
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1070/18
06 листопада 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцької І.І.
представника позивача Лакомого О.Б.
представника відповідача Федорів Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Державне підприємство "Зарубинський спиртовий завод" (далі - ДП "Зарубинський спиртовий завод", позивач) з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач), у якій просить:
- скасувати рішення ДФС України від 06.02.2018 р. №586391/00375065, №586390/00375065, від 23.03.2018 р. №616295/00375065 про відмову в реєстрації податкових накладних від 25.11.2017 р. №335, від 30.11.2017 р. №342, від 30.11.2017 р. №344,
- зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 25.11.2017 р. №335, від 30.11.2017 р. №342, від 30.11.2017 р. №344, подані ДП "Зарубинський спиртовий завод".
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.06.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 19.07.2018р.
У підготовчому засіданні 19.07.2018 р. оголошено перерву до 06.08.2018 р. у зв'язку з клопотанням представника позивача про уточнення позовних вимог та вирішення питання про залучення другого відповідача у справі.
Представником позивача 03.08.2018 р. подано до суду клопотання про залучення другого відповідача у справі - Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі - ГУ ДФС у Тернопільській області), оскільки одне з оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.03.2018 р. №616295/00375065 винесено посадовими особами ГУ ДФС у Тернопільській області.
Ухвалою суду від 06.08.2018 р., постановленою у судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі у справі як другого відповідача ГУ ДФС у Тернопільській області, у зв'язку з чим у підготовчому засіданні оголошено перерву до 17.08.2018 р., а також надано позивачу час для учточнення позовних вимог.
Представником позивача 10.08.2018 р. подано уточнений адміністративний позов ДП "Зарубинський спиртовий завод" до ДФС України, ГУ ДФС у Тернопільській області, у якому позивач просить:
- скасувати рішення ДФС України від 06.02.2018 р. №586391/00375065 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2017 р. №342, рішення ДФС України від 06.02.2018 р. №586390/00375065 про відмову у реєстрації податкової накладної від 25.11.2017 р. №335, та рішення ГУ ДФС у Тернопільській області від 23.03.2018 р. №616295/00375065 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2017 р. №344,
- зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 25.11.2017 р. №335, від 30.11.2017 р. №342, від 30.11.2017 р. №344, подані ДП "Зарубинський спиртовий завод".
У строк, встановлений судом, 17.08.2018 р. відповідачами подано спільний відзив відповідачів на адміністративний позов, у якому відповідачі позов не визнали з огляду на наступне.
ДП "Зарубинський спиртовий завод" подано для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №335 від 25.11.2017 р., виписану на TOB "Продукт СВ" та податкову накладну №342 від 30.11.2017 р., виписану на TOB "Продукт СВ", реєстрацію яких було зупинено податковим органом та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або додаткові документи. Проте документи, надані платником податків, були недостатніми для підтвердження господарської операції, містили ряд недоліків, зокрема не надано первинних документів постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки/інвойси, акти приймання передавання товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Щодо податкової накладної №344 від 03.12.2017 р. виписаної на ПАТ "Укртелеком", відповідачі зазначають, що до комісії податкового органу позивачем не надано жодного правовстановлюючого документа на приміщення, щодо оренди якого на ПАТ "Укртелеком" виписано податкову накладну, що і стало підставою для відмови у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою суду від 17.08.2018 р., постановленою у судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, продовжено строк підготовчого засідання до 30 днів та оголошено перерву до 17.09.2018 р.
В подальшому 17.09.2018 р. закрито підготовче засідання, суд перейшов до розгляду справи по суті, призначено судове засідання у справі на 17.10.2018 р.
До початку розгляду справи по суті представником позивача подано додаткові документи, які долучено судом до матеріалів справи.
