20.09.2018 надійшла заява позивача з додатками. Позивач посилається на те, що ним не пропущено строк звернення до суду з підстав звернення до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом, однак ухвалою від 10.07.2018 повернуто позов з додатками.

Суд, дослідивши заяву позивача, дійшов висновку про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним позовом з поважних причин.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації надіслало до суду заперечення (вх.. №20163/18 від 08.10.2018) у якому просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що у лютому 2017 року проводилась перевірка внутрішньо переміщених осіб за їх фактичним місцем проживання/перебування на території Овруцького району. На час перевірки ОСОБА_1 за зазначеною у заяві адресі не знаходився, у визначений термін до УПСЗН не з'явився, а тому було направлено запит до Держприкордонслужби щодо можливого виїзду ОСОБА_1 на тимчасово окуповану територію України. Згідно інформації, яка надійшла до УПСЗН від Держприколрдонслужби 15.05.2017, ОСОБА_1 більш ніж 60 днів поспіль перебуває на тимчасово непідконтрольній Україні території. Вказує, що із 06.05.2017 дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 скасовано та припинено соціальні виплати (а.с. 33)

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні 08.11.2018. Зобов'язано Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Головне управління Пенсійного фонду надати до суду копії пенсійної справи позивача.

Позивач надав до суду заяву (вх.№20801/18 від 18.10.2018) про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

На виконання вимог ухвали суду від 09.10.2018 Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслало до суду копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1.

Враховуючи неявку у судове засідання сторін, суд протокольною ухвалою ухвалив розглядати адміністративну справу у порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статтей 257- 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за №1815000058 від 20.10.2014, фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1: вул.. Т.Л. Гришана, 45, с. Сорокопень, Овруцький район, Житомирська область (а.с. 12)

Позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 1 463,85гривні.

Рішенням начальника управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА від 16.05.2017 про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особі ОСОБА_1, відповідно до листа держприкоронслужби №0.64-14633/0/15-17 від 05.05.2017 у зв'язку з перевищенням терміну відсутності на території України (більше 60нів) та припинення призначених соціальних виплат (а.с. 53)

Рішенням Комісії з питання надання житлових субсидій, соціальних державних допомог, соціальних виплат та реалізації права на пільги окремих категорій громадян за фактичним місцем проживання №7 від 18 травня 2018 року було прийнято рішення припинення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам , у зв'язку з тим, що він перевищив термін відсутності на території України більш ніж 60 днів поспіль (а.с. 36) .

З 01.06.2017 року виплата пенсії була тимчасово призупинена у зв'язку отриманням рішення начальника управління соціального захисту населення Овруцької РДА від 16.05.2017 про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи №1815000058 від 20.10.2014 та рішення комісії з питань надання житлових субсидій, соціальних державних допомог, соціальних виплат та реалізації права на пільги окремих категорій громадян за фактичним місцем проживання №7від 18 травня 2018 року (а.с. 16)

Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, а свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду.

Щодо припинення соціальних виплат.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Наведене визначення поняття внутрішньо переміщеної особи має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка: перебуває на території України на законних підставах; має право на постійне проживання в Україні; була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

Як передбачено положеннями п.3 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення та/або робочі групи, що утворюються з представників територіальних підрозділів МВС, ДМС, СБУ, Національної поліції, Держфінінспекції, Держаудитслужби та Пенсійного фонду України за рішенням районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - робоча група) також можуть проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо перемішеної особи із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

Відповідно положень п.6 Порядку №365, за відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.

Як передбачено п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, соціальні виплати припиняються у разі, зокрема, отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

При цьому, суд зазначає, що положеннями ст. 14 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII встановлено, що внутрішньо перемішені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо перемішеними особами.

Відповідно до приписів ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 №1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Така правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду 31 жовтня 2018 року у справі №219/11479/16-а (адміністративне провадження №К/9901/29615/18)

Враховуючи викладене, суд вважає, що Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації протиправно припинено виплату соціальних виплат позивачу із 01.04.2017 по 01.11.2017, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Щодо припинення виплати пенсії у період із 01.06.2017 по 30.11.2017.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Зокрема, у пункті 3.2 рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 вказано, що утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права від 16 грудня 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) від 03 травня 1996 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) від 03 травня 1996 року, держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону № 1058-IV, за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримає пенсію за вислугу років, а тому позовні вимоги позивача, які заявлені до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є такими, що заявлені до неналежного відповідача, а тому задоволенню не підлягають.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.139 КАС України при Відповідно до ч.4 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.. частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат..

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 705,00 грн, що підтверджується квитанцією №22 від 14.06.2018 (а.с.4).

У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації у повному розмірі.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (вул. І. Виговського, 17, м. Овруч, Житомирська область, код ЄДРПОУ 03192603) щодо призупинення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) виплати соціальних виплат із 01.04.2017 по 01.11.2017.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (вул. І. Виговського, 17, м. Овруч, Житомирська область, код ЄДРПОУ 03192603) виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) соціальні виплати за період із 01.04.2017 по 01.11.2017.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (вул. І. Виговського, 17, м. Овруч, Житомирська область, код ЄДРПОУ 03192603) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у сумі 705,00 грн

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 16.11.2018.

Суддя О.В. Лавренчук