Рішення № 77908626, 31.10.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2018
Номер справи
2340/2810/18
Номер документу
77908626
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2018 року справа № 2340/2810/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

за участю:

секретаря – Сачинської В.С.,

позивача – ОСОБА_1, представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3 (за довіреністю),

представників третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСББ “Подолінського 24” - ОСОБА_4 (за посадою), ОСОБА_5 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради ОСОБА_7, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради та ОСББ “Подолінського 24” про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача об?єднання співвласників багатоквартирного будинку “Подолінського 24”, в якій просив:

- визнати протиправними дії державного реєстратора Управління з питань державної реєстрації ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради з проведення 23.05.2017 державної реєстрації юридичної особи – Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку “Подолінського 24”, код ЄДРПОУ 22792993, місцезнаходження: 18030, м. Черкаси, вул. Подолінського, 24, номер запису 1 026 145 0000 017592;

- зобов’язати державного реєстратора Управління з питань державної реєстрації ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради вчинити дії відповідно до вимог частини 2 статті 33 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” із повідомленням Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку “Подолінського 24”, код ЄДРПОУ 22792993, місцезнаходження: 18030, м. Черкаси, вул. Подолінського, 24, про невідповідність законодавству проведеної 23.05.2017 реєстраційної дії щодо державної реєстрації Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку “Подолінського 24”;

- визнати протиправними дії державного реєстратора Управління з питань державної реєстрації ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради з проведення 23.05.2017 державної реєстрації припинення юридичної особи житлово-будівельного кооперативу “Будівник-3” №40, код ЄДРПОУ 22792993, місцезнаходження: 18030, м.Черкаси, вул. Подолінського, 24, номер запису 1 026 112 0011 003464;

- зобов’язати державного реєстратора Управління з питань державної реєстрації ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради вчинити дії відповідно до вимог частини 2 статті 33 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” із повідомленням житлово-будівельного кооперативу “Будівник-3” №40, код ЄДРПОУ 22792993, місцезнаходження: 18030, м. Черкаси, вул. Подолінського, 24 про невідповідність законодавству проведеної 23.05.2017 реєстраційної дії щодо державної реєстрації припинення юридичної особи житлово-будівельного кооперативу “Будівник-3” №40.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 02.05.2018 у справі №711/1580/18 визнано недійсним рішення загальних зборів членів житлово-будівельного кооперативу, оформлене протоколом №4 чергових загальних зборів житлово-будівельного кооперативу “Будівник-3” №40 від 12.02.2017 про припинення житлово-будівельного кооперативу “Будівник-3” №40 шляхом реорганізації в об?єднання співвласників багатоквартирного будинку. Вказане рішення є таким, що набрало законної сили. Позивач звернувся до відповідача із заявою від 27.06.2018 про скасування державної реєстрації створення юридичної особи ОСББ та скасування державної реєстрації припинення юридичної особи житлово-будівельного кооперативу “Будівник-3” №40. Листом відповідача від 05.07.2018 №4839-2 позивача повідомлено, що вказане рішення суду виконанню не підлягає, оскільки резолютивна частина рішення не передбачає внесення будь-яких змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач вважає, що при отриманні пакету документів для реєстрації юридичної особи ОСББ «Подолінського 24» державний реєстратор мав перевірити наявність повноважень у підписанта реєстраційної картки подавати та підписувати документи, що стосуються державної реєстрації юридичної особи ОСББ, оскільки рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 02.05.2018 у справі №711/1580/18 встановлено, що ОСОБА_4 не має необхідних повноважень.

Враховуючи визнання недійсними рішень загальних зборів членів житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 від 12.02.2017 про припинення житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 шляхом реорганізації в об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, наявні підстави, передбачені п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" для визнання протиправною та скасування державної реєстрації створення ОСББ та скасування державної реєстрації припинення юридичної особи житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3».

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСББ «Подолінського 24», надало 21 вересня 2018 року письмові пояснення, у яких зазначило, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.

Позивач не обгрунтував, які належні йому права та інтереси у сфері публічно-правових відносин порушені внаслідок реєстрації припинення житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» та створення ОСББ «Подолінського 24».

П. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» №755-1V передбачає вичерпний перелік заявників, які мають право звертатися до державного реєстратора з приводу державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, громадських формувань що не мають статусу фізичної особи, та фізичних осіб-підприємців, зокрема, голова комісії з припинення або уповноважена ним особа – у разі подання документів для державної реєстрації припинення юридичної особи; уповноважений представник юридичної особи – у разі подання документів для проведення реєстраційних дій щодо юридичної особи. Згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційних дій 23.05.2017, вбачається, що документи надавала ОСОБА_4, натомість позивач як заявник участі у процедурі реєстрації не приймав.

Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" не передбачено проведення реєстраційних дій стосовно юридичних осіб на підставі довільних звернень фізичних осіб, яким була заява позивача від 27.06.2018, про скасування реєстраційних дій.

Відповідачем не порушено права ОСОБА_1 у сфері публічно-правових відносин реєстраційними діями з проведення 23.05.2017 державної реєстрації припинення юридичної особи житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 та державної реєстрації створення юридичної особи – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Подолінського 24», а також відповіддю від 05.07.2018 №4839-2 (на його звернення), у зв’язку з чим ОСОБА_1 не належить право вимоги за даним позовом.

16 жовтня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради заперечив проти задоволення позову та зазначив, що документи, подані для державної реєстрації ОСББ «Подолінського 24» шляхом перетворення відповідають вимогам ст.ст. 15, 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Доводи позивача на те, що у підписанта не було повноважень не відповідають дійсності, оскільки ОСОБА_4 була призначена ліквідатором ЖБК «Будівник-3» №40, вказане рішення внесено до Єдиного державного реєстру 16.03.2017 згідно протоколу чергових зборів від 12.02.2017. Документи для державної реєстрації створення ОСББ були подані обраним установчими зборами представником ОСОБА_4 згідно протоколу №1 установчих зборів ОСББ від 12.02.2017.

Усною ухвалою суду від 26.09.2018, занесеною до протоколу підготовчого засідання, здійснено заміну відповідача ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради на належного відповідача – державного реєстратора ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради ОСОБА_7; ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

16.10.2018 відповідач державний реєстратор ОСОБА_7 подала відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечила з тих підстав, що реєстраційні дії 23.05.2017 щодо державної реєстрації припинення шляхом реорганізації ЖБК «Будівельник-3» №40 та державної реєстрації ОСББ «Подолінського 24» здійснені відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"; безпідставними є посилання позивача на рішення Придніпровського районного суду міста Черкаси від 02.05.2018 у справі №711/1580/18 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_8 до ОСББ «Подолінського 24» про визнання недійсними рішення загальних зборів членів ЖБК «Будівник-3» №40 про призначення керівником ОСОБА_4 з огляду на те, що в цьому рішенні відсутнє зобов’язання про скасування будь-яких реєстраційних дій державним реєстратором.

Усною ухвалою суду від 25.10.2018, занесеною до журналу підготовчого засідання, поновлено строк звернення позивача до суду з позовними вимогами про визнання протиправними дій державного реєстратора Управління з питань державної реєстрації ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради з проведення 23.05.2017 державної реєстрації юридичної особи Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку “Подолінського 24”, номер запису 1 026 145 0000 017592 та державної реєстрації припинення юридичної особи житлово-будівельного кооперативу “Будівник-3” №40, номер запису 1 026 112 0011 003464.

Позивач та представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили задовольнити позов з підстав, викладених в адміністративному позові.

Відповідач та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради в судове засідання не з’явились, до суду надіслали заяву про розгляд справи без їх участі.

Представники третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСББ «Подолінського 24» заперечували проти задоволення позовних вимог та просили відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у письмових поясненнях.

Заслухавши представників позивача та представників третьої особи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

12 лютого 2017 року на чергових загальних зборах ЖБК «Будівник-3» №40 прийнято рішення про припинення ЖБК «Будівник-3» №40 шляхом реорганізації житлово-будівельного кооперативу в об’єднання співвласників багатоквартирного будинку; призначено голову ліквідаційної комісії ОСОБА_4, уповноважено її подати документи для державної реєстрації об’єднання.

12 лютого 2017 року на засіданні установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку прийнято рішення про створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Подолінського 24» на підставі рішення загальних зборів (протокол №4) ЖБК шляхом реорганізації Житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 в об’єднання співвласників багатоквартирного будинку; надано повноваження представнику зборів ОСОБА_4, необхідні для державної реєстрації ОСББ «Подолінського 24» та подання документів для державної реєстрації об’єднання.

13 березня 2017 року до Центру надання адміністративних послуг уповноваженою особою житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» № 40 ОСОБА_4 подано заяву про реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті реорганізації, яке було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

19 травня 2017 року уповноважена особа житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 ОСОБА_4 подала до Центру надання адміністративних послуг заяву про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її реорганізації житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 та заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи ОСББ «Подолінського 24». До вказаних заяв додано відповідні документи.

23 травня 2017 року державним реєстратором управління з питань державної реєстрації ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради ОСОБА_7 внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань:

- запис 1 026 112 0011 003464 про державну реєстрацію припинення юридичної особи житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40;

- запис 1 026 145 0000 017592 про державну реєстрацію юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Подолінського 24».

Рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 02.05.2018 у справі №711/1580/18 визнано недійсним оформлене протоколом чергових загальних зборів Житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 від 24.05.2016 року рішення про обрання ОСОБА_4 головою Житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40; визнано недійсним оформлене протоколом №4 чергових загальних зборів Житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 від 12.02.2017 року рішення про припинення Житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 шляхом реорганізації житлово-будівельного кооперативу в об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Вказане судове рішення вступило в законну силу 11 червня 2018 року.

Позивач звернувся до ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради із заявою про скасування реєстраційної дії щодо проведення реєстрації юридичної особи ОСББ та скасування державної реєстрації припинення юридичної особи житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40.

ОСОБА_6 організаційного забезпечення Черкаської міської ради листом від 05.07.2018 №4839-2 повідомив позивача, що рішення Придніпровського районного суду міста Черкаси від 02.05.2018 у справі №711/1580/18 виконанню державним реєстратором не підлягає, оскільки резолютивна частина вищевказаного рішення не передбачає внесення будь-яких змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Не погоджуючись з відмовою відповідача у скасуванні реєстраційних дій, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Закон України від 15.05.2003 №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі – Закон №755-IV) регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону №755-IV державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Частина 2 статті 6 Закону №755-IV визначає, що державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 6-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації передбачені в статті 15 Закону №755-IV.

Перелік документів, що подаються заявником для державної реєстрації юридичної особи визначений у ст. 17 Закону №755-IV.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону №755-IV для державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), крім створення державного органу, органу місцевого самоврядування, подаються такі документи, зокрема:

1) заява про державну реєстрацію створення юридичної особи. У заяві про державну реєстрацію створення юридичної особи, утвореної в результаті поділу, виділу, додатково зазначаються відомості про відокремлені підрозділи в частині їх належності до юридичної особи - правонаступника. У заяві про державну реєстрацію створення юридичної особи приватного права може зазначатися, що вона діє на підставі модельного статуту;

2-1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновників, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про створення юридичної особи;

5) установчий документ юридичної особи - у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа;

9) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;

11) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі створення юридичної особи в результаті перетворення або злиття;

14) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття та поділу - у разі створення юридичної особи в результаті злиття та поділу.

Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону №755-IV для державної реєстрації створення юридичної особи - державного органу подається заява про державну реєстрацію створення юридичної особи.

Частина 14 статті 17 Закону №755-IV передбачає, що для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її реорганізації; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу; 3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення, злиття або приєднання; 4) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу, злиття або приєднання; 5) документи для державної реєстрації створення юридичної особи, визначені частиною першою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення; 6) документи для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті приєднання.

Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону №755-IV порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Судом встановлено, що 19 травня 2017 року уповноважена особа житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 ОСОБА_4 подала до Центру надання адміністративних послуг заяву про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її реорганізації житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40. До заяви додано акт приймання-передачі житлового будинку по вул. Подолінського, 24 об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Подолінського 24».

Також 19 травня 2018 року уповноважена особа об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Подолінського 24» ОСОБА_4 подала до Центру надання адміністративних послуг заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи ОСББ «Подолінського 24». До заяви додано: статут об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Подолінського 24»; акт приймання-передачі житлового будинку по вул. Подолінського, 24 об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Подолінського 24» від 15.05.2017; протокол №1 від 27.02.2017 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, проведених 12 лютого 2017 року за місцезнаходженням: м. Черкаси, вул. Подолінського №24; протокол №1 від 02.03.2017 засідання правління об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Подолінського 24» за місцезнаходженням: м. Черкаси, вул. Подолінського, буд. 24.

Вищевказані докази, копії яких наявні в матеріалах справи, підтверджують, що уповноваженою особою ЖБК «Будівник-3» №40 та ОСББ «Подолінського 24» ОСОБА_4 подано повний перелік документів для проведення реєстраційних дій створення ОСББ та припинення ЖБК, згідно з ч.ч. 1, 14 ст. 17 Закону №755-IV.

Посилання позивача на рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 02.05.2018 у справі №711/1580/18 як на підставу для відмови у державній реєстрації суд вважає необгрунтованим, так як станом на момент вчинення оскаржуваних реєстраційних дій 23.05.2017 вказане судове рішення від 02.05.2018 було відсутнє.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що 23.05.2017 під час проведення державної реєстрації припинення юридичної особи житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 (запис 1 026 112 0011 003464) та створення юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Подолінського 24» (запис 1 026 145 0000 017592) відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом, відтак, підстави для визнання протиправними вказаних реєстраційних дій відсутні.

