
у.н. 415/3017/17
н.п. 2-а/415/4/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.09.18 р. м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Фастовця В.М.,
за участі секретаря Гавриленко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання до вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому після зменшення періоду позовних вимог /а.с.67/ просив визнати відмову відповідача в нарахуванні та виплаті йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до призначеної у відповідності до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії щомісячної державної адресної допомоги на підставі п. 12 постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконною, зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.09.2015 по 31.09.2017 включно щомісячну державну адресну допомогу до пенсії в сумі, що не вистачає до 255% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілий від Чорнобильської катастрофи, є інвалідом війни 2 групи, група інвалідності пов’язана з Чорнобильською катастрофою. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.03.2017 зобов’язано відповідача розглянути заяви позивача про нарахування та виплату основної та додаткової пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із заробітку отриманого в зоні відчуження, двох категорій, згідно ст. ст.. 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 вересня 2015 р. з урахуванням висновків суду та прийняти вмотивоване рішення з дотриманням норм пенсійного законодавства та належним обґрунтуванням. Судом встановлено, що відповідачем за заявами позивача від 07 вересня 2015 р. рішення не прийнято, а лист відповідача № 3357/02-31 від 10.05.2016 не є юридичною формою рішення владного органу та відповідачем порушене право позивача на розгляд його заяв. 20.04.2017 позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01 вересня 2015 року як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримав відмову від 03.05.2017. Вважає відмову відповідача незаконною.
Позивач у судове засідання не з’явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав письмові заперечення, в яких зазначено, що відповідач заперечує проти позовних вимог з огляду на наступне. 07.09.2015 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надав копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) від 04.08.2015 та копію посвідчення особи, яка постраждала внаслідок ЧК (категорія 1) від 21.04.1998, серія А № 081690 та вкладку до даного посвідчення. За нормами Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997 № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватись пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Категорії 1, 2, 3, 4 та відповідні посвідчення надаються залежно від виконання умов зазначених у порядку та дають право на отримання різних за своїм призначенням пільг та компенсацій. Одночасне встановлення різних статусів та видача за ними різних посвідчень Порядком не передбачене. З питання правомірності одночасного використання двох посвідчень як особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) управління звернулось зо роз’ясненням до Луганської облдержадміністрації. На запит було отримано відповідь від 02.07.2016 № 14/1068-31 Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації про те, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) від 04.08.2015 № 230110 було видано на підставі ухвали Луганського обласного адміністративного суду від 17.02.2009 як інваліду із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі довідки МСЕК про встановлення інвалідності відповідної групи, пов’язаної з виконанням Чорнобильської катастрофи. Також листом повідомлено, що надати копії первинних документів на підставі яких було видано посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, серія А № 0811690 Департамент не має змоги, оскільки особові справи залишились на тимчасово окупованій території. Роз’яснення щодо правомірності видачі двох посвідчень облдержадміністрація не надала. 13.07.2016 позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії щодо надбавки та надав копію посвідчення інваліда війни 2 групи серія Є № 129284 від 11.07.2016. На адресу управління 14 липня 2016 року надійшла виписка з акту медико-соціальної експертної комісії про встановлення 2 групи інвалідності з 30.06.2016 через захворювання, пов’язане з виконанням військової служби на ЧАЕС. Групу встановлено довічно. Враховуючи вимоги законодавства, надані документи та заяву від 07.09.2015, управління було відмовлено позивачу в нарахуванні щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв’язку з тим, що одночасне встановлення різних статусів та видача за ними різних посвідчень Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997 № 51 не передбачена. У зв’язку з відсутністю довідки про заробіток, отриманий в зоні відчуження за 1986 – 1990 роки, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії із заробітку отриманого в зоні відчуження відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Що стосується перерахунку пенсії згідно заяви від 13.07.2016, то управління своїм розпорядженням від 19.07.2016 встановило підвищення як інваліду армії, прирівняному до інвалідів війни другої групи в розмірі 452 грн. також пенсія позивача встановлена на рівні мінімального розміру, передбаченого п. 11 пп.2 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою в розмірі 125 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. А тому, вважає, законних підстав для задоволення позову немає.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із заробітку отриманого в зоні відчуження з урахуванням п. 12 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 /а.с.4/.
З відповіді УПФУ в м. Лисичанську Луганської області від 03.05.2017 № 4911/08-312 вбачається, що відповідачем у задоволенні заяви позивачу було відмовлено, оскільки одночасне встановлення різних статусів та видача за ними різних посвідчень Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997 № 51, не передбачене, позивачу визначений розмір пенсії в розмірі 125% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб /а.с.5/.
Отже, предметом позову є питання призначення позивачу щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, яка не є пенсією, тому суд вважає що Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій…, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 р., на спірні правовідносини не поширюється.
Окрім того, постановою ДААС від 28 березня 2017 р. відповідач вже був зобов’язаний розглянути в передбаченому законодавством порядку та прийняттям рішення з дотриманням вимог пенсійного законодавства аналогічних вимог позивача, однак відповідного рішення так і не прийняв.
Суд вважає, що відсутність рішення відповідача за таких обставин не може бути підставою для відмови у задоволенні позову, бо є порушенням принципу верховенства права, передбаченого ст.8 Конституції України, та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, т.я. фактично обмежує доступ до правосуддя і захисту порушеного права внаслідок формалізованого підходу, підставою якого до того ж є зловживання відповідачем своїм обов’язком щодо прийняття передбаченого законодавством рішення за заявою позивача.
Тому суд, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Так, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2017 р. встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено копією посвідчення серії А № 091690 (категорія 1 ), виданого 21.04.1998, та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), посвідчення серії А № 230110 С, видане 04.08.2015 р..
Також, цією постановою встановлено, що відмова у перерахунку пенсії на тій підставі, що позивачу одночасно встановлено різні статуси і видані різні посвідчення є необґрунтованою і безпідставною (а.с.6, 9-11).
Тому ці обставини відповідно до ст.78 ч.4 КАС України не потребують доказування, а статус позивача, як інваліда 2-ї групи, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якого встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, підтверджується також наданим посвідченням МСЕК та експертним висновком від 10.04.1998 р. (а.с.6-8).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи повинні діяти лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до п. 12 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою,… II групи - 255 відсотків… відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Розмір призначеної позивачу пенсії у спірний період дорівнює 125% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (а.с.5 зв.), тобто менше встановленого п.12 постанови КМУ №1210 розміру для інвалідів 2-ї групи.
За таких обставин всупереч гарантованому статтею 46 Конституції України праву громадян на соціальний захист відповідач безпідставно не нарахував позивачу щомісячну державну адресну допомогу до пенсії в сумі, що вистачає до 255 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судовий збір віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243-246КАС України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП , який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області, код ЄДРПОУ 21792407,яке знаходиться за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. В.Сосюри, буд. 347, про визнання дій неправомірними та зобов’язання до вчинення певних дій - задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області в нарахуванні та виплаті учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 щомісячної державної адресної допомоги до пенсії у відповідності до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 12 постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - незаконною.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області нарахувати та виплатити учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 з 01.09.2015 по 31.09.2017 включно щомісячну державну адресну допомогу до пенсії в сумі, що не вистачає до 255% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подачі в 30-денний строк з дня складення повного рішення.
Повний текст складений 14 вересня 2018 р.
Суддя: