Рішення № 77791543, 13.11.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2018
Номер справи
1640/2609/18
Номер документу
77791543
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2609/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Костенко Г.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Національної поліції в Полтавській області, третя особа: Національна поліція України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

26.07.2018 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління Національної поліції в Полтавській області (надалі – ГУ НП в Полтавській області, відповідач), третя особа: Національна поліція України (надалі – третя особа), якій просить:

- визнати протиправними дії ГУ НП в Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1, одноразової грошової допомоги у зв'язку із захворюванням, отриманим під час проходження служби в органах внутрішніх справ, що спричинило інвалідність ІІІ групи - у відповідності зі ст.ст. Закону України "Про національну поліцію" та наказу МВС України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського";

- зобов'язати ГУ НП в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу - у відповідності до частини 6 статті 23 Закону України "Про міліцію", у зв'язку із захворюванням, отриманим під час проходження служби в органах внутрішніх справ, що спричинило інвалідність ІІІ групи, з урахуванням вже виплаченої суми.

В обґрунтування позовної заяви позивач посилався на протиправність дій ГУ НП в Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1М, одноразової грошової допомоги у зв'язку із захворюванням, отриманим під час проходження служби в органах внутрішніх справ, що спричинило інвалідність ІІІ групи - у відповідності до Закону України "Про національну поліцію". Вважає, що оскільки захворювання отримано під час проходження служби в органах внутрішніх справ, то виплата допомоги має відбуватись за нормами Закону України "Про міліцію".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №816/2609/18. Розгляд справи проводиться у порядку загального позовного провадження.

Відповідач надав до суду відзив (а.с.47-53), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що позивач не звертався до ГУ НП в Полтавській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850. Натомість позивач звернувся до ГУ НП в Полтавській області із заявою про виплату одноразової допомоги за формою, встановленою додатком №1 до Порядку №4. Виплата одноразової грошової допомоги була здійснена у розмірі встановленому пунктом 4 частини першої статті 99 Закону України "Про національну поліцію".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.08.2018 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять календарних днів.

Ухвалою суду від 16.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином.

Представник відповідача надав до суду клопотання про розгляд справи без особистої участі в порядку письмового провадження, позовні вимоги вважає безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином.

Згідно частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що в судове засідання належним чином повідомлені учасники справи не з'явилися та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що ОСОБА_1 з 18.12.2006 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 27.05.2016 в лавах Національної поліції.

Наказом ГУНП у Полтавській області №151о/с від 27.05.2016 позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с.26).

Згідно свідоцтва про хворобу №92-С від 11.05.2016 військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" позивача визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час (а.с.56).

Відповідно до виписки з акта МСЕК до довідки серії АВ №0554315 від 30.08.2016 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з 10.06.2016 у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в ОВС до 01.07.2017 (а.с.23).

За результатами повторного огляду МСЕК позивачу з 30.06.2017 продовжено інвалідність ІІІ групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в ОВС, що підтверджується довідкою до акта МСЕК серії АВ №0563848 (а.с.30).

Відповідно до штампу вхідної кореспонденції, 28.09.2016 позивач звернувся до начальника ГУНП в Полтавській із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС, на підставі підпункту 4 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с.57).

09.08.2017 заступником начальника ГУ НП в Полтавській області затверджено Висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, у розмірі 112000,00 грн (а.с.55).

Платіжним дорученням №42 від 26.01.2018 підтверджено зарахування на картковий рахунок позивача грошових коштів у розмірі 112000,00 грн (а.с.60).

06.03.2018 позивач звернувся до ГУ НП в Полтавській області із заявою про донарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, відповідно до постанови КМУ №850 від 21.10.2015 (а.с.35-36).

Листом від 20.03.2018 №К-16/Оп позивачу повідомлено про відсутність правових підстав для донарахування одноразової грошової допомоги, передбаченою статтею 23 Закону України "Про міліцію" та постановою КМУ №850 від 21.10.2015 (а.с.38).

Позивач, вважаючи протиправними дії ГУ НП в Полтавській області, звернувся до суду.

За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач вважає, що має право на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" та постанови КМУ від 21.10.2015 №850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, судом встановлено наступне.

07.11.2015 набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580).

До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами статті 23 Закону України "Про міліцію" (далі Закон №565) та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" (надалі - Порядок №850).

Відповідно до частини шостої статті 23 Закону №565 у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

На виконання вимог статті 23 Закону №565 затверджено Порядок №850.

Відповідно до пункту 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Пунктом 7 Порядку №850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції (пункт 8 Порядку №850).

Таким чином, форма заяви (рапорту) про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850 чітко встановлена та за результатом подання відповідної заяви (рапорту) виникають підстави для подальшого розгляду поданих документів, складання висновку про призначення виплати, надіслання його разом з іншими матеріалами до МВС України для прийняття кінцевого рішення.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 28.09.2016 звернувся до начальника ГУНП в Полтавській із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС, на підставі підпункту 4 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с.57).

Отже, викладене свідчить, що позивач не звертався до ГУ НП в Полтавській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги за формою, встановленою додатком до Порядку №850, натомість, позивач звернувся і заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги за формою, встановленою додатком 1 до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС від 11.01.2016 №4.

Органом внутрішніх справ, в якому позивач проходив службу як працівник міліції, є Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, ліквідаційна комісія якого здійснює розгляд документів на виплату одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону №565 та Порядку №850.

Таким чином, для вирішення питання щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону №565 та Порядку №850 ОСОБА_1 повинен був звернутися саме до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області.

Стосовно твердження позивача, що виплата одноразової грошової допомоги відповідно до Закону №580 є незаконною, оскільки станом на дату звернення із заявою (рапортом) вказаний закон не містив відповідної правової підстави, суд зазначає.

Згідно пунктом 5 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №580 (набрав чинності 07.11.2015) визнано таким, що втратив чинність Закон №565.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону №580 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Законом України "Про внесення змін до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги поліцейському" від 08.06.2017 №2097-VIII, внесено зміни до частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", зокрема, у пункті 4 слова "пов'язаного з проходженням ним служби в" замінено словами "поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або".

Вказані зміни набрали чинності з 12.07.2017.

Листом від 04.11.2016 №29/К-218 ГУ НП в Полтавській області повідомило позивачу, що виплата одноразової грошової допомоги буде здійснена після внесення відповідних змін до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с.69).

В подальшому, після внесення змін до Закону №580 та за результатом надходження бюджетних коштів відповідачем була здійснена виплата одноразової грошової допомоги.

В контексті спірних відносин суд звертає увагу на частину п'яту статті 100 Закону №580, якою обумовлено, що якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, визначених цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.

Пунктом 5 Порядку №850 визначено, що за наявності в працівника міліції або членів його сім'ї права на отримання одночасно одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених статтею 23 Закону України "Про міліцію", та встановлених іншими законами компенсаційної виплати або одноразової грошової допомоги виплата проводиться з однієї підстави за вибором особи.

Позивач з моменту звернення до ГУ НП в Полтавській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги та по затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги не звертався до відповідача з питанням про відкликання заяви (рапорту), поданого на підставі підпункту 4 частини першої статті 97 Закону №580.

Отже, викладене свідчить, що позивач самостійно обрав Закон №580, яким визначено порядок, умови та розміри виплати одноразової грошової допомоги.

Відповідно до підпункту "в" пункту 4 частини першої статті 99 Закону №580 розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Рішення про виплату одноразової грошової допомоги було прийнято в 2017 році.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб на 01.01.2017 становив 1600,00 грн.

Таким чином, розмір одноразової грошової допомоги, що повинна бути виплачена позивачу становить 112000,00 грн (1600,00 грн * 70 = 112000,00 грн).

Отже, відповідачем було здійснено виплату одноразової грошової допомоги в порядку та у спосіб, визначеному чинним законодавством та в розмірі, встановленому Законом №580.

Матеріали справи свідчать, що останнім місцем служби позивача було ГУ НП в Полтавській області. Право на отримання одноразової грошової допомоги позивач набув після звільнення його з Національної поліції та в період коли діяв Закон №580.

Відтак, оскільки останнім місцем служби позивача було ГУ НП в Полтавській області, то на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону №580, у зв'язку з чим він має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно пункту 4 частини першої статті 97 Закону №580 та Порядку №4.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 21.02.2018 №127/8696/18.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Констатуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що ГУ НП в Полтавській області в спірних правовідносинах діяло в межах наданих повноважень, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи, що при розгляді справи суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем - відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1; рнокпп НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 36003) до Головного Управління Національної поліції в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630; вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014), третя особа: Національна поліція України (код ЄДРПОУ 40108578; вул. Богомольця, 10, м. Київ), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).

Головуючий суддя ОСОБА_2