Рішення № 77819010, 14.11.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2018
Номер справи
0240/3082/18-а
Номер документу
77819010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

14 листопада 2018 р. Справа № 0240/3082/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що звернувся до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області із заявою про внесення доповнень до актових записів про шлюб та про народження дітей - інформації про національність.

Листом від 14 грудня 2017 року Тульчинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області повідомив позивача, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання відсутня можливість задовольнити заяву. При цьому, форма актових записів складених після січня 2004 року затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 1367 від 12 вересня 2002 року та з 19 листопада 2010 року № 1025 не передбачає графу "національність".

У зв'язку із зазначеним позивач звернувся до суду з адміністративним позовом з вимогами:

- зобов'язати Тульчинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області доповнити акт № 196 від 19 листопада 2013 року про реєстрацію шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відомостями про національність чоловіка ОСОБА_1, вказавши його національність "німець";

- зобов'язати Тульчинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області доповнити акт № 109 від 09 червня 2010 року про народження ОСОБА_3 відомостями про національність батька ОСОБА_1, вказавши його національність "німець";

- зобов'язати Тульчинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області доповнити акт № 108 від 04 липня 2017 року про народження ОСОБА_4 про національність батька ОСОБА_1, вказавши його національність "німець".

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, однак, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак, надав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з огляду на наступне.

ОСОБА_1 народився у м. Нєфтєюганськ, Тюменської області, Російська Федерація.

Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

Відповідно до свідоцтва про народження серії ІІ-ФР № 418597 від 28 жовтня 1980 року ОСОБА_1, зазначено мати - ОСОБА_6, національність - німкеня.

В актових записах про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_7 відомості про національність чоловіка ОСОБА_1 - відсутні.

В актових записах про народження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відомості про національність батька ОСОБА_1 - відсутні.

ОСОБА_1 звернувся до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області із заявою про внесення доповнень до актових записів про шлюб та до актових записів про народження дітей інформацією про національність.

Листом від 14 грудня 2017 року Тульчинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області повідомив позивача, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання відсутня можливість задовольнити заяву ОСОБА_1 При цьому, форма актових записів складених після січня 2004 року затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 1367 від 12 вересня 2002 року та з 19 листопада 2010 року № 1025 не передбачає графу "національність".

Надаючи оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України від 01.07.2010 №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі Закон України №2398-VI).

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частиною 1 ст. 22 Закону України №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Пунктом 2.6 Правил визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

За змістом п.2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 Правил, яким визначаються підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Відповідно до пункту 2.15 Правил передбачено випадки, коли складається висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, відповідно до пункту 2.15.9 цього пункту висновок складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Судом встановлено, що позивач звернувся до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області із заявою про внесення доповнення до актового запису про шлюб, а саме зазначити національність чоловіка - "німець" та доповненнями до актових записів про народження дітей, зазначивши національність батька - "німець".

Як випливає із матеріалів справи, аналіз представлених позивачем документів до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області свідчить про відсутність підстав для внесення змін до актового запису про шлюб та до актових записів про народження дітей у зв'язку з тим, що при державній реєстрації помилки допущено не було.

Судом досліджено актовий запис про шлюб № 196 від 19 листопада 2013 року у якому відсутні відомості про національність чоловіка; актовий запис про народження № 109 від 09 червня 2010 року та актовий запис про народження № 108 від 04 липня 2017 року у яких також відсутні відомості про національність батька.

Відповідно до ст. 49 Цивільного кодексу України, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть.

Так, згідно вимог ч. 1 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 та ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", постановою Кабінету Міністрів України № 1025 від 10 листопада 2010 року затверджено зразки актових записів цивільного стану, описи та зразки бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, яка не передбачає в актових записах цивільного стану, описах та бланках свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану графи про національність.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1367 від 12 вересня 2002 року затверджено зразки книг реєстрації актів цивільного стану та описів бланків свідоцтв, що видаються державними органами реєстрації актів цивільного стану.

Так, опис бланка свідоцтва про народження включає такі відомості: прізвище, ім'я, по батькові, дата (цифрами і словами) та місце народження дитини, дата і номер відповідного актового запису в Книзі реєстрації народжень, прізвище, ім'я, по батькові, громадянство батька та матері новонародженого, а також місце реєстрації, найменування державного органу реєстрації актів цивільного стан, що видав свідоцтво, і дата видачі.

Згідно ст. 22 вказаного Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Згідно Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, відділи реєстрації актів цивільного стану вносять зміни, доповнення актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав.

Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання не передбачено доповнення актового запису, а регулюється лише порядок внесення змін, поновлення та анулювання актових записів.

Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 просить доповнити актовий записи про шлюб та актові записи про народження відомостями національність чоловіка та батька "німець". Однак, чинним законодавством України не передбачено можливості внесення даних про національність до актового запису про шлюб та про народження.

Окрім того, суд звертає увагу позивача на те, що на підставі Указу Президента України від 27 січня 1999 року втратив чинність Указ Президента України від 31 грудня 1991 року "Про порядок зміни громадянами України національності", і з того часу у законодавстві України відсутні норми, які передбачають настання певних юридичних наслідків або набуття немайнових чи майнових прав в залежності від національності особи.

Таким чином, не можуть бути встановлені у судовому порядку факти щодо належності особи до певної національності, оскільки від зазначеного факту не залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб відповідно до чинного законодавства України.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

Тульчинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Вінницькій області (місцезнаходження: Вінницька область, м. Тульчин, вул. Леонтовича, 62, код ЄДРПОУ 21725813).

Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 14.11.2018

Суддя Мультян Марина Бондівна