Рішення № 77760240, 08.11.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2018
Номер справи
2540/3155/18
Номер документу
77760240
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

-копія-

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2018 року Чернігів Справа № 2540/3155/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Баргаміної Н.М.,

при секретарі Вершняк Л.Л.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Управління поліції охорони в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Управління поліції охорони в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення (висновку) у встановлений законодавством місячний строк про призначення та/або відмову у призначенні та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, що настала внаслідок виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850; зобов'язання відповідача невідкладно розглянути направлені матеріали Управління поліції охорони в Чернігівській області від 24.07.2018 та прийняти рішення про призначення та/або відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, що настала внаслідок виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем порушуються строки та порядок розгляду направлених Управлінням поліції охорони в Чернігівській області матеріалів по призначенню та виплаті їй одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Представник відповідача подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки колишній працівник міліції ОСОБА_2 06.01.2000 був звільнений з органів внутрішніх справ, а отже відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, його дружина не має права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю чоловіка. Крім того, вказує, що вирішення питання про призначення та виплату зазначеної одноразової грошової допомоги колишнім працівникам державної служби охорони належить до компетенції поліції охорони - Управління поліції охорони в Чернігівській області за рахунок коштів, одержаних її підрозділами за організацію і надання послуг з охорони за договорами та інших надходжень, передбачених законодавством, у зв'язку з чим матеріали про нарахування та призначення одноразової грошової допомоги позивачу було надіслано для негайного виконання до Національної поліції.

Представником третьої особи було надано пояснення, що Управління поліції охорони в Чернігівській області не може бути залучено в даному процесі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, оскільки всі матеріали по призначенню та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги були направлені на розгляд комісії МВС України 24.07.2018 Управлінням державної служби охорони при УМВС України в Чернігівській області за підписом голови ліквідаційної комісії.

Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідач, надіславши документи щодо прийняття рішення про призначення та виплату грошової допомоги до Національної поліції України, порушив норми Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

В судове засідання позивач не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій вказав, що підтримує позовні вимоги позивача.

Враховуючи відсутність підстав, що перешкоджають розгляду справи, та необхідності заслуховування додаткових пояснень учасників справи, суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними у справі матеріалами за відсутності учасників справи.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є вдовою колишнього працівника міліції ОСОБА_2, захворювання якого, що призвело до смерті, згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 12.07.2017 № 4644, пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 11, 16, 19, 20).

06.12.2017 позивач звернулась до Управління поліції охорони в Чернігівській області з заявою про проведення їй виплати одноразової грошової допомоги, однак Департаментом поліції охорони було повідомлено про відсутність підстав для виплати їй вказаної допомоги.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.04.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018, у справі № 825/1355/18 позов ОСОБА_1 було задоволено частково, визнано протиправними дії Управління поліції охорони в Чернігівській області щодо відмови в прийнятті заяви та направленні у встановлений законодавством строк до Міністерства внутрішніх справ України висновку із додатками щодо виплати ОСОБА_1, члену сім'ї загиблого працівника міліції, одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, в решті позову було відмовлено (а.с. 21-25, 26-28).

На запит ОСОБА_1 від 31.08.2018 № 47-Н головою ліквідаційної комісії Управління державної служби охорони при УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_3 останню було повідомлено, що всі матеріали по призначенню та виплаті одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 направлені на розгляд комісії Міністерства внутрішніх справ України 24.07.2018 (а.с. 18).

Згідно листа Міністерства внутрішніх справ України від 23.08.2018 № 12156/05/15-2018 матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги дружині померлого колишнього працівника міліції ОСОБА_2 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 № 834 «Питання функціонування органів поліції охорони як територіальних органів Національної поліції та ліквідації деяких територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» надіслані до Національної поліції України для негайного виконання (а.с. 62).

Листом від 19.09.2018 № 16/4-14Лк головою ліквідаційної комісії Управління державної служби охорони при УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_3 було повідомлено позивача, що матеріали по призначенню та виплаті одноразової грошової допомоги Міністерством внутрішніх справ України листом від 23.08.2018 № 12156/05/15-2018 були повернуті до УДСО без прийняття рішення у встановленому порядку (а.с. 73).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно абзацу 3 пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Частиною третьої статті 23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII визначено, що у разі загибелі (смерті) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов'язків сім'ї загиблого (померлого), його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначений Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (далі - Порядок № 850).