У судовому засіданні 17.10.2018 р. оголошено перерву до 06.11.2018 р.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів, викладених в уточненій позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на адміністративний позов, просила в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідачів, дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Зарубинський спиртовий завод" зареєстроване як юридична особа 19.01.2000 р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи. Як вбачається з п. 2.2. статті 2 статуту ДП "Зарубинський спиртовий завод" (у новій редакції), основними напрямками діяльності підприємства є виробництво та реалізація спирту етилового із харчової сировини; спирту сирцю; спирту етилового технічного; спирту етилового денатурованого (спирту технічного) та продукції на виробництво якої використовується спирт етиловий денатурований (спирт технічний); спирту етилового ректифікованого денатурованого для парфумерно-косметичної продукції; високооктанової кисневмісної добавки - сирцю (ВКДС); спирту-сирцю; фракції головної етилового спирту; сивушного масла; клейковини зернової; екстрактів; суміші синтетичних екстрактів для консервування плодів та ягід; плодів і ягід в спирту; біопалива, біоетанолу, компоненту моторного палива альтернативного.
ДП "Зарубинський спиртовий завод" надіслано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- податкову накладну від 25.11.2017 р. № 335, складену за наслідком здійснення господарської операції із ТОВ"Продукт СВ";
- податкову накладну від 30.11.2017 р. № 342, складену за наслідком здійснення господарської операції із ТОВ "Продукт СВ";
- податкову накладну від 30.11.2017 р. № 344, складену за наслідком здійснення господарської операції із ПАТ "Укртелеком".
За наслідками подання до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних вказаних податкових накладних, через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України позивачу було направлено квитанції від 13.12.2017 р. щодо прийняття та зупинення реєстрації податкової накладної від 25.11.2017 р. №335, від 15.12.2017 р. щодо прийняття та зупинення реєстрації податкової накладної від 30.11.2017 р. №342, від 15.12.2017 р. щодо прийняття та зупинення реєстрації податкової накладної від 30.11.2017 р. №344. В квитанціях зазначено, що контролюючим органом сформовані висновки про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. №567, виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах, у зв'язку з чим реєстрація податкових накладних зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), запропоновано платнику податків подати пояснення та/або додаткові документи.
На виконання вказаних вимог позивачем до фіскального органу надано пояснення та документи на підтвердження господарських операцій.
По податковій накладній №335 від 25.11.2017 р., виписаній на TOB "Продукт СВ", позивачем надано пояснення, що ДП "Зарубинський спиртовий завод" виробляє та передає на реалізацію продукцію етанол, як складник бензину по коду товару згідно УКТ ЗЕД 3824909790. Дана продукція виробляється згідно виробничого технологічного регламенту біоконверсії крохмалевмісної сировини в етанол в якості компоненту автомобільного палива (згідно EN 15376). Для виробництва даного виду продукції підприємство купляє сировину (кукурудзу, відходи пшениці, жито і т.д.). До пояснень позивачем надано документи, що підтверджують придбання сировини, передачу готової продукції на реалізацію, договори згідно яких здійснюється купівля сировини і передача продукції на реалізацію.
Так, на підтвердження наявності у позивача барди як відходів процесу виробництва етанолу як складника бензину, позивачем надано документи на підтвердження придбання сировини.
В матеріалах справи міститься договір поставки №304/17 від 03.04.2017 р., відповідно до якого ТОВ "Західна марка" як Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Покупця - ДП "Зарубинський спиртовий завод" сільськогосподарську продукцію, а саме зерно кукурудзи, кукурудзяні зерновідходи 1 категорії (кукурудза подрібнена), жито, пшеницю, а Покупець прийняти та оплатити Продукцію в асортименті, кількості та за цінами, визначеними даним Договором, а також додаткова угода №1 до договору поставки №304/17 від 03.04.2017 р. від 01.08.2017 р., якою внесено зміни в Розділ І "Предмет договору" та до сільськогосподарської продукції, яка є предметом поставки, додано відходи пшениці, пшеницю фуражну, сорго, відходи сорго, побічний продукт сорго. Також позивачем було видано довіреність №245 від 01.11.2017 р. на отримання від контрагента ТОВ "Західна марка" кукурудзи вологої (по заліковій вазі) у кількості 4800 т.
