
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2018 року справа № 2340/3858/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання – Попельнуха Ю.І.,
за участю представників:
позивача – ОСОБА_1,
відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Черкаської міської ради про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_3 (далі – ОСОБА_3, позивач) подав позов до Черкаської міської ради (далі – міська рада, відповідач) в якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Черкаської міської ради щодо розгляду заяви (клопотання) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою громадянину ОСОБА_3 на земельну ділянку по вул. Крилова, 97/1, орієнтовною площею 0,091 га безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- зобов’язати Черкаську міську раду на найближчій сесії, після набрання рішення суду законної сили, розглянути заяву (клопотання) ) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою громадянину ОСОБА_3 на земельну ділянку по вул. Крилова, 97/1, орієнтовною площею 0,091 га безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з прийняттям відповідного вмотивованого рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 06.03.2018 позивач звернувся до Черкаської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, однак листом від 26.03.2018 за вих. № 17190-з повернуто дозвільну справу від 06.03.2018 (вх. № 17190-з від 06.03.2018) щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою громадянину ОСОБА_3 на земельну ділянку по вул. Крилова, 97/1, орієнтовною площею 0,0901 га безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Позивач, вважає, що така бездіяльність є неправомірною та суперечить чинному законодавству України, зокрема ст. 118 Земельного кодексу України та ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
В письмовому відзиві на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що відповідно до мустобудівної документації плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, земельна ділянка, площею 0,0901 га, що розташована по вул. Крилова, 97/1, відноситься до комунально-складської зони “КС-5”, в якій не передбачено будівництво житлового будинку, господарських будівель і споруд.
26 вересня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністартивній справі, втрішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 17.10.2018.
17 жовтня 2018 року представник відповідача подав заяву про проведення підготовчого засідання без його участі.
17 жовтня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністартивного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 24.10.2018.
24 жовтня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністартивного суду, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 29.10.2018.
26 жовтня 2018 року представник позивача подав до суду клопотання про приєднання доказів до матеріалів адміністартивної справи.
29 жовтня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністартивного суду, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 06.11.2018.
В судовому засіданні 06.11.2018 представник позивача просив адміністративний позов задовольнити повністю, а представник відповідача – відмовити в його задоволенні повністю.
Заслухавши представників сторін, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що 06 березня 2018 року позивач звернувся до центру надання адміністративних послуг департаменту управління справами Черкаської міської ради із заявою, в якій просив передати йому у безоплатну власність земельну ділянку площею 0,0901 га розташовану по вул. Крилова, 97/1.
26 березня 2018 року Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради листом № 17190-з повернув ОСОБА_3 без розгляду дозвільну справу від 06.03.2018 (вх. № 17190-з від 06.03.2018) щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою громадянину ОСОБА_3 на земельну ділянку по вул. Крилова, 97/1, орієнтовною площею 0,0901 га безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Суб’єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Згідно із пунктом “д” частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить організація землеустрою.
Частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі – Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 34 частини1 статті 25 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з частинами 1, 5 статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Як свідчать матеріали справи, 06 березня 2018 року позивач звернувся до центру надання адміністартивних послуг департаменту управління справами Черкаської міської ради із заявою, в якій просив передати йому у безоплатно у приватну власність земельну ділянку площею 0,0901 га, розташовану по вул. Крилова, 97/1.
Отже, з аналізу вказаних норм слідує, що Черкаська міська рада мала б розглянути заяву ОСОБА_3 про передачу безоплатно у приватну власність земельну ділянку на пленарному засіданні сесії та прийняти рішення за результатом розгляду заяви, чого відповідачем зроблено не було і така бездіяльність відповідача є протиправною.
При цьому суд звертає увагу, що в силу положень Земельного кодексу України та Закону № 280/97-ВР Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради не наділений повноваженнями щодо прийняття рішення за заявою про передачу безоплатно у приватну власність земельної ділянки.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, однак позовну вимогу щодо визнання неправомірною бездіяльності Черкаської міської ради слід задовольнити частково шляхом визнання її протиправною (пункт 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України), а іншу позовну вимогу, як похідну – повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов’язані із прибуттям до суду; пов’язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов’язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов’язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню, то всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради щодо розгляду заяви (клопотання) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою громадянину ОСОБА_3 на земельну ділянку по вул. Крилова, 97/1, орієнтовною площею 0,091 га безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Зобов’язати Черкаську міську раду на найближчій сесії, після набрання рішення суду законної сили, розглянути заяву (клопотання) ) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою громадянину ОСОБА_3 на земельну ділянку по вул. Крилова, 97/1, орієнтовною площею 0,091 га безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з прийняттям відповідного вмотивованого рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач – ОСОБА_3 (18007, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);
2) відповідач – Черкаська міська рада (18002, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, ідентифікаційний код 25212542).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 15.11.2018.
Суддя В.О. Гаврилюк