Рішення № 77759182, 12.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2018
Номер справи
1540/4066/18
Номер документу
77759182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/4066/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2018 року о 12 год. 13 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,

за участю

від позивача: Калюжний А.Є. - за довіреністю

від відповідачів: Тарановський Р.В.- за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою приватного підприємства «Агроальянс-2007» (код ЄДРПОУ 35462581, місцезнаходження: 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська,21) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8), Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної\розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8); Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №828948/35462581 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №171 від 24.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №828682/35462581 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 18.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкові накладні ПП «Агроальянс-2007» №171 від 24.04.2018 року та №31 від 18.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, -

ВСТАНОВИВ:

До суду 10 серпня 2018 року надійшла позовна заява приватного підприємства «Агроальянс-2007» (код ЄДРПОУ 35462581, місцезнаходження: 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська,21) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8), Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної\розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8); Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №828948/35462581 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №171 від 24.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №828682/35462581 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 18.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкові накладні ПП «Агроальянс-2007» №171 від 24.04.2018 року та №31 від 18.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою від 15 серпня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних є протиправними, в зв'язку з чим підлягають скасуванню.

Так, позивач зазначив, що в оскаржуваних рішеннях Комісії ДФС в реєстрації ПН було відмовлено саме з підстави (ненадання платником податку копій документів) є хибними та такими, що не відповідають дійсності, оскільки всі документи, на які посилається відповідач у своїх рішеннях були надані разом з повідомленнями, які належним чином оформлені та підтверджують реальність здійснення господарських операцій ПП «Агроальянс-2007» по незареєстрованим податковим накладним, та відповідають вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Ухвалою суду від 14 вересня 2018 року, що занесена до протоколу підготовчого засідання, суд задовольнив клопотання Державної фіскальної служби України (надалі- ДФС України) та залучив до участі у справі в якості другого відповідача - Головне управління ДФС в Одеській області, оскільки саме цим органом були прийняті оскаржувані позивачем рішення.

У встановлений судом строк представник відповідачів -ДФС України та Головного управління ДФС в Одеській області надав відзиви на позовну заяву (а.с. 161-163, а.с. 175-177), в яких викладена єдина правова позиція відповідачів.

Відповідно до відзивів на позовну заяву, відповідачі проти задоволення позову заперечували та просили відмовити в задоволенні позову повністю, зазначивши, що рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних, з посиланням на підставу - ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, є законними та обґрунтованими.

Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 09 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 01 листопада 2018 року на 11 годину 00 хвилин.

На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзивах на позовну заяву та просив відмовити в задоволенні позову повністю.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши у вступному слові пояснення представників учасників справи, судом у справі встановлені такі факти та обставини.

Суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що приватне підприємство «Агроалянс-2007» зареєстровано 08.11.2007 року, номер запису до ЄДР 1 554 102 0000 001973, та основним видом діяльності позивача є 01.62 допоміжна діяльність у рослинництві, тому числі 46.75 оптова торгівля хімічними продуктами.

Приватне підприємство «Анпоальянс-2007» отримало ліцензію Серії АЕ №293367 на вид господарської діяльності: торгівля пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин) (а.с.50).

Відповідно до наказу ПП «Агроальянс-2007» «Про уповноваження співробітників та отримання товарно-матеріальних цінностей» від 01.01.2018 року на отримання товарно-матеріальних від постачальників в інтересах платника податку на здійснення операцій ПП «Агроальянс-2007» є наступні особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 (а.с.51).

Так, матеріалами справи підтверджено, що 16 квітня 2018 року між приватним підприємством «Агроалянс-2007» (Постачальник) та Фермерським господарством «Париж і К» (Покупець) укладено договір поставки №96, відповідно до п.1.1 якого постачальник зобов'язується в порядку та на умовах, передбачених Договором поставити покупцю товар та продукцію, а покупець зобов'язується приймати та оплачувати цей товар та відповідно п.1.2 цього Договору найменування, асортимент та кількість товару, який підлягає поставці за цим договором зазначаються у Додатках, які є його невід'ємною частиною (а.с.17-18).