На виконання умов договору позивачу поставлено товар кукурудзу 3-й клас (вологу по заліковій вазі) згідно з видатковими накладними №660 від 24.11.2017 р., №666 від 24.11.2017 р., №667 від 24.11.2017 р., №668 від 25.11.2017 р., №669 від 25.11.2017 р., №676 від 28.11.2017 р., №680 від 27.11.2017 р. по договору на поставку №304/17 від 03.04.2017 р. Оплату за поставлений товар здійснено відповідно до платіжного доручення №1281 від 23.11.2017 р. на суму 2500000,00 грн., призначення платежу - оплата продукції згідно договору поставки №304 від 03.04.2017 р.
Такі дані включено до звіту про надходження зернових та олійних культур перероблення та зберігання за січень - листопад 2017 р. При цьому, отримання від ТОВ "Західна марка" кукурудзи 3-й клас (волога по заліковій вазі) здійснювалось уповноваженою особою Прицьким В.М. на підставі довіреності №245 від 01.11.2017 р.
Згідно звіту про обсяги виробництва та реалізації спирту звіту за листопад 2017 р. еталону, як складника бензину, залишок на початок місяця еталону, як складника бензину, становив 396261 кг, вироблено у звітному місяці - 1372468 кг та реалізовано - 1273250 кг.
Крім того, 26.04.2017p. між ДП "Зарубинський спиртовий завод" та ТОВ "Західна марка" укладено договір комісії на продаж продукції (про передачу продукції та реалізацію) про продаж (поставку) продукції - етанолу в якості компонента змішання для бензину згідно ДСТУ EN 15376:2015.
25.11.2017 р. складено специфікацію №313 до Договору комісії на продаж продукції (про передачу продукції та реалізацію) від 26.04.2017 p., акт прийому-передачі продукції на реалізацію №039/11-17 від 25.11.2018 р. та видаткову накладну №379 від 25.11.2018 р., які підтверджують передачу етанолу як складника бензину (ДСТУ EN 15376:2015) кількістю 29262 кг по ціні 19,20 грн. за 1 кг продукції.
25.11.2017 р. складено специфікацію №314 до Договору комісії на продаж продукції (про передачу продукції та реалізацію) від 26.04.2017 p., акт прийому-передачі продукції на реалізацію №040/11-17 від 25.11.2018 р. та видаткову накладну №380 від 25.11.2018 р., які підтверджують передачу етанолу як складника бензину (ДСТУ EN 15376:2015) кількістю 29549 кг по ціні 19,20 грн. за 1 кг продукції.
28.11.2017 р. складено специфікацію №316 до Договору комісії на продаж продукції (про передачу продукції та реалізацію) від 26.04.2017 p., акт прийому-передачі продукції на реалізацію №042/11-17 від 28.11.2018 р. та видаткову накладну №383 від 28.11.2018 р., які підтверджують передачу етанолу як складника бензину (ДСТУ EN 15376:2015) кількістю 28551 кг по ціні 19,20 грн. за 1 кг продукції.
28.11.2017 р. складено специфікацію №317 до Договору комісії на продаж продукції (про передачу продукції та реалізацію) від 26.04.2017 p., акт прийому-передачі продукції на реалізацію №043/11-17 від 28.11.2018 р. та видаткову накладну №384 від 28.11.2018 р., які підтверджують передачу етанолу як складника бензину (ДСТУ EN 15376:2015) кількістю 28214 кг по ціні 19,20 грн. за 1 кг продукції.
Комісіонер ТОВ "Західна марка" склав та комітент ДП "Зарубинський спиртовий завод" прийняв звіт №11 від 30.11.2017 р. про те, що на виконання договору комісії на продаж продукції (про передачу майна на реалізацію), відповідно до умов специфікації, комітентом було реалізовано етанол в якості компонента змішання для бензину згідно ДСТУ EN 15376:2015 (код УКТЗЕД 3824 90 97 90).
