Постанова № 7782200, 25.12.2008, Новогродівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
25.12.2008
Номер справи
2-а-25/2008
Номер документу
7782200
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

2-а-25/2008

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2008 року Новогродівський міський суд Донецької

області

в складі: головуючого судді Пархоменко О.Ф.

при секретарі Пригода О.В.

з участю: позивача ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми допомоги при народженні дитини та по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми допомоги при народженні дитини та по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років, вказуючи на те, що 02.07.2006 року вона народила дочку ОСОБА_2 та з цього часу знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З вересня 2006 року відповідачем їй було призначено допомогу при народженні дитини, але не відповідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в сумі кратній 22, 6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження дитини, а в розмірі 8500 грн., одноразово 3400 грн. та по 425 грн. щомісячно в наступні 12 місяців. На час народження її дитини прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з вересня 2006 року складав 410 грн. Таким чином їй повинні були нарахувати та сплатити допомогу при народженні дитини в розмірі 410 грн. х 22, 6 = 9266 грн., а тому вона недоотримала 766 грн. (9266 - 8500). Крім того, їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 23% прожиткового мінімуму. Хоча відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Вважає, що розмір недотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з вересня 2006 року по жовтень 2008 року складає 9055 грн. 19 коп. Просить визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення неправомірними, зобов'язати відповідача зробити перерахунок її допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язати відповідача сплатити недоплачену допомогу при народженні дитини в розмірі 766 грн. та 9053, 01 грн. недоплаченої допомоги по нагляду за дитиною та зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, який дорівнює прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В судовому засіданні позивачка уточнила позовні вимоги, просить визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення неправомірними, зобов'язати відповідача зробити перерахунок допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути з відповідача недоплачену допомогу при народженні дитини в розмірі 766 грн. та 9053, 01 грн. недоплаченої допомоги по нагляду за дитиною, а також зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, який дорівнює прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Представник УПСЗН з позовом не згоден, просить відмовити позивачу в його задоволені. Позивачка працювала на ВП шахта 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" та знаходиться у відпустці по нагляду за дитиною до 3-х років. Згідно наказу Мінпраці України від 06.12.2006 року №453 "Про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення" виплата одержувачам призначених допомог продовжується з 1 квітня 2007 року УПСЗН. 01.06.2007 року позивачу було призначено допомогу при народженні дитини в розмірі 425 грн. з 01.04.2007 року по 31.07.2007 року та по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 129 грн.03 коп.3 01.04.2007 року по 30.09.2007 року; 130 грн. 64 коп.3 01.10.2007 року по 31.12.2007 року; 144 грн. 10 коп.3 01.01.2008 року по 02.07.2009 року.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим частково та таким, що підлягає частиковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка 02.07.2006 року народила дочку ОСОБА_2, в зв'язку з чим за місцем роботи на ВП шахта 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" їй було призначено допомогу при народженні дитини з липня 2006 року в розмірі 8500 грн. та сплачено одноразово 3400 грн., а решту щомісячно по 425 грн. з 01.08.2006 року по 31.03.2007 року, а також допомогу по догляду за дитиною до трьох років по закінченню лікарняного з серпня по грудень 2006 року з розрахунку 116, 05 грн. щомісячно, а з січня 2007 року по 31.03.2007 року по 122, 44 грн.

В зв'язку з передачею справи ОСОБА_1 з шахта 1\3 "Новогродівська" до УПСЗН, 01.06.2007 року позивачу було призначено та продовжено виплати допомоги при народженні дитини з квітня 2007 року по 31.07.2007 року в розмірі 425 грн. щомісячно та допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 129, 03 грн. з 01.04.2007 року по 31.07.2007 року; 132, 64 грн. за серпень 2007 року; 134, 45 грн. за вересень 2007 року; 136, 13 грн. за жовтень; 140, 05 грн. за листопад 2007 року; 144, 10 грн. з грудня 2007 року.

Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст. 101 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.

Закон України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Згідно ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому вказаною статтею функції, щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні їй відповідати. Пунктом 1 частини 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.

Статтею 71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" від

19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст. ст. 56, 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В зв'язку з цим позовні вимоги позивачки щодо перерахунку одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку обґрунтовані частково, так як позивачка народила дитину 02.07.2006 року, після чого їй на підставах діючого на той час законодавства було призначено допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та розпочаті виплати зазначених допоміг, а тому вимоги позивачки в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року підлягають задоволенню виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з наступного розрахунку: 343, 52 грн.(463 грн./31 день х 23 дня за липень) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс. за серпень-вересень) +1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень) = 2679 грн. 52 коп., хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 783 грн. 10 коп. (95, 73 грн.(129, 03 грн./31 х 23) за липень + 132, 64 грн. за серпень + 134, 45 грн. за вересень + 136, 13 грн. за жовтень + 140, 05 грн. за листопад + 144, 10 грн. за грудень). З урахуванням викладеного, відповідач повинен перерахувати та доплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1896 грн. 42 коп. (2679, 52 - 783, 10). Не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, так як зазначені виплати їй нараховувалися та сплачуються відповідно до п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року. Посилання позивача на рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року є необгрунтованим, так як вищезазначені положення закону не відмінялися та не визнавалися не конституційними, а тому це рішення не може бути застосоване до правовідносин за цим спором.

Згідно ст. 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, Конституцією України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення - задовольнити частково.

Визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м. Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років відносно ОСОБА_1 Григорівни- неправомірними.

Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м. Новогродівка Донецької області здійснити виплати ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 1896 грн. 42 коп.3а рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитино до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.

В іншій частині позову ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.