Рішення № 77819339, 14.11.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2018
Номер справи
0640/4494/18
Номер документу
77819339
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2018 року м. Житомир справа № 0640/4494/18

категорія 10.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, третя особа - Національна поліція України про стягнення 480000,00 грн.,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (далі - відповідач), третя особа - Національна поліція України, в якому просить стягнути з відповідача одноразову грошову допомогу у сумі 480000,00 гривень, у зв’язку з встановленням йому 2-ї групи інвалідності.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що в результаті медичного огляду йому було видано свідоцтво про хворобу та визнано його непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку. 21 квітня 2017 року позивача було звільнено з посади слідчого СВ Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області. В подальшому, 18 вересня 2017 року йому була встановлена 2 група інвалідності, у зв’язку з травмою, пов’язаною з виконанням службових обов’язків. У зв’язку з цим, у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". Позивач вказує, що 20 грудня 2018 року Головним управління Національної поліції Житомирської області було затверджено висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги в сумі 480000,00 гривень, а також відправлено на розгляд комісії Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України розрахунок потреби в коштах для виплати вищезазначеної допомоги. Однак, всупереч вимогам наказу МВС України від 11.01.2016 № 4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", на даний час вказані грошові кошти позивачу не виплачені. З огляду на зазначене, позивач вважає, що така бездіяльність відповідача порушує його права, а тому він звернувся з даним позовом до суду та просить стягнути у примусовому порядку вказану суму одноразової грошової допомоги.

Ухвалою суду від 16 жовтня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

06 листопада 2018 року до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування такої позиції зазначено, що відповідно до вимог до п.5 розділу IV наказу МВС України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі. При цьому, пунктом 3 Порядку встановлено, що розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції. Представник відповідача зазначив, що на виконання зазначених норм та з метою забезпечення проведення виплати позивачу одноразової грошової допомоги 20 грудня 2017 року керівництвом ГУНП в Житомирській області було затверджено висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в сумі 480000,00 гривень та включено останнього до переліку осіб, яким необхідно провести виплату зазначеної допомоги. Крім того, 20 грудня 2017 відповідачем до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України було направлено лист № 2041/29/105/01-2017, яким надано розрахунок потреби в коштах для проведення вказаної виплати на користь позивача. На даний час ОСОБА_1 перебуває у переліку осіб, яким необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги у порядку черговості за № 7. Водночас, представник відповідача зауважив, що згідно п.7 розділу IV наказу МВС України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п’яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів. Натомість, станом на час розгляду справи судом, до Головного управління Національної поліції в Житомирській області грошові кошти для виплати одноразової грошової допомоги позивачу в сумі 480000,00 гривень від Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України, не надходили. А тому відповідач повідомив, що у разі надходження коштів для виплати одноразової грошової допомоги їх виплату на користь позивача буде проведена протягом п’яти робочих днів після їх надходження. (а.с.48-52)

Також, 06 листопада 2018 року до суду від третьої особи надійшло пояснення на позовну заяву, відповідно до якого Національна поліція України вважає вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими, а тому просить відмовити в задоволені позову в повному обсязі. В підтвердження такої позиції зазначено, що виділення коштів для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції шляхом розподілу асигнувань на зазначені цілі в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України. Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області листом від 20.12.2018 № 2041/29/105/01-2017 до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України було надіслано розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейським Головного управління Національної поліції в Житомирській області, в тому числі й потребу в коштах на виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1. Разом з тим представник третьої особи повідомив, що станом на 30.10.2018 одноразова грошова допомога не виплачена 1013 поліцейським на загальну суму 189,69 млн. грн. (в тому числі 60 поліцейським Головного управління Національної поліції в Житомирській області на загальну суму 12,55 млн. грн.) та зазначив, що на 2018 рік для Національної поліції України за КПВК 1007020 "Забезпечення діяльності підрозділів, установ та закладів Національної поліції України" затверджені асигнування для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських на загальну суму 239,8 млн. грн., які розподіляються між органами поліції, виходячи з розрахунків потреби в коштах на виплату зазначеної допомоги, які подані зазначеними органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, профінансовано - 219,8 млн. грн., залишок коштів виділених для Національної поліції на виплату зазначеної допомоги до кінця року становить 20 млн. грн. У зв’язку з цим, після надходження відповідних коштів, Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України відповідні кошти будуть виділені Головному управлінню Національної поліції в Житомирській області для виплати одноразової грошової допомоги в порядку черговості ОСОБА_1. (а.с.55-58)

