Рішення № 77852685, 15.11.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2018
Номер справи
240/4885/18
Номер документу
77852685
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2018 року м. Житомир справа № 240/4885/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги, додаткової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з травня 2015 року по березень 2016 року та з липня 2016 року по грудень 2016 року включно згідно довідки військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, довідки військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс, та довідки військової частини А3204 від 26.07.2018 № 403/362/2;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за період з 11.01.2017 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги, додаткової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з травня 2015 року по березень 2016 року та з липня 2016 року по грудень 2016 року включно згідно довідки військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, довідки військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс, та довідки військової частини А3204 від 26.07.2018 № 403/362/2.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що з 11 січня 2017 року йому було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Однак позивач вказує, що при призначенні йому пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не були враховані отримані ним додаткові види грошового забезпечення та премії, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою про проведення йому перерахунку пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, зазначених у довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс, та військової частини А3204 від 26.07.2018 № 403/362/2 сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткових премій та винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № Ш-3872 від 11.09.2018 повідомило позивачу про відмову у здійсненні перерахунку пенсій, так як вказані в довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс, та військової частини А3204 від 26.07.2018 № 403/362/2 сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткових премій та винагороди за участь в АТО не зазначені в ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому вони не враховуються при обчисленні розміру пенсії.

Вважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 22 жовтня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративні справі без повідомлення учасників справи.

09 листопада 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення. При цьому, перелік видів грошового забезпечення, визначений в з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є вичерпним. А тому, на думку представника відповідача законодавством не передбачено включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО та інших виплат. Зважаючи на викладене, представник відповідача просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у зв6язку х їх безпідставністю та необґрунтованістю. (а.с.31-35)

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді командира гармати 3 розрахунку 1 гаубичного самохідно-артилерійського взводу військової частини А3316.

Наказом від 05 січня 2017 року № 1-РС (а.с.22) позивача було звільнено з військової служби у запас у зв6язку із закінченням строку контракту, а наказом командира військової частини А3316 від 10.01.2017 № 6 (а.с.23) його було виключено із списків особового складу часини, починаючи з 10.01.2017.

З 11 січня 2017 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Розмір грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 був визначений на підставі грошового атестату серії ЗУ № 370015 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 15.12.2016 №3307/40.

Однак, у вищезазначених документах були відсутні отримані позивачем з травня 2015 року по грудень 2016 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткових премій та винагороди за участь в АТО, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним в період з травня 2015 року по грудень 2016 року та зазначених в довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491 (а.с.18), військової частини А2120 від 27.07.2018 №727/фс (а.с.19-20) та військової частини А3204 від 26.07.2018 № 403/362/2 (а.с.21) сум, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, додаткових премій та винагороди за участь в АТО, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 11.09.2018 № Ш-3877 відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення вказаних у довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс, та військової частини А3204 від 26.07.2018 № 403/362/2. Відмова мотивована тим, що щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення, додаткова премія та винагорода за участь в АТО не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно з ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, у листі зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 та від 22.09.2010 № 889 визнані такими, що втратили чинність. А тому додаткові види грошового забезпечення, які були встановлені раніше до цих постанов не можуть бути враховані в грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.01.2018. У зв'язку із зазначеним, відповідач вважає, що підстави для врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії зазначених у довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс, та військової частини А3204 від 26.07.2018 № 403/362/2 додаткових видів грошового забезпечення - відсутні. (а.с. 14-16)

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходив із наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною першою статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон №2011-ХІІ) передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до ч .3 ст. 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Вказаним законом також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що після 01 січня 2011 року пенсія особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб обчислюється, виходячи з сум грошового забезпечення, до якого на підставі статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок. При цьому розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Судом встановлено, що в період проходження позивачем військової служби, в тому числі в період з травня 2015 року до грудня 2016 року (24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), структура та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців були установлені та затвердженні постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 (зі змінами та доповненнями) (далі - Постанова № 1294) .

Відповідно до п.1 Постанови № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Згідно з додатком № 25 до Постанови № 1294 визначено схему додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, якою до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення, а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Крім того, підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 10.03.2015 року по справі № 21-70а-15, від 20.02.2018 у справі №3335/2071/15-а та №346/2949/17, що є обов'язковою для врахування при прийнятті судом рішення.

Крім того, Кабінет Міністрів України постановою від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій", зі змінами, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №161 встановив для військовослужбовців Збройних Сил України щомісячний додатковий вид грошового забезпечення - щомісячну додаткову грошову винагороду. Постійний характер допомоги визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №161.

Наведені ознаки цієї виплати відповідають ознакам додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які мають щомісячний та постійний характер.

Верховним Судом України в постанові від 20.10.2015 року у справі №21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" №158 від 04.06.2014, зі змінами внесеними відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" № 24 від 31.01.2015, встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).

Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року. Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.

Пунктом першим наказу Міністерства оборони України "Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України" від 12.06.2014 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2014 р. за № 637/25414 (чинного на момент виплати винагороди позивачу) встановлено виплачувати військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць. Місячне грошове забезпечення для розрахунку цієї винагороди обчислювати, виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (останньою займаною штатною посадою) на час участі у зазначених операціях і заходах.

В силу приписів постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 та наказу Міністерства оборони України від 12.06.2014 № 383 названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження і має щомісячний характер.

З огляду на зазначене, суд відмічає, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням позивачу були нараховані та виплачені щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, про що свідчать довідки військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491 (а.с.18), військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс (а.с.19-20), та військової частини А3204 від 26.07.2018 №403/362/2 (а.с.21).

Зміст зазначених довідок свідчить, що з усіх зазначених у довідках та отриманих позивачем в період з травня 2015 року по грудень 2016 року виплат було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Щодо твердження відповідача про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 та від 22.09.2010 № 889 визнані такими, що втратили чинність, суд вважає його необґрунтованим та зазначає, що оскільки на момент отримання позивачем, зазначених в довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс та військової частини А3204 від 26.07.2018 №403/362/2 додаткових видів грошового забезпечення, вищезазначені нормативно-правові акти були чинними, то вони підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача стверджує що рішенням Конституційного суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі №1-9/2015 визначено, що до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення, а тому вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди та одноразової премії суперечить чинному законодавству.

Так, надане Конституційним судом України у рішенні від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі №1-9/2015 офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Суд зазначає, що при звернення до відповідача позивач не ставить питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просив здійснити перерахунок пенсії та проводити виплати йому пенсії з урахуванням сум, які він отримував при проходженні служби, однак вони не були взяті відповідачем до уваги.

Отже, посилання відповідача на рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 є помилковим .

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним за період з травня 2015 року по грудень 2016 року та зазначених в довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс та військової частини А3204 від 26.07.2018 №403/362/2 сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, з яких було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Суд відмічає, що у розумінні ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII, Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області про обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії стало відомо лише в момент звернення позивача з відповідною заявою та доданими до неї довідками військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс та військової частини А3204 від 26.07.2018 №403/362/2, отже перерахунок, з урахування положень ст. 51 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", може бути проведено лише з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому позивач звернувся з відповідною заявою.

Суд вважає, що підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії з 11.01.2017 (тобто з моменту призначення пенсії) відсутні, оскільки при призначенні пенсії відповідачу не було відомо про обставини, що потягли за собою зміну розміру пенсії, а тому вимоги стосовно перерахунку пенсії з 11.01.2017 по дату звернення позивача з відповідною заявою про перерахунок пенсії є безпідставними.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем не доведено правомірності факту не проведення позивачеві перерахунку пенсії з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним за період з травня 2015 року по грудень 2016 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1, натомість право позивача на перерахунок пенсії з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним за період з травня 2015 року по грудень 2016 року та зазначених в довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс та військової частини А3204 від 26.07.2018 №403/362/2 сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, підтверджено сукупністю належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови в проведенні ОСОБА_1 АДРЕСА_1, 13120; РНОКПП НОМЕР_1) перерахунку та виплати пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним за період з травня 2015 року по грудень 2016 року та зазначених в довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс та військової частини А3204 від 26.07.2018 №403/362/2 сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) провести ОСОБА_1 АДРЕСА_1, 13120; РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії із урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним за період з травня 2015 року по грудень 2016 року та зазначених в довідках військової частини А1126 від 23.07.2018 № 2491, військової частини А2120 від 27.07.2018 № 727/фс та військової частини А3204 від 26.07.2018 №403/362/2 сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому ОСОБА_1 звернувся з відповідною заявою.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.Е.Черняхович