На підтвердження оплати товару згідно договору комісії б/н від 26.04.2017 р. надано платіжні доручення №47732 від 30.11.2017 р., №47729 від 29.11.2017 р., №47726 від 29.11.2017 р., №47704 від 23.11.2017 р., №47717 від 27.11.2017 р. №47722 від 28.11.2017 р. про оплату товару згідно договору комісії б/н від 26.04.2017 р.
Позивачем також надано пояснення про те, що в процесі виробництва етанолу як складника бензину згідно ДСТУ EN 15376:2015 залишаються відходи, як називаються бардою. Барда являє собою складну полідисперсну систему, сухі речовини якої знаходяться у зваженому або розчинному стані. В барду переходять сухі речовини сировини, за винятком крохмалю, який перетворюється у продукт біоконверсії та продукти життєдіяльності дріжджів. В залежності від місцевих умов барду у свіжому вигляді направляють на корм сільськогосподарським тваринам або висушують з отримання сухого білкового корму.
На підтвердження господарських операцій, пов'язаних з виробництвом та реалізацією зернової барди ДП "Зарубинський спиртовий завод" надано наступні документи.
31.07.2017 р. між ДП "Зарубинський спиртовий завод" та ТОВ "Продукт СВ" укладено договір поставки №31/07/17, предметом якого є поставка і передача у власність ТОВ "Продукт СВ" вологого концентрату зернової барди. 17.11.2017 р. складено специфікацію №2 до Договору поставки №31/07/17 та видаткові накладні №409 від 30.11.2017 р., №408 від 25.11.2017 р., які підтверджують передачу вологого концентрату зернової барди кількістю 4041027+/-5% кг по ціні 0.64 грн. за 1 кг продукції.
Дана господарська операція відображена у картці рахунку 361 за 21.11.2017 - 30.11.2017 по контрагенту ТОВ "Продукт СВ".
Крім того, до податкового органу було подано звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту за 11 місяць 2017 року, оборотно-сальдові відомості по рахунку 26 за період 26.11.2017-30.11.2017 та за період 21.11.2017-25.11.2017.
Представник ТОВ "Продукт СВ" отримував від позивача продукцію - вологий концентрат зернової барди у кількості два мільйони кг. на підставі довіреності №15 від 01.11.2017 р. Оплата за продукцію - вологий концентрат зернової барди відбулася на підставі платіжних доручень №73 від 28.11.2017 р., №77 від 30.11.2017 р., №83 від 08.12.2017 р.
На підтвердження вантажу вологого концентрату зернової барди позивачем надано товарно-транспортні накладні №552 від 30.11.2017 р., №553 від 30.11.2017 р., №551 від 30.11.2017 р., №550 від 29.11.2017 р., №549 від 29.11.2017 р., №548 від 29.11.2017 р., №547 від 28.11.2017 р., №546 від 28.11.2017 р., №545 від 28.11.2017 р., №544 від 27.11.2017 р., №543 від 27.11.2017 р., №542 від 27.11.2017 р., №541 від 26.11.2017 р., №540 від 26.11.2017 р., №539 від 26.11.2017 р., №538 від 25.11.2017 р., №537 від 25.11.2017 р., №536 від 25.11.2017 р., №535 від 24.11.2017 р., №533 від 24.11.2017 р., №532 від 23.11.2017 р., №531 від 23.11.2017 р., №530 від 23.11.2017 р., №529 від 22.11.2017 р., №528 від 22.11.2017 р., №527 від 22.11.2017 р., №526 від 21.11.2017 р., №525 від 21.11.2017 р.
По даних господарських операцій ТОВ "Продукт СВ" позивачем ДП "Зарубинський спиртовий завод" виписано податкові накладні від 25.11.2017 р. №335 та від 30.11.2017 р. №342.
Щодо господарських операцій із Тернопільською філією публічного акціонерного товариства "Укртелеком", судом встановлено наступне.
ДП "Зарубинський спиртовий завод" на праві державної власності належать цілі будівлі спиртзаводу, розташовані по вул. Заводській, 1 у с. Зарубинці Збаразького району Тернопільської області, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 16.08.2000 р., яке видане на підставі рішення виконкому Зарубинської сільської ради від 31.07.2000 р. №52.