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 12 квітня 2017 року в результаті медичного огляду ОСОБА_1 було видано свідоцтво про хворобу № 148/5 (а.с.34), яким останнього було визнано непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку та встановлено, що його захворювання та травми пов’язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 21.04.2017 № 75 о/с позивача було звільнено з посади слідчого СВ Житомирського ВП Головного управління Національної поліції в Житомирській області на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу). (а.с.32)

Медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 починаючи з 18 вересня 2017 року була встановлена 2 група інвалідності, у зв’язку з травмою пов'язаною з виконанням службових обов’язків, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААА № 861518 від 19.09.2017. (а.с.35)

В подальшому, начальником Головного управління Національної поліції в Житомирській області на підставі п. 3 ч. 1 ст. 97 та п.п. "в" п. 3 ч. 1 ст. 99 Закону України "Про Національну поліцію" було затверджено висновок від 20.12.2017 про призначення молодшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги позивачу в розмірі 480000,00 гривень у зв’язку з інвалідністю, пов'язаною з виконанням службових обов’язків. (а.с.19)

Наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 21.12.2017 №1072 було зобов’язано управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку провести виплату позивачу одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення та при надходженні коштів на зазначені цілі, передбачені державним бюджетом. (а.с.21)

На виконання вищезазначеного наказу, управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Житомирській області було підготовлено розрахунок потреби в коштах для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (а.с.41) та надіслано його 20.12.2017 супровідним листом №2041/29/105/01-2017 до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України.

Оскільки одноразова грошова допомога в розмірі 480000,00 гривень позивачу виплачена не була, він 02.08.2018 звернувся до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, а 21.08.2018 до Національної поліції України з відповідними заявами про виплату йому вищезазначеної одноразової грошової допомоги. (а.с.37, 39)

Однак, за результатами розгляду заяв позивача, Головне управління Національної поліції в Житомирській області листом від 15.08.2018 № В-176/29/04/105-2018 (а.с.38) повідомив останнього, що 20.12.2017 Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області було направлено до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку розрахунок потреби в коштах для здійснення виплати йому вказаної грошової допомоги, а виплату вказаних грошових коштів буде проведено в порядку черговості після надходження коштів на зазначені цілі. (а.с.38)

В свою чергу, Національна поліція України надіслала позивачу лист від 07.09.2018 № В-509/29/2/01-2018 (а.с.40), в якому зазначила, що для Національної поліції України за КПВК 1007020 "Забезпечення діяльності підрозділів, установ та закладів Національної поліції України" на 2018 рік затверджені асигнування для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських на загальну суму 184,5 млн. грн., які розподіляються між органами поліції, виходячи з розрахунків потреби в коштах на виплату зазначеної допомоги, які подані зазначеними органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції. Однак, станом на 05.09.2018 одноразова грошова допомога не виплачена 936 поліцейським на загальну суму 178,7 млн. грн. (в тому числі по Головному управлінню Національної поліції в Житомирській області 57 поліцейським на загальну суму 12,7 млн. грн., з них 15 поліцейським, згідно розрахунків потреби в коштах на виплату зазначеної допомоги надісланих у 2017 році на загальну суму 4,2 млн. грн). Залишок коштів виділених для Національної поліції на виплату зазначеної допомоги до кінця року становить 45 млн. грн. Крім того, в листі позивача було повідомлено, що його порядковий номер у черзі на отримання одноразової грошової допомоги - 7.

Позивач вважає, що відповідач навмисно ухиляється від виплати одноразової грошової допомоги, яка гарантована йому Законом України "Про Національну поліцію", чим порушує його права, а тому він звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з ст .3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VІІІ "Про Національну поліцію".

Відповідно до п. 3 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, 18.09.2017 позивачу була встановлена 2 група інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов’язків. Таким чином, саме з 18.09.2017 у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 3 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". При цьому, наявність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням групи інвалідності відповідачем не оспорюється та не заперечується.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вважає, що саме через протиправну бездіяльність Головного управління Національної поліції в Житомирській області до цього часу він не отримав одноразову грошову допомогу. В свою чергу, відповідач вказує на те, що всі залежні від нього дії для призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги було вчинено, а кошти для зазначених цілей виділяє Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України.

