
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
12 листопада 2018 р. Справа № 0240/3579/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Дмитришеної Р. М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до: Бершадського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (Вінницька область, м. Бершадь, вул. Героїв України, 23) про: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що в липні 2018 року звернулась до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, розпорядженням №20 від 20.09.2018 року Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовило ОСОБА_1, в зв'язку із тим, що відповідно до даних довідки №1344 від 06.06.2018 року, виданої відділом ведення реєстру територіальної громади Ладижинкської міської ради, про місце проживання на території м. Ладижин (зоні посиленого радіологічного контролю) ОСОБА_1 проживала в зоні посиленого радіологічного контролю з 03.07.1985 року по 22.08.1986 року, з 21.09.1993 року по 21.09.1994 року та з 01.11.1994 року по даний час. Період постійної роботи в установах м. Ладижина, за даними трудової книжки, можливо прослідкувати лише з 25.10.1995 року. Тобто, станом на 01.01.1993 документально не підтверджено 4 роки роботи чи проживання у зоні посиленого радіологічного контролю. Відповідно до ст. 55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку підстави відсутні.
Проте, позивач не погоджується із вказаним рішенням відповідача, оскільки згідно відомостей, довідок, рішення Ладижинського міського суду та із трудової книжки ОСОБА_1 має достатню кількість років, яка дає можливість у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку. В зв'язку із чим позивач звернулась до суду та просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №20 від 20.09.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1 згідно із ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років з 04.07.2018 року.
Ухвалою суду від 12.10.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
Сторона відповідача, скориставшись своїм правом згідно положень КАС України, подала до суду відзив за вх. №50291 з якого слідує, що останній просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на наступне.
20 вересня 2018 року було видано Розпорядження №20 про відмову в призначенні пенсії позивачу. Відмова в призначенні пенсії обґрунтовується відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які постійно проживали або постійно поживають чи постійно працювали або постійно працюють у зонах-радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше - 4 років мають право на зниження пенсійного, віку на 2 роки, якщо постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період та додатково на 1 рік за 3 роки проживання чи роботи, але не більше 5 років. Призначення та виплата пенсій таким категоріям осіб проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до Заяви про призначення пенсії додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевою самоврядування.
Відповідач просить суд взяти до уваги те, що згідно наданих позивачем документів, а саме: довідки №1344 від 06.06.2018 року, виданої відділом ведення реєстру територіальної громади Ладижинської міської ради, про місце проживання на території м. Ладижин (зоні посиленого радіологічного контролю), ОСОБА_1 проживала в зоні посиленого радіологічного контролю з 03.07.1985 року по 22.08.1986 року, з 21.09.1993 року по 21.09.1994 року та з 01.11.1994 року по даний час. Період постійної роботи в організаціях, установа м. Ладижина, за даними трудової книжки, можливо прослідкувати лише з 25.10.1995 року. Тобто, станом на 01.01.1993 року документально не підтверджено 4 роки роботи чи проживання у зоні посиленого радіологічного контролю.
Серед наданих позивачем документів для призначення їй пенсії надано рішення Ладижинського міського суду по справі №211/1260712 від 27.09.2012 року, яким встановлено факт проживання ОСОБА_1 в м. Ладижин Вінницької області з 23.08.1986 року по 20.09.1993 року, але вказане рішення не носить зобов'язального характеру до органів Пенсійного фонду.
Отже, згідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофа" ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, за відсутності необхідного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 року, немає підстав.
Дослідивши матеріали справи, докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, упродовж з 03.07.1985 року по 22.08.1986 рік, з 21.09.1993 року по 21.09.1994 рік проживала та з 01.11.1994 року по даний час проживає в місті Ладижин, що підтверджується довідкою Ладижинської міської ради №1344 від 06.06.2018 року.
Також, згідно рішення Ладижинського міського суду від 27.09.2012 року у справі №211/1260/12 встановлено факт проживання ОСОБА_1 в місті Ладижин Вінницької області з 23.08.1986 по 20.09.1993 рік.
15.10.2012 року ОСОБА_1 видано посвідчення серії НОМЕР_2 громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорії 4.
Позивач оскаржує розпорядження №20 від 20.09.2018 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, статтею 14 Закону №796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.
Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058), пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09 березня 1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Посвідченням громадянина на ім'я ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 15.10.2012 підтверджується той факт, що позивач постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Згідно матеріалів справи встановлено, позивач після державної реєстрації шлюбу 29.06.1990 року взяла прізвище чоловіка "ОСОБА_1".
08.11.2001 року внесено актовий запис про розірвання шлюбу за №134. В подальшом, 21.11.2014 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 зареєстровано шлюб, про що внесено відповідний актовий запис №233.
Також, обставини про те, що позивач проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю підтверджується довідкою №099 від 24.10.2017 року від Державного підприємства "Ензим", що ОСОБА_1 дійсно працювала з 14.02.1994 року по 23.10.1995 року на Ладижинському заводі фермерських препаратів ДП "Ензим".
Окрім того, згідно рішення Ладижинського міського суду Вінницької області у справі №211/1260/12 від 27.09.2012 року встановлено факт, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Первомаївка Ленінського району Чимкентинської області, мешканка АДРЕСА_1, з 23.08.1986 року і по 20.09.1993 року проживала в м. Ладижин Вінницької області.
Відтак, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що наявні позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які вказують на її постійне місце проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Суд не погоджується з позицією відповідача, який відмовляючи позивачеві в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказує про не підтвердження постійного проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
На підставі поданих доказів, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 надано відповідачу достатньо належних документів, які підтверджують факт її постійного місця проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а тому на переконання суду, позивач має право на призначення їй пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто, зі зменшенням пенсійного віку.
Доводи відповідача, наведені у відзиві на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами.
При цьому, з приводу посилань відповідача на те, що рішення Ладижинського міського суду у справі№211/1260/12 від 27.09.2012 року не носить зобов'язального характеру до органів Пенсійного фонду, то суд оцінює вказані посилання критично з огляду на таке.
Відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно із статтею 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
У статті 17 Закону від 23.02.2006 року №3477-ІУ "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначається, що суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Складовою принципу верховенства є вимога юридичної визначеності, відповідно до якої остаточне рішення суду не може піддаватись сумніву, а також належне виконання судових рішень проти органів державної влади: «Принцип верховенства права, один з основоположних принципів демократичного суспільства, який є невід'ємним аспектом всіх статей Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, зобов'язує державу та будь-який державний орган виконувати судові розпорядження чи рішення, ухвалені проти держави (органу)» (параграф 87 рішення Європейського Суду з прав людини: «Гасан і Чеус проти Болгарії» від 26.10.2000 року).
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню, а також є достатнім доказом в підтвердження тих обставини, що були досліджені.
За наведеного, розпорядження Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №20 від 20.09.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню. Права позивача підлягають судовому захисту шляхом зобов'язання Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років з 04.07.2018 року.
Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснено відповідно до правил ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № №20 від 20.09.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років з 04.07.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (Вінницька область, м. Бершадь, вул. Героїв, України, 23, код ЄДРПОУ 40382655) сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1); Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (Вінницька область, м. Бершадь, вул. Героїв, України, 23, код ЄДРПОУ 40382655)
Повний текст рішення складено : 14.11.2018 року.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна