
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" листопада 2018 р. Справа №370/2279/18
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., розглянувши у приміщенні суду у смт Макарів Київської області у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справу за позовом
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми,
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області в особі в.о. начальника управління ОСОБА_2 (далі - Управління, позивач) звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1, (далі - відповідач), в якому вказав, що 07.04.2017 року управлінням було отримано від ОСОБА_1, заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 07.04.2017 року та інші документи необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям.
На підставі наданих документів 11.04.2017 року відповідачу було призначено державну допомогу сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.04.2017 року по 30.09.2017 року у розмірі 1689 грн. щомісячно. 18.04.2017 року Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір допомоги з 01.05.2017 року по 30.09.2017 року - 1777 грн.
02.10.2017 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначені усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення держав допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям.
На підставі наданих документів 03.10.2017 року відповідачу було призначена державна допомога сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.10.2017 року по 31.03.2018 року у розмірі 1777 грн. щомісячно. 21.11.2017 року Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір допомоги з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року - 1860 грн.
02.04.2018 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначені усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення держав допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям.
На підставі наданих документів 26.04.2018 року відповідачу було призначена державна допомога сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.04.2018 року по 30.09.2018 року у розмірі 1860 грн. щомісячно.
Проте, під час проведеної перевірки в червні 2018 року виявлено, що інформація, надана відповідачем для призначення допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2017 року по 31.03.2018 року є недостовірною, оскільки не задекларовано дохід у вигляді виплати відповідно до умов цивільно-правового договору із ТОВ «Еколь Логістік» та ТОВ «Аутсорсинг бізнес груп».
Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до пункту 49 Порядку № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначили та виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сук доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом (п. 49 Порядку № 1751).
На підставі вищезазначеного обсяг надміру виплачених коштів, які підлягають поверненню до державного бюджету складає 17438,12 грн., яку позивач і просить стягнути з відповідача.
Ухвалою суду від 18.09.2018 року позовну заяву Управління прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи. Встановлено відповідачам 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву і відповідності до вимог ст. 178 ЦПК України.
Копію ухвали суду від 18.09.2018 року та позовну заяву з додатками відповідач отримала 28.09.2018 року, поштове відправлення (№0800104262372). У встановлений судом строк відзиву на позов не подала, заперечень щодо викладених Управлінням обставин і доказів на їх підтвердження не надала.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
07.04.2017 року ОСОБА_1 подала до управлінням заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 07.04.2017 року та інші документи необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям (а.с.3-6).
На підставі наданих документів 11.04.2017 року відповідачу було призначено державну допомогу сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.04.2017 року по 30.09.2017 року у розмірі 1689 грн. щомісячно (а.с.7).
18.04.2017 року Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір допомоги з 01.05.2017 року по 30.09.2017 року - 1777 грн. (а.с.8).
02.10.2017 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначені усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення держав допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям (а.с.9-12).
На підставі наданих документів 03.10.2017 року відповідачу було призначена державна допомога сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.10.2017 року по 31.03.2018 року у розмірі 1777 грн. щомісячно (а.с.13).
21.11.2017 року Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір допомоги з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року - 1860 грн. (а.с.13-зворот).
02.04.2018 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначені усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення держав допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям (а.с.14-17).
На підставі наданих документів 26.04.2018 року відповідачу було призначена державна допомога сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.04.2018 року по 30.09.2018 року у розмірі 1860 грн. щомісячно (а.с.18).
За результатами проведеної перевірки Управлінням в червні 2018 року, зокрема по відомостям Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб, наданих на запит позивача (а.с. 19-24), позивачем було складено Акт «Про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення всіх видів соціальної допомоги» від 27.07.2018 року, згідно якого було виявлено, що інформація, надана відповідачем для призначення допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2017 року по 31.03.2018 року є недостовірною, оскільки не задекларовано дохід у вигляді виплати відповідно до умов цивільно-правового договору із ТОВ «Еколь Логістік» та ТОВ «Аутсорсинг бізнес груп» (а.с.27).
Вказаний Акт від 27.07.2018 року відповідач отримала 01.08.2018 року та згідно своєї письмової заяви від 01.08.2018 року до Управління, пояснила, що дійсно не задекларувала дохід, отриманий за цивільно-правовими угодами (а.с. 27 та а.с. 26 - зворот).
Так, згідно довідки ТОВ «Еколь Логістік», ОСОБА_1 дійсно працює у товаристві на підставі цивільно-парового договору та її сукупний дохід за період з січня 2017 року по грудень 2017 року без урахування аліментів становить 44835,31 грн. (а.с.25).
Згідно довідки ТОВ «Аутсорсинг бізнес груп», ОСОБА_1 дійсно працює у товаристві на підставі цивільно-парового договору №СП17-01/21 від 17.01.201 року, термін договору з 17.01.2018 року по 31.12.2018 року, загальна сума доходу за період з 17 січня 2018 року по 30 червня 2018 року без урахування аліментів становить 9130,42 грн. (а.с.25-зворот).
Згідно розрахунку позивача обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.04.2017 року по 30.06.2018 року складає 17438,12 грн. (а.с.26).
Вирішуючи вимоги за позовом, суд керується наступним.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.
Згідно ст. 18-3 вказаного Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до пункту 49 вказаного Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначили та виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сук доходу сім'ї тощо).
Відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги визначена ст. 22 вказаного вище Закону, відповідно до якої суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Аналогічна норма міститься і п. 49 Порядку.
Згідно ч. 3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність наданих позивачем доказів, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що відповідач своєчасно не повідомила позивача про обставини, що впливають на розмір допомоги, а саме не задекларувала дохід, отриманий за цивільно-правовими угодами, та у період з 01.04.2017 року по 30.06.2018 року отримувала державну допомогу без урахування розміру її доходу, визначеного п. 34 Порядку, внаслідок чого виникла переплата у розмірі 17438,12 грн., (відповідно до розрахунку позивача, який суд визнає обґрунтованим), які слід стягнути з відповідача.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати у виді судового збору у розмірі 1762 грн., сплату яких судом було відстрочено до ухвалення рішення у справі, слід стягнути з відповідача в дохід держави.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 5, 76-81, 83, 95, 247, 265, 141, 354-355 ЦПК України суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в дохід держави в особі Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області 17438,12 грн., надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави (отримувач коштів УК у Мак. р-ні/смт Макарiв/ 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007165, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО), 899998, рахунок отримувача 31216206010385, код класифікації доходів бюджету 22030101) 1762 грн., судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, у порядку, передбаченому ст.ст.354-355 підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 08.11.2018 року.
Реквізити сторін:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області - адреса: 08001, смт Макарів Київської області, провулок Гетьманський, 2, код ЄДРПОУ 03193459)
ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, адреса реєстрації - АДРЕСА_1.
Суддя О.В. Тандир