Дослідивши такі доводи відповідача, суд приходить до висновку, що вони є обґрунтованими та погоджується з ними, з враховуючи наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейським встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.06.2016, затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Згідно з абз. 2 п. 1 розділу ІІ Порядку № 4, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до абз. 1 п. 1 розділу ІІІ Порядку № 4, формування пакета документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії.

Згідно з п. 3 розділу ІІІ Порядку № 4, заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до п. 5 розділу ІІІ Порядку № 4, для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з п. 1, 2 розділу IV Порядку № 4, фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві-начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п’ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається структурним підрозділом до фінансового підрозділу Національної поліції за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку (п.2 розділу ІV Порядку № 4).

У відповідності до вимог до п.5 розділу IV наказу МВС України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Згідно п.7 розділу IV наказу МВС України від 11.01.2016 № 4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

З вищезазначених приписів Порядку № 4 вбачається, що для виплати одноразової грошової допомоги необхідно: висновок фінансового підрозділу про призначення одноразової грошової допомоги що складається та затверджується у відповідності до п.1 р. 4 Порядку № 4 та наказ про виплату такої допомоги керівника територіального органу поліції. При цьому, виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції на підставі поданого структурним підрозділом розрахунку потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги, в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення.

З матеріалів справи судом було безспірно встановлено, що на виконання вимог Порядку №4 Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області 20.12.2017 року було затверджено висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в сумі 480000 грн., а також видано наказ № 1072 від 21.12.2017 про виплату йому вищезазначеної одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення.(а.с.19, 42)

Крім того, з метою забезпечення проведення виплати позивачу одноразової грошової допомоги Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області останнього було включено до переліку осіб, яким необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги у порядку черговості та підготовлено розрахунок потреби в коштах для її виплати, який листом від 20.12.2017 №2041/29/105/01-2017 було надіслано до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України. (а.с.41)

Разом з тим, як вбачається з пояснень відповідача, станом на час розгляду справи судом, до Головного управління Національної поліції в Житомирській області грошові кошти для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в сумі 480000 гривень від Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України не надходили.

Крім того, в листі Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України від 07.09.2018 № В-509/29/2/01-2018 повідомлено, що позивач перебуває у переліку осіб, яким необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги у порядку черговості з порядковим номером 7 у черзі на отримання та вказано що у разі надходження коштів, таку виплату буде проведено протягом п’яти робочих днів після їх надходження. (а.с.40)

Частинами 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Тобто, будь-які бюджетні кошти, а відтак і виплати за їх рахунок мають цільове призначення та використовують виключно на відповідні цілі.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Пунктом 5 розділу IV Порядку № 4 визначено, що виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Таким чином, виділення коштів для виплати одноразової грошової допомоги не відноситься до повноважень Головного управління Національної поліції в Житомирській області, відповідно до Порядку № 4 такими повноваження наділений Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України.

Як вже зазначалося, згідно п.5 та 7 розділу IV Порядку № 4 одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

Оскільки відповідні кошти на виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України виділені не були, то об’єктивної можливості здійснити таку виплату позивачу відповідач не мав.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області, у межах компетенції, вжито всіх залежних від нього заходів для забезпечення реалізації права ОСОБА_1 на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням останньому 2 групи інвалідності, що свідчить про відсутність протиправної бездіяльності з боку відповідача.

Крім того, суд зазначає, що в п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 30.01.2003 р. N 3-рп/2003, вказано: "Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості…".

Матеріалами справи підтверджено, що позивач вже перебуває у черзі на отримання одноразової грошової допомоги в сумі 480000 грн. під № 7, так як це передбачено Порядком № 4.

А тому суд вважає, що стягнення коштів на користь позивача з порушенням черговості виплат не буде відповідати вимогам справедливості, оскільки така черга формується з поліцейських, які також мають право на виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Процесуальні гарантії статті 6 § 1 застосовуються до усіх сторін процесу, а не лише до тих осіб, які не виграли справи у національних судах (Philis v. Greece (Філіпс проти Греції) (No. 2), § 45).

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів підтверджено правомірність дій Головного управління Національної поліції в Житомирській області, а тому вимоги позивача про стягнення одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності в розмірі 480000,00 гривень є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 258-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10025; РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (вул. Старий Бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008; код ЄДРПОУ 40108625) про стягнення одноразової грошової допомоги в розмірі 480000,00 гривень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.Е.Черняхович