Постанова № 77818224, 17.05.2016, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
17.05.2016
Номер справи
263/1370/16-ц
Номер документу
77818224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 263/1152/16-а

Провадження № 2-а/263/41/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2016 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області, у складі: головуючої судді Шатілової Л.Г., при секретарі Маслюк К.О., за участю представника відповідача ОСОБА_1 УПФУ в Донецькій області ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Маріуполя в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Управління Пенсійного фонду України м. Єнакієве Донецької області, ОСОБА_4 міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов’язання вчинити дії щодо оплати допомоги по вагітності та пологам,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідачів про зобов’язання вчинити дії щодо оплати допомоги по вагітності та пологам. В обґрунтування заявлених вимог вказала, що 12.02.2001 року вона була прийнята на роботу в УПФУ в м.Єнакієве Донецької області. В період часу з 11.09.2014 року по 14.01.2015 року вона знаходилася у відпустці по вагітності та пологам, що підтверджується листком тимчасової непрацездатності. За даним листом непрацездатності їй була нарахована допомога по вагітності та пологам за вказаний період. Заява-розрахунок страхувальника на фінансування нарахованої допомоги була надана відповідачем до Єнакієвської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 18.09.2014 року, однак до теперішнього часу допомога по вагітності та пологам їй перерахована не була. За захистом своїх порушених прав вона зверталася як в усній так і в письмовій формі до відповідачів, але досі відповідачі не вчинили дій, спрямованих на виплату їй допомоги по вагітності та пологам. На даний час УПФУ в м.Єнакієве Донецької області перереєстровано за новою юридичною адресою: вул. Фрунзе, 15 м. Красний Лиман Донецька область, однак фактично не функціонує через відсутність організаційних та технічних умов та відсутність керівного складу, тому вона позбавлена можливості реалізувати своє право на отримання соціальних виплат-допомоги по вагітності та пологам. Просила зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області: негайно вирішити питання відновлення функціонування УПФУ в м.Єнакієве Донецької області, зокрема виконати необхідні дії по призначенню керівного складу, по матеріально-технічному забезпеченню; забезпечити виконання УПФУ в м.Єнакієве Донецької області дій, спрямованих на перерахування їй соціальних виплат, а саме надання заяви-розрахунку на фінансування допомоги по вагітності та пологам за період з 11.09.2014 року по 14.01.2015 року до Слов’янської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Крім того, просила зобов’язати УПФУ в м.Єнакієве Донецької області виконати дії, спрямовані на перерахування їй соціальних виплат, а саме надати належним чином оформлену заяву-розрахунок на фінансування їй допомоги по вагітності та пологам за період з 11.09.2014 року по 14.01.2015 року до Слов’янської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і повідомити її про це письмово.

Позивачка ОСОБА_3 надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутністю та підтримку вимог адміністративного позову.

Представник відповідача ОСОБА_1 УПФУ в Донецькій області ОСОБА_2 у судовому засіданні вимоги адміністративного позову не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях, просила відмовити у їх задоволенні.

Представник відповідача - УПФУ в м.Єнакієве Донецької області у судове засідання не з’явився, у зв’язку з тим, що на теперішній час його діяльність не відновлена у повному обсязі з причин відсутності організаційних та технічних умов, необхідних для його функціонування, а також відсутність керівного складу.

Представник відповідача ОСОБА_4 міської виконавчої дирекції у судове засідання не з’явився, але надав клопотання про заміну неналежного відповідача, вважаючи себе неналежним відповідачем, а належним – Слов’янську міську виконавчу дирекцію. При цьому інших заяв чи заперечень не надав, з чого суд робить висновок про невизнання відповідачем позовних вимог.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, з’ясувавши думку присутніх сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що вимоги адміністративного позову не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Судом встановлено, що 12.02.2001 року позивачка ОСОБА_3 була прийнята на роботу в УПФУ в м.Єнакієве Донецької області, що підтверджується записом у трудовій книжці серії АА № 007060 /а.с. 11-12/.

В період часу з 11.09.2014 року по 14.01.2015 року позивачка знаходилася на лікарняному по вагітності та пологам, що підтверджується листком непрацездатності серії АГЛ № 685187 /а.с. 13/, за яким їй була нарахована допомога по вагітності та пологам за вказаний період, однак до теперішнього часу залишається невиплаченою.

Заява-розрахунок страхувальника на фінансування нарахованої допомоги була надана відповідачем до Єнакієвської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 18.09.2014 року, однак до теперішнього часу допомога по вагітності та пологам ОСОБА_3 перерахована не була.

Отже, управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області дотримані вимоги Закону №2240 та «Порядку щодо надання документів необхідних для виплати допомоги по вагітності та пологам», а саме - на підставі листка непрацездатності (серії АГЛ № 685187) подано заяву - розрахунок для здійснення фінансування виплати допомоги по вагітності та пологах позивачки.

Враховуючи викладене, при аналізі обставин справи ознак бездіяльності управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області не вбачається.

Відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи з подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» на території Донецької та Луганської областей проводиться антитерористична операція.

Постановою правління Національного Банку України № 466 від 06.08.2014 року «Про призупинення здійснення фінансових операцій» здійснення усіх видів фінансових операцій у населених пунктах, які не контролюються українською владою було призупинено. Призупинення фінансових операцій само по собі доводить відсутність вини територіального управління щодо невиплати заявленої позивачкою до стягнення заборгованості із виплат по лікарняному листу.

У зв’язку з проведенням у Донецькій та Луганській областях антитерористичної операції територія міста Єнакієве тимчасово непідконтрольна владі України.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» (далі - постанова № 595) було видано накази головного управління від 13.11.2014 № 178, від 18.11.2014 № 182, від 18.02.2015 № 66 (додаються) щодо переміщення УПФУ в м.Єнакієве Донецької області на територію, яка контролюється українською владою (за адресою; м. Красний Лиман Донецької області пул. Фрунзе. буд. 15).

Таким чином, у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування будуть здійснюватися лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

Також судом було встановлено, що посадові особи УПФУ в м. Єнакієве Донецької області були звільнені, після чого жодних документів, печаток, іншої документації на підконтрольну українській владі територію передано не було.

На теперішній час діяльність означеного управління не відновлена в повному обсязі з причин відсутності організаційних та технічних умов необхідних для його функціонування, а також відсутності його керівного складу.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову про зобов’язання відповідача вчинити певні дії.

Однак, враховуючи, що на теперішній час діяльність УПФУ в м. Єнакієве Донецької області не відновлена в повному обсязі з причин, що не залежать від волі ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки в частині зобов’язання ОСОБА_1 УПФУ в Донецькій області вирішити питання відновлення функціонування УПФУ в м.Єнакієве Донецької області, виконати необхідні дії по призначенню керівного складу, по матеріально-технічному забезпеченню, забезпечення виконання УПФУ в м.Єнакієве Донецької області дій, спрямованих на перерахування позивачці соціальних виплат, не підлягають задоволенню, оскільки не входять до компетенції відповідача.

Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. №1706-VІІ, внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованої території мають право на отримання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, безпосередньо у робочих органах Фонду соціального страхування України за фактичним місцем проживання, перебування.

Матеріальне забезпечення, страхові виплати призначаються за наявності необхідних документів, що підтверджують право на ці виплати, а в разі їх відсутності - за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, встановленому правлінням Фонду соціального страхування України.

Згідно з п. 3 розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1105, особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №531 від 01.10.2014 р. «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» установлено, що особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції (далі - застраховані особи), мають право на надання матеріального забезпечення (якщо страховий випадок настав до моменту переміщення застрахованої особи) та соціальних послуг відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" і «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» робочими органами виконавчих дирекцій Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - фонди) за фактичним місцем проживання (перебування) у порядку, встановленому правліннями фондів.

Відповідно до п. 2 Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 26 грудня 2014 року N 37, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2015 р. за N 68/26513, матеріальне забезпечення за цим Порядком надається особам, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції (далі - застраховані особи), та отримувачам допомоги на поховання застрахованих осіб і які не реалізували свого права на отримання матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та не можуть реалізувати своє право на отримання матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у зв'язку із переміщенням з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме: допомога по тимчасовій непрацездатності згідно з цим Порядком надається в разі настання страхового випадку до моменту переміщення застрахованої особи.

При цьому, для цілей цього Порядку датою переміщення застрахованої особи вважається дата, зазначена у довідці про взяття її на облік як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, виданій в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року N 509 "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" (далі - довідка про взяття на облік) та Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Згідно з п. 4 зазначеного Порядку №37, для отримання матеріального забезпечення застраховані особи звертаються особисто або через законного представника до районної, міжрайонної, міської виконавчої дирекції відділення Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) (далі - робочий орган Фонду) із заявою, яка повинна містити реквізити банківської установи та номер поточного рахунку застрахованої особи для зарахування матеріального забезпечення, та пред'являють паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідку про взяття на облік, а також надають документи, передбачені пунктами 5 - 9 цього Порядку, а у разі подання заяви законним представником застрахованої особи додатково пред'являються документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.

Беручи до уваги вищевказані обставини в їх сукупності, суд приходить до висновку, що для належного захисту своїх прав позивачці з метою отримання допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за листом непрацездатності серії АГЛ № 685187 з 11.09.2014 року по 14.01.2015 року, необхідно звернутись безпосередньо до робочого органу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за фактичним місцем проживання (перебування).

За таких обставин, підстави для задоволення позовних вимог в цій частині судом не встановлені.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Враховуючи, що при подачі позову позивачкою не було сплачено судовий збір, а ухвалою суду при відкритті провадження у справі від 04.02.2016 року було відстрочено сплату судового збору до винесення рішення, у зв’язку з відмовою у задоволенні позову з позивачки підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 551,20 гривень.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 128, 159-167 КАС України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 531 від 01.10.2014 р. «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Управління Пенсійного фонду України м. Єнакієве Донецької області, ОСОБА_4 міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов’язання вчинити дії щодо оплати допомоги по вагітності та пологам - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 551 гривню 20 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя Л.Г. Шатілова