Рішення № 77856826, 15.11.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2018
Номер справи
440/3599/18
Номер документу
77856826
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 440/3599/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області до Державної екологічної інспекції у Полтавській області про стягнення боргу по сплаті страхових коштів, -

В С Т А Н О В И В:

11 жовтня 2018 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області /надалі - позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Полтавській області /надалі - відповідач/ про стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів у сумі 18098,43 грн., з яких: 12065,62 грн. - неправомірно витрачені кошти, 6032,81 грн. - штраф.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Державною екологічною інспекцією у Полтавській області не повернуто до Фонду соціального страхування України суму неправомірних витрат в розмірі 12065,62 грн. та не сплачено штраф за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 6032,81 грн., застосований до відповідача рішенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №54 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 11 квітня 2018 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/3599/18, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 12:00 год. 06 листопада 2018 року.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, у якому також зазначив, що повністю підтримує позовні вимоги.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву.

Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на зазначене, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Частиною 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності учасників справи у письмовому провадженні на підставі наявних у суду матеріалів.

Суд, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 28.03.2018 №104-од /а.с. 8/ посадовими особами Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області у термін з 29.03.2018 по 30.03.2018 проведено позапланову перевірку правомірності оплати допомоги по листках непрацездатності ОСОБА_1 у Державній екологічній інспекції у Полтавській області за період з 14.09.2017 по 20.12.2017, за результатами якої складено акт №09/13 від 30.03.2018 /а.с. 12-13/.

Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки №09/13 від 30.03.2018 порушення страхувальником пункту 1 частини 2 статті 15, частини 1 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в частині надання матеріального забезпечення та окремі статті (пункти) нормативно-правових актів, а саме:

- частини 11 статті 22 Закону України № 1105 в частині, коли застрахованій особі, у якої тимчасова непрацездатність настала у період вирішення спору про незаконність її звільнення з роботи, допомога по тимчасовій непрацездатності надана не з дня винесення рішення (ОСОБА_1 поновлено на роботі постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14.12.2017, допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та виплачена у період з 17.10.2017 по 10.11.2017, з 13.11.2017 по 27.11.2017, з 28.11.2017 по 15.12.2017). Неправомірні витрати склали 8858,43 грн.:

л/н АГЮ № 434638 від 27.11.2017 ОСОБА_1 - 2952,81 грн. за 10 днів (допомога виплачена 13.12.2017);

л/н АГЮ № 782025 від 10.11.2017 ОСОБА_1 - 5905,62 грн. за 20 днів (допомога виплачена 13.12.2017);

- частини 11 статті 22 Закону України № 1105 в частині коли застрахованій особі, у якої тимчасова непрацездатність настала у період вирішення спору про незаконність її звільнення з роботи, допомога по тимчасовій непрацездатності надана не з дня винесення рішення та пункту 25 Порядку № 1266 в частині, коли невірно визначений розрахунковий період: обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності проводилося не за останні 12 календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок. Неправомірні витрати склали 3154,67 грн.:

л/н АДЖ № 4400558 від 28.11.2017 ОСОБА_1 - 3154,67 грн. за 11 днів (допомога виплачена 28.12.2017);

- абзацу 1 пункту 3, пункту 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 в частині, коли середньоденна заробітна плата обчислена виходячи не з фактично нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок. Переплата склала 52,52 грн.:

л/н АГШ № 445298 від 14.09.2017 ОСОБА_1 - 52,52 грн. (допомога виплачена 30.10.2017).

Всього неправомірні витрати склали 12065,62 грн.

11.04.2018 заступник начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області ОСОБА_2, розглянувши матеріали документальної позапланової перевірки з питань нарахування, обліку і використання коштів Фонду (акт від 30.03.2018), якою виявлено порушення пункту 1 частини 2 статті 15, частини 11 статті 22, частини 1 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", абзацу 1 пункту 3, пункту 25, пункту 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266, і за наслідком якої підлягає поверненню до Фонду соціального страхування України сума неправомірних витрат - 12065 грн. 62 коп., прийняв рішення №54 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким також вирішено застосувати до Державної екологічної інспекції у Полтавській області фінансові санкції у вигляді штрафу за порушення порядку використання страхових коштів - 6032,81 грн. Загальна сума страхових коштів, які в десятиденний термін від дня отримання рішення підлягають перерахуванню до Полтавського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області становить 18098 грн. 43 коп. /а.с. 14/.

Відповідачем не сплачено у добровільному порядку суму неправомірних витрат в розмірі 12065,62 грн. та штраф за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 6032,81 грн., що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 року №1105-ХІV.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Частиною 6 статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Згідно з частинами 7, 8 статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають директор виконавчої дирекції Фонду та його заступники, керівники робочих органів Фонду та їх заступники.

Частиною 1, 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Як встановлено судом, 11.04.2018 заступник начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області ОСОБА_2, розглянувши матеріали документальної позапланової перевірки з питань нарахування, обліку і використання коштів Фонду (акт від 30.03.2018), якою виявлено порушення пункту 1 частини 2 статті 15, частини 11 статті 22, частини 1 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", абзацу 1 пункту 3, пункту 25, пункту 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266, і за наслідком якої підлягає поверненню до Фонду соціального страхування України сума неправомірних витрат - 12065 грн. 62 коп., прийняв рішення №54 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким також вирішено застосувати до Державної екологічної інспекції у Полтавській області фінансові санкції у вигляді штрафу за порушення порядку використання страхових коштів - 6032,81 грн. Загальна сума страхових коштів, які в десятиденний термін від дня отримання рішення підлягають перерахуванню до Полтавського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області становить 18098 грн. 43 коп. /а.с. 14/.

Не погодившись з даним рішенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №54 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 11.04.2018, Державна екологічна інспекція у Полтавській області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про скасування рішення від 11.04.2018 № 54.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 31 липня 2018 року у справі №816/1359/18, яке набрало законної сили 11 вересня 2018 року, у задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Полтавській області (вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 38019348) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36011, код ЄДРПОУ 41319427) про скасування рішення відмовлено /а.с. 15-17/.

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, правомірність рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №54 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 11.04.2018 не підлягає доказуванню у даній справі, у якій беруть участі ті самі особи.

Відповідачем не сплачено у добровільному порядку суму неправомірних витрат в розмірі 12065,62 грн. та штраф за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 6032,81 грн., застосовані до відповідача рішенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №54 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 11.04.2018. Відтак, заборгованість зі сплати страхових коштів у сумі 18098,43 грн., з яких: 12065,62 грн. - неправомірно витрачені кошти та 6032,81 грн. - штраф, підлягає стягненню з відповідача Державної екологічної інспекції у Полтавській області.

Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, підстави для стягнення судових витрат суб'єкта владних повноважень відсутні.

На підстави вищевикладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 139, 194, 205, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (ідентифікаційний код 41319427, вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36011) до Державної екологічної інспекції у Полтавській області (ідентифікаційний код 38019348, вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, 36039) про стягнення боргу по сплаті страхових коштів задовольнити.

Стягнути з Державної екологічної інспекції у Полтавській області (ідентифікаційний код 38019348, вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, 36039) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (ідентифікаційний код 41319427, вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36011, на розрахунковий рахунок 37176004000427 Полтавського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, код ЄДРПОУ 41425757 в ГУДКСУ в Полтавській області, МФО 831019) заборгованість зі сплати страхових коштів у загальній сумі 18098 грн. 43 коп. (вісімнадцять тисяч дев'яносто вісім гривень сорок три копійки).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя С.С. Сич