
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
336/6651/18
2-а/336/264/18
16 листопада 2018 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді: Зарютіна П.В.,
за участі секретаря судового засідання Чернишовій І.В.,
розглянувши у порядку спрощеного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського 4 батальйону 2 роти УПП в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Фоменка Артема Олександровича про визнання протиправними дій та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до поліцейського 4 батальйону 2 роти УПП в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції капрал поліції Фоменка Артема Олександровича про визнання протиправними дій та скасування постанови, зазначивши наступне.
22 жовтня 2018 року поліцейським 4 батальйону 2 роти УПП в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції капралом поліції Фоменком А.О., було винесено постанову серія ЕАВ № 684561 від 22.10.2018р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу. Відповідно до постанови, позивач 22.10.2018 року о 18 годині 45 хвилин, керував автомобілем SCODA OCTAVIA A5, державний номерний знак НОМЕР_1, у м. Запоріжжі по вул. Космічній 140, з непрацюючою лівою фарою в режимі ближнього світла в темну пору доби, чим порушив вимоги п. 31.4.3 ПДР.
Позивач посилаючись на те, що він не порушував вимоги ПДР України, просить суд скасувати рішення суб'єкта владних повноважень, а саме вказану постанову поліцейського 4 батальйону 2 роти УПП в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції капрал поліції Фоменка Артема Олександровича про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕАВ № 684561 від 22.10.2018р. стосовно ОСОБА_1, закривши справу про адміністративне правопорушення.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що позивач не надав докази на ті обставини, на які він посилається в заяві відповідно до умов ст. 160 КАС України.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими такі обставини.
Згідно ст.286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови). За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Судом встановлено, що згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАВ №684561 від 22.10.2018р. - ОСОБА_1, керуючи транспортним засобом SCODA OCTAVIA A5, державний номерний знак НОМЕР_1, у м. Запоріжжя по вул. Космічній 140, з непрацюючою лівою фарою в режимі ближнього світла в темну пору доби, чим порушив вимоги п. 31.4.3 ПДР, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.121 КУпАП. За вчинення вказаного правопорушення, згідно оскаржуваної постанови, на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 340 грн.
Викладеним обставинам відповідають правовідносини, що витікають з права особи оскаржити рішення суб'єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідач у постанові серії ЕАВ №684561 від 22.10.2018 року зазначає, що позивач порушив вимоги п.31.4.3 ПДР України, проте доказів на підтвердження цього факту не надає.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд рахує, що відповідачем не було доведено належними, достатніми та допустимими доказами, що позивач порушив вимоги п.31.4.3 ПДР України.
Будь-яких доказів, які б свідчили про вчинення позивачем порушення правил дорожнього руху при винесенні оскаржуваної постанови відповідачем суду не надано.
Так єдиним доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення є сама оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення, в якій зафіксовано порушення водієм правил дорожнього руху.
Однак, суд вважає, що зазначена постанова є саме предметом спору між сторонами та не може розглядати як доказ за відсутності інших доказів на підтвердження обставин вказаних в оскаржуваній постанові.
Будь-яких інших доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП відповідачем до суду не надано.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем в порушення вимог ст. 77 КАС України не надано доказів на підтвердження правомірності оскаржуваної постанови.
Оскільки доказів відповідачем не надано, то суд, враховуючи презумпцію невинуватості, закріплену КУпАП та Конституцією України, виходить з того, що показання позивача з приводу конкретних обставин його дій на дорозі не спростовані і відповідають дійсності, і у такому випадку не доведено наявність складу адміністративного правопорушення, за яке позивач притягнутий до відповідальності, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню.
Разом з цим, визнання дій суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності протиправними, виходить за межі повноважень суду в розрізі вимог ст. 286 КАС України.
Проте, зважаючи на вимоги ст. 222 КУпАП, суд вважає, що вимоги про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення не підлягають задоволенню, оскільки суд не уповноважений приймати таке рішення у справі за ч.2 ст. 122 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 286 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до поліцейського 4 батальйону 2 роти УПП в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції капрал поліції Фоменка Артема Олександровича про визнання протиправними дій та скасування постанови - задовольнити частково.
Скасувати постанову поліцейського 4 батальйону 2 роти УПП в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Фоменка Артема Олександровича про визнання протиправними дій та скасування постанови серії ЕАВ № 684561 від 22 жовтня 2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.
У задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Департамента патрульної поліції (місцезнаходження: 03048, м. Київ, ВУЛИЦЯ ФЕДОРА ЕРНСТА, будинок 3; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40108646) на користь державного бюджету судові витрати по сплаті судового збору в сумі 704,80 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: П.В. Зарютін
16.11.18