Також, суд встановив, що 23.04.2018 року укладено Додаток до договору поставки №96 від 16.04.2018 року, відповідно до якого товар, що постачається відповідає сертифікатам якості (аналізу) підприємства (фірми) виробника. Копії відповідних сертифікатів якості (аналізу) підприємств (фірм) виробників на товар, що передається на умовах цього додатку надаються при поставці товару та на вимогу Покупця (а.с.19).

На виконання умов цього договору, ПП «Агроальянс-2007» було виставлено рахунок на оплату №312 від 23 квітня 2018 року на суму 20 833 грн. та відповідно до виписки ЗАТ «Укрсиббанк» від 24.04.2018 року, отримано від ФГ «Париж і К» оплату згідно з виставленого рахунку. Також, виконання зазначеного договору підтверджується видатковою накладною №419 від 25 квітня 2018 року, товарно-транспортною накладною №Р419 від25 квітня 2018 року та довіреністю ПП «Агроалянс-2007» №1 від 25 серпня 2016 року на ОСОБА_6, який отримував товар згідно ТТН №Р419 від 25 квітня 2018 року.

Також, суд встановив, що на виконання зазначеного договору оформлено податкову накладну №171 від 24.04.2018 року, яку подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Квитанцією №1 зупинена реєстрація податкової накладної №171 від 24.04.2018 року (а.с. 15), відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України; ПН/РК не відповідає вимогам п.п.1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд встановив, що позивач подав пояснення №77 (а.с. 57) та копії документів, про що свідчить повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена (а.с.56).

Між тим, контролюючим органом було прийнято рішення про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.07.2018 року № 828948/35462581 податкової накладної №171 від 24.04.2018 року (а.с. 16), з підстав ненадання платником податку таких копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи(інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

Також суд встановив, що 14 червня 2018 року між ТОВ «Адепт - промсистеми» (Покупець) та ПП «Агроальянс-2007» (продавець) укладено договір №14-06/18 купівлі-продажу, відповідно до п.1.1 якого Подавець зобов'язується передати у власність Покупця транспортний засіб, марка, модель - TOYOTA LAND CRUISER», державний номер НОМЕР_2, 2013 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, колір-чорний, який надалі іменується «Автомобіль», а «Покупець» зобов'язується прийняти Автомобіль та оплатити його вартість на умовах, передбачених даним Договором та відповідно до п.1.2. цього договору, право власності на автомобіль Продавця підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 12.12.2013 року (а.с.95-96).

Факт виконання умов цього договору підтверджується податковою накладною №31 від 18.06.2018 року, рахунком на оплату №563 від 14 червня 2018 року, випискою з рахунку АТ «УкрСиббанк» ПП «Агроальянс-2007», що підтверджує факт оплати ТОВ «Адепт-Промсистеми» згідно з рахунку коштів за автомобіль, видатковою накладною №2 від 8 червня 2018 року.

Позивачем було виписано податкову накладну №31 від 18.06.2018 року на загальну суму 1 166 666,67 грн. (а.с. 92), яка була подана позивачем на реєстрацію до контролюючого органу та того ж дня зупинено її реєстрацію, що підтверджено квитанцією №1 (а.с. 93).

Суд встановив, що позивач подав пояснення №ОС-1 (а.с. 127) та відповідні документи на підтвердження реальності господарської операції.

Між тим, рішенням Комісії ГУ ДФС в Одеській області від 05.07.2018 року № 828682/35462581 було відмолено в реєстрації цієї податкової накладної №31 від 18.06.2018 року з підстав ненадання таких документів: ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження , розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

Суд встановив, що позивач подав скаргу на ці рішення, проте, вони залишені без задоволення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши вступне слово представників сторін та, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).

Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваних рішень, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України.

Відповідно п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до п.п. 74.1, 74.3 ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку № 1246).

Аналогічні норми містяться і у п. 201.16 ст. 201 ПК України, згідно якого реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 5 Порядку, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

При цьому, відповідно до змісту п. 10 Порядку № 117, критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Пунктом 13 Порядку № 117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Як вбачається зі змісту квитанцій, якими зупинена реєстрація податкових накладних, контролюючим органом було сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям п.п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту п. 201.16 ст. 201 ПК України.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач подав на адресу контролюючого органу письмові пояснення та копії первинних документів, що підтверджують реальність господарських операцій по всім податковим накладним, реєстрація яких була зупинена.