Щодо позовних вимог про зобов’язання державного реєстратора вчинити дії відповідно до вимог частини 2 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» із повідомленням ОСББ «Подолінського 24» про невідповідність законодавству проведеної 23.05.2017 реєстраційної дії щодо державної реєстрації ОСББ «Подолінського 24» та зобов’язання державного реєстратора вчинити дії відповідно до вимог частини 2 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» із повідомленням житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 про невідповідність законодавству проведеної 23.05.2017 реєстраційної дії щодо державної реєстрації житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 суд зазначає наступне.

Ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачає заходи, що вживаються суб'єктом державної реєстрації та державним реєстратором у разі виявлення порушення законодавства

Так, згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» у разі виявлення державним реєстратором невідповідності законодавству проведеної реєстраційної дії державний реєстратор зобов'язаний повідомити про це юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, або фізичну особу - підприємця, стосовно яких проведено реєстраційну дію, для подачі державному реєстратору документів, передбачених цим Законом, або звернення до суду для вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень.

Відповідач заперечує наявність порушень законодавства при вчиненні реєстраційних дій 23.05.2017, і таких порушень не встановлено судом під час розгляду справи, відтак вимога про зобов’язання державного реєстратора повідомити ОСББ «Подолінського 24» та житлово-будівельний кооператив «Будівник-3» №40 про порушення законодавства під час здійснення реєстраційних дій є безпідставною.

Разом з цим, суд зазначає, що дійсною вимогою позивача є скасування державної реєстрації припинення житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 шляхом реорганізації в ОСББ «Подолінського 24» та державної реєстрації останнього на підставі рішення Придніпровського районного суду міста Черкаси від 02.05.2018 у справі №711/1580/18, яким визнано недійсним рішення загальних зборів членів ЖБК «Будівник-3» №40 про припинення шляхом перетворення в ОСББ «Подолінського 24».

Змістом ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, громадських формувань" передбачено повноваження державного реєстратора згідно з якими він, зокрема, проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи.

Подання документів для державної реєстрації за змістом ст. 14 наведеного вище Закону здійснюється заявником (засновник (засновники) або уповноважена ними особа - у разі подання документів для державної реєстрації створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, в розумінні абзацу 1 пункту 8 частини першої статті 1 Закону).

Водночас статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено спростовувану презумпцію відомостей, оголошених в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ЄДР).

Особа, яка вважає своє право чи інтерес порушеними через подання та внесення до ЄДР недостовірних відомостей може вимагати їх захисту через корегування відомостей ЄДР та відображенні в ЄДР відповідних дійсних відомостей у спосіб, що забезпечить ефективне відновлення та захист її порушених прав та інтересів, зокрема, шляхом скасування запису в ЄДР (пункт 2 частини першої статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

У такому випадку, якщо суд встановить, що суб'єкт державної реєстрації вчинив запис в ЄДР за зверненням належного заявника, на підставі всіх необхідних для реєстрації документів відповідно до закону та відсутності встановлених законом підстав для відмови в державній реєстрації, це не є перешкодою для скасування в судовому порядку недостовірного запису в ЄДР, наявність якого порушує корпоративні права чи законні інтереси позивача.

Спір між учасниками юридичної особи або спір учасників юридичної особи з цією юридичною особою щодо скасування запису в ЄДР є корпоративним спором і підлягає вирішенню судом за правилами господарського судочинства.

Вимога про визнання неправомірними дій державного реєстратора з внесення в ЄДР відомостей, щодо достовірності яких виник корпоративний спір, має похідний характер від корпоративного спору та залежить від наявності самого порушеного права, яке підлягає захисту у ефективний спосіб.

Згідно з рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 02.05.2018 у справі №711/1580/18 визнане недійсним оформлене протоколом №4 рішення чергових загальних зборів Житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 від 12.02.2017 року про припинення Житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 шляхом реорганізації в об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, однак похідна вимога, а саме: скасування реєстраційних дій та реєстраційних записів щодо припинення Житлово-будівельного кооперативу «Будівник-3» №40 та державної реєстрації ОСББ «Подолінського 24», судом не вирішена.

Згідно п. 2 ч. 1 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Оскільки судове рішення про скасування державної реєстрації ЖБК «Будівник-3»№40 та ОСББ «Подолінського 24» відсутнє, у державного реєстратора відсутні повноваження вчиняти такі реєстраційні дії.

Суд не погоджується з доводами третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСББ «Подолінського 24» про те, що права позивача у сфері публічно-правових відносин не порушені з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією або бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання дій чи бездіяльності протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій чи вчинити певні дії.

Суд бере до уваги, що саме позивач звертався до Придніпровського районного суду м. Черкаси від 02.05.2018 у справі №711/1580/18, відтак відмова відповідача у вчиненні реєстраційних дій на виконання вказаного рішення порушує інтереси позивача, а спір, що розглядається, є публічно-правовим.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.

У зв’язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 12 листопада 2018 року.

Суддя А.В. Руденко