ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2010 року Справа №2а-6999/09/0870
(14 год. 50 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Запорізького обласного центру зайнятості до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного центру зайнятості до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» у сумі 12500 грн. 00 коп..
У позові вказано, що перевіркою з питань дотримання вимог ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» стосовно праці іноземців та осіб без громадянства на території України, на підставі якої складено акт №58 від 15.10.2009 року, встановлено, що у фізичної особи підприємця ОСОБА_1, працював громадянин Азербайджану ОСОБА_2 без реєстрації трудового договору. На підставі матеріалів перевірки складений акт №10 від 15 жовтня 2009 року, яким до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 12500 грн. За актом ОСОБА_1, ознайомлений, у встановленому законом порядку акт не оскаржив, у добровільному порядку суму штрафу не сплатив. Просить стягнути зазначену суму заборгованості зі штрафних санкцій.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вказав на те, що ним не вчинено правопорушення у сфері зайнятості населення, тому він не згодний сплатити суму штрафу. Також пояснив що акт №10 про порушення законодавства України про зайнятість населення ним не оскаржений. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстрований як платник внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у Орджонікідзевському районному центрі зайнятості
15 жовтня 2009 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Запорізького обласного центру зайнятості, на підставі припису Прокуратури Орджонікідзевського району м. Запоріжжя №3265-вих -09 від 10.09.2009 року «Про усунення порушень вимог Закону України «Про зайнятість населення» та постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя, справа №3-1752/2009 від 12.06.2009 року була проведена перевірка з питань дотримання вимог ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», стосовно праці іноземців та осіб без громадянства на території України та складено акт №58 від 15.10.2009 року перевірки одержання законодавства про зайнятість населення (з актом ОСОБА_1 ознайомлений та один екземпляр отримав, про що свідчить його особистий підпис).
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя справа №3-1752/2009 року від 12.06.2009 року було встановлено, що 10. 06. 2009 року ОСОБА_1. порушив порядок працевлаштування громадянина Азербайджану ОСОБА_2, а саме порушив п. 2 постанови Кабінету міністрів України №322 від 8 квітня 2009 року «Про порядок видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства», а саме:
Пунктом 2 передбачено, що дозвіл на використання праці іноземця та особи без громадянства (далі - іноземець), що надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця на конкретному робочому місці або певній посаді, видається роботодавцю у разі відсутності в країні (регіоні) працівників, спроможних виконувати відповідні роботи, або наявності достатніх обґрунтувань доцільності використання праці іноземця, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Дозвіл на використання праці іноземця видається роботодавцю Державним центром зайнятості або за його дорученням центром зайнятості Автономної Республіки Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими центрами зайнятості (далі - центр зайнятості).
Дозвіл на використання праці іноземця видається роботодавцю, що зареєстрований у центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) та не має заборгованості перед ним.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя справа №3-1752/2009 року від 12.06.2009 року відповідач визнаний винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204 КУпАП , а саме порушення порядку працевлаштування, прийняття на навчання, надання житла, реєстрації іноземців та осіб без громадянства та оформлення для них документів
Постанова особою не оскаржена і набрала законної сили 23 червня 2009 року.
На підставі порушень, встановлених актом №58 від 15 жовтня 2009 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Запорізького обласного центру зайнятості складений акт №10 про порушення законодавства України про зайнятість населення від 15 жовтня 2009 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
З актом №10 відповідач ознайомлений 15 жовтня 2009 року, про що свідчить особистий підпис у акті. Незважаючи на те, що ОСОБА_1. у акті зазначає, що із сумою штрафу не згодний, зазначений акт у встановленому законом порядку не оскаржив. Зазначена обставина також підтверджується поясненнями представників сторін.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування. Працевлаштування в Україні іноземців та осіб без громадянства, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частини 4 зазначеної статті Закону, У разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Приписами пп. «л» п. 8 «Положення про державну службу зайнятості», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року №47, державній службі зайнятості надано право стягувати з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності штрафи, у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Станом на 12.06.2009 року розмір мінімальної заробітної плати становив 625 грн. (ст. 55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» №835-VІ від 26.12.2008 року) таким чином, сума штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» становить 12500 грн.
Щодо пояснень відповідача та наданого табелю виходу на роботу, то суд вважає за необхідна зазначити, що ці докази є неналежними у розумінні ст. 70 КАС України, оскільки вони не стосуються предмету доказування.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За таких обставин, вимоги Запорізького обласного центру зайнятості, щодо стягнення штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованими та такими, що відповідають діючому законодавству.
На підставі викладено, ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (69000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Запорізького обласного центру зайнятості (69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України , 56 А, ЄДРПОУ 03491412, ГУДКУ у Запорізькій області , МФО 813015, р/р 37170300901006) 12500 грн. 00 коп. (дванадцять тисяч пятсот гривень нуль копійок) штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повне рішення виготовлено 01 лютого 2010 року.
Суддя (підпис) А.А. Щербак
Станом на 02 лютого 2010 року постанова не набрала законної сили
Суддя А.А.Щербак