11.10.2013 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області (далі - Орендодавець) та ПАТ "Укртелеком" (далі - Орендар) укладено договір оренди №905-267/31-909/18 нерухомого майна, що належить до державної власності, відповідно до якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно: нежитлове приміщення на другому поверсі адміністративного корпусу, що перебуває на балансі ДП "Зарубинський спиртовий завод". Додатковою угодою №2 про внесення змін до договору оренди від 11.10.2013 р. №905 нерухомого майна, що належить до державної власності (із змінами, внесеними додатковою угодою №1 від 10.10.2016) від 07.12.2016 р. внесено зміни до договору оренди від 11.10.2013 р. №905 щодо предмета договору, орендної плати, обов'язків орендаря та строку чинності, умов зміни та припинення договору.
Сторонами визначено розмір орендної плати за перший місяць та за базовий місяць, що підтверджується розрахунком плати за перший місяць оренди державного нерухомого майна, яке перебуває на балансі ДП "Зарубинський спиртовий завод" затвердженим 07.12.2016 р., та розрахунком плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна, яке перебуває на балансі ДП "Зарубинський спиртовий завод" затвердженим 11.10.2013 р.
На підтвердження господарської операції позивачем долучено до матеріалів справи та подано до фіскального органу картку рахунку 361 за листопад 2017 р., висновок про вартість майна, акт приймання-передавання нерухомого майна від 11.10.2013 р., акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №15 від 30.11.2017 р., рахунок про оплату №30 від 30.11.2017 р.
До матеріалів справи позивачем також долучено свідоцтво про право власності на будівлі спиртового заводу від 16.08.2000 р., проте як встановлено з пояснень представника позивача, до податкового органу таке свідоцтво не подавалося у зв'язку з його відсутністю у позивача.
По господарських операціях щодо передачі в оренду ПАТ "Укртелеком" нерухомого майна позивачем виписано податкову накладну від 30.11.2017 р. №344.
Після отримання податкових накладних відповідачем ДФС України прийнято рішення від 06.02.2018 р. №586391/00375065 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2017 р. №342, рішення від 06.02.2018 р. №586390/00375065 про відмову у реєстрації податкової накладної від 25.11.2017 р. №335, а також ГУ ДФС у Тернопільській області прийнято рішення від 23.03.2018 р. №616295/00375065 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2017 р. №344.
Такі рішення позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся з позовною заявою до суду.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача і винесених на підставі них спірних рішень на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.
Згідно частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України), об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Так, пункту 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 р., чинних на дату виникнення спірних правовідносин, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;
3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567 передбачає:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 2 Переліку, письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.
Відповідно до підпункту 201.16.2. пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.2. пункту 201.16 статті 201 ПК України).
Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затверджений наказом Міністерства фінансів України №566 від 13.06.2017 р. (далі - Порядок №566).
Відповідно до пункту 2 Порядку №566 Комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 р. № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".
Відповідно до пункту 21 Порядку №566 комісія приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 р. № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації", підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Відповідно до підпункту 201.16.4. пункту 201.16 статті 201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З системного аналізу вказаних положень законодавства слідує, що у платника податків виникає обов'язок перед податковим органом в передбачені терміни, надання певного обсягу документів по тих податкових накладних, щодо яких пройшла процедура зупинення реєстрації з метою реєстрації такої податкової накладної.
Як встановлено в ході розгляду справи, ДП "Зарубинський спиртовий завод" подано для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №335 від 25.11.2017 р., виписану на TOB "Продукт СВ", та податкову накладну №342 від 30.11.2017 р., виписану на TOB "Продукт СВ". Податкові накладні були прийняті податковим органом, проте реєстрацію податкових накладних було зупинено та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або додаткові документи.
На виконання цього позивачем надано пояснення, що ДП "Зарубинський спиртовий завод" виробляє та передає на реалізацію продукцію етанол, як складник бензину по коду товару згідно УКТ ЗЕД 3824909790. Дана продукція виробляється згідно виробничого технологічного регламенту біоконверсії крохмалевмісної сировини в етанол в якості компоненту автомобільного палива (згідно EN 15376). Для виробництва даного виду продукції підприємство купляє сировину (кукурудзу, відходи пшениці, жито і т.д.).