Так, підпунктом 1 пункту 3 Порядку № 850 передбачено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов'язків - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), рівними частками членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 850 члени сім'ї, батьки, яким призначається грошова допомога, подають за останнім місцем проходження служби працівником міліції заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання грошової допомоги, а в разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату грошової допомоги за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов. До заяви додаються, зокрема, копії: акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) працівника міліції, зокрема про те, що вона не пов'язана з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства, за формою, що затверджується МВС; постанови відповідної військово-лікарської комісії про визначення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть працівника міліції; свідоцтва про смерть працівника міліції; свідоцтва про народження працівника міліції - для виплати грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого) з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документів членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), що підтверджують реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Згідно пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС (пункти 9, 10 Порядку № 850).

Таким чином за позивачем зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» відповідно до Порядку № 850, який діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Зазначеним Порядком №850 у сукупності із іншими наведеними судом законодавчими актами чітко встановлено, що рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги позивачу має приймати саме Міністерство внутрішніх справ України, і відповідно, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання Міністерства внутрішніх справ України.

Відтак, з огляду на викладене, твердження Міністерства внутрішніх справ України про те, що прийняття зазначеного рішення відноситься до компетенції Національної поліції України, суд вважає безпідставними.

Водночас, доводи відповідача про те, що покриття витрат на виплату одноразової допомоги колишнім працівникам державної служби охорони має здійснюватись поліцією за рахунок власних джерел надходжень, не ґрунтуються на положеннях нормативно-правових актів, і відповідно є також безпідставними та необґрунтованими.

Крім того, суд не бере до уваги посилання відповідача, викладені у відзиві, щодо відсутності у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки ОСОБА_1 не було відмовлено Міністерством внутрішніх справ України у встановлений законодавством спосіб в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, зокрема, з зазначених відповідачем підстав.

За таких обставин, у Міністерства внутрішніх справ України не було законних підстав повертати без розгляду документи позивача про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог Порядку № 850.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 30.01.2018 по справі № 822/1579/17, від 13.02.2018 по справі № 808/1866/16, від 13.02.2018 по справі № 806/845/16 та від 17.04.2018 по справі № 818/419/17.

Щодо наполягання Управління поліції охорони в Чернігівській області на тому, що воно не може бути залучено в даному процесі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, оскільки всі матеріали по призначенню та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги були направлені на розгляд комісії МВС України 24.07.2018 Управлінням державної служби охорони при УМВС України в Чернігівській області за підписом голови ліквідаційної комісії, то суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України № 730 від 16.09.2015 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» було ліквідовано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області та утворено юридичну особу публічного права - Головне управління Національної поліції в Чернігівській області.

Поряд із цим, постановою Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 № 834 «Про Питання функціонування органів поліції охорони як територіальних органів Національної поліції та ліквідації деяких територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» постановлено утворити як юридичні особи публічного права органи поліції охорони як територіальні органи Національної поліції за переліком згідно з додатком 1, в тому числі - Управління поліції охорони в Чернігівській області.

Крім того, пунктом 3 вищезазначеної постанови установлено, що органи поліції охорони, утворені як територіальні органи Національної поліції, є правонаступниками Департаменту Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ та відповідних державних установ Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ, що ліквідуються в установленому законодавством порядку.

Із наведеного слідує, що утворене Управління поліції охорони в Чернігівській області є окремою юридичною особою публічного права та правонаступником усіх прав та обов'язків ліквідованого Управління державної служби охорони при УМВС України в Чернігівській області, а отже і належним учасником справи.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення (висновку) у встановлений законодавством місячний строк про призначення та/або відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, що настала внаслідок виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850; зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України розглянути направлені 24.07.2018 Управлінням поліції охорони в Чернігівській області матеріали та прийняти рішення про призначення та/або відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, що настала внаслідок виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Управління поліції охорони в Чернігівській області (вул. Івана Франка, 4-А, м. Чернігів, 14021, код ЄДРПОУ 40109021) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення (висновку) у встановлений законодавством місячний строк про призначення та/або відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, що настала внаслідок виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути направлені 24.07.2018 Управлінням поліції охорони в Чернігівській області матеріали та прийняти рішення про призначення та/або відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_2, що настала внаслідок виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12.11.2018.

Суддя Н.М. Баргаміна