Серед документів на підтвердження господарських операцій було надано: договір комісії на продаж продукції від 26.04.2017 р., сертифікат відповідності етанолу, договір поставки від 31.07.2017 р., таблицю руху продукції на складі, картку рахунку, технологічний регламент, звіт про надходження зернових та олійних культур на перероблення та зберігання за січень-листопад 2017 р., звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту за 11 місяців 2017 р., видаткову накладну №408 від 25.11.2017 р. та видаткову накладну №409 від 30.11.2017 р., таблицю руху сировини на складі.
Разом з тим, подані документи містили ряд недоліків. При поданні технологічного регламенту позивачем подані лише сторінки із назвами частин документа та сторінка із погодженням, весь документ у повному обсязі не подавався. Частина документів (таблиця руху сировини на складі, картка рахунку, таблиця залишків та оборотів готової продукції) не містить підписів посадових осіб.
Також сторона відповідача звертала увагу на те, що позивачем не надано жодного документа, який би підтверджував наявність у позивача сировини, необхідної для виготовлення продукції, що реалізовувалася, а також документа, який би підтверджував факт оплати сировини чи продукції.
ДП "Зарубинський спиртовий завод" подано для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №344 від 03.12.2017 р., виписану на ПАТ "Укртелеком", яка була прийнята податковим органом, проте реєстрацію податкової накладної було зупинено та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або додаткові документи.
На підтвердження господарської операції позивачем подано до фіскального органу картку рахунку 361 за листопад 2017 р., висновок про вартість майна, акт приймання-передавання нерухомого майна від 11.10.2013 р., акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №15 від 30.11.2017 р., рахунок про оплату №30 від 30.11.2017 р.
Разом з тим, податковий орган звернув увагу на те, що позивачем не надано жодного правовстановлюючого документа на право власності на приміщення, по операціях з яким на ПАТ "Укртелеком" позивачем виписано податкову накладну №344 від 03.12.2017 р.
Як встановлено судом, свідоцтво про право власності на будівлі спиртового заводу від 16.08.2000 р. до податкового органу подане не було, а подано позивачем лише під час судового розгляду справи.
Суд критично оцінює пояснення представник позивача про те, що на момент подання документів до податкового орану правовстановлюючих документів у позивача не було, оскільки вказані будівлі спиртового заводу належать ДП "Зарубинський спиртовий завод" тривалий час, що підтверджується свідоцтвом про право власності на будівлі спиртового заводу від 16.08.2000 р., позивач постійно користується вказаними будівлями у своїй господарській діяльності, а тому суд вважає, що позивач повинен володіти документами, які посвідчують право власності на вказане нерухоме майно.
На підставі викладеного, враховуючи положення частини другої статті 2 КАС України, суд приходить до висновку, що позивачем не в повній мірі надано пояснення та/або додаткові документи у зв`язку із прийняттям рішень про зупинення реєстрації податкових накладних в силу п. 201.16 ст. 201 ПК України. Суд вважає, що рішення ДФС України від 06.02.2018 р. №586391/00375065, №586390/00375065 про відмову в реєстрації податкових накладних від 25.11.2017 р. №335, від 30.11.2017 р. №342, та рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 23.03.2018 р. №616295/00375065 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2017 р. №344 прийняті відповідачем у межах повноважень, з урахуванням усіх обставин, що мали значення для прийняття рішень, з врахуванням поданих пояснень та документів та у відповідності до норм податкового законодавства, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
У відповідності до статті 139 КАС України, у випадку відмови у задоволенні позову розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод" (місцезнаходження: вул. Заводська, 1, с. Зарубинці, Збаразький район, Тернопільська область, 47343, код ЄДРПОУ 00375065) до Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, 39292197), Головного управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 39403535) про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 14 листопада 2018 року.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.