Суд встановив, що подані позивачем письмові пояснення та копії документів розглядались Комісією ГУДФС в Одеській області.

Відповідно до п. п. 20-21 Постанови №117, комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Відповідно до пп. 4 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 «Про затвердження Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п.14 цієї Постанови, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Так, представник позивача зазначив, що на виконання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, а також на підтвердження реальності господарських операцій надано усі первинні документи, що оформлені в рамках договорів поставки, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (наказ Мінфіну від 24.05.1995 року №88), мають юридичну силу і доказовості, а отже, засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними у реєстрації яких було відмовлено.

Суд встановив, що позивач надав до Комісії копії документів по спірних господарських операціях.

Так, суд встановив, що контролюючий орган виніс оскаржувані рішення про відмову у реєстрації цих податкових накладних, у зв'язку з ненаданням таких документів: ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

Судом досліджені надані позивачем документи, які свідчать про проведення господарських операцій по поставці товару між позивачем та його контрагентами: Фермерським господарством «Париж і К» та купівлі-продажу з ТОВ «Адепт-Промсистеми», що були надані відповідачу та містяться в матеріалах справи, зроблений висновок відповідачем на підставі наданих документів, та суд дійшов висновку, що, по-перше, з наданих відповідачем скрін-шотів отриманих документів, разом з повідомленням позивача вбачається, що позивачем були надані товарно-транспортні накладні, договори оренди приміщення, наказ про уповноважених осіб, виписки по банку.

Так, з матеріалів справи вбачається, що на виконання умов договору поставки з ФГ «Париж і К» позивачем виставлено рахунок на оплату №312 від 23 квітня 2018 року на суму 20 833 грн. та відповідно до виписки з АТ «Укрсиббанк» 24.04.2018 року отримано від ФГ «Париж і К» оплату згідно з виставленого рахунку. Також, виконання зазначеного договору підтверджується видатковою накладною №419 від 25 квітня 2018 року, товарно-транспортною накладною №Р419 від 25 квітня 2018 року та довіреністю ПП «Агроалянс-2007» №1 від 25 серпня 2016 року на ОСОБА_12, який отримував товар згідно з ТТН №Р419 від 25 квітня 2018 року.

Що стосується сертифікатів якості товару, судом встановлено, що 23.04.2018 року укладено Додаток до договору поставки №96 від 16.04.2018 року, відповідно до якого товар, що постачається відповідає сертифікатам якості(аналізу) підприємства (фірми) виробника. Копії відповідних сертифікатів якості(аналізу) підприємств (фірм) виробників на товар, що передається на умовах цього додатку надаються при поставці товару та на вимогу Покупця. (а.с.19).

Окрім того, суд встановив, що вказаний товар ПП «Агроальянс-2007» придбав у ТОВ «Долина-цент» на підставі договору поставки №970802 регуляторів росту і мікродобрив з ПП «Агроальянс-2007» (покупець), відповідно до п.1.1 якого в порядку та на умовах, що визначені цим Договором Постачальник зобов'язується передати у власність покупцеві препарати: регулятори росту рослин та мікродобрива у кількості та асортименті, що узгоджується сторонами в рахунку на підставі переданого Покупцем замовлення та за ціною, що визначається в рахунку, а покупець зобов'язується на умовах цього договору прийняти товар та оплатити постачальнику його вартість (а.с.25-26).

Підтвердження виконання умов цього договору підтверджується рахунком -фактурою №474 від 25 квітня 2018 року, випискою АТ «УкрСиббанк» рахунку ПП «Агроальянс» про отримання коштів від ТОВ «Долина-центра» на оплату згідно з рахунку, видатковою накладною №513 від 25 квітня 2018 року; сертифікатом відповідності на регулятор росту рослин «Вимпел-2», копії яких документів також були надані контролюючому органу.

Стосовно господарських відносин між позивачем та ТОВ «Адепт -промсистеми» (Покупець), судом досліджено надані позивачем на виконання умов цього Договору документи, а саме: податкова накладна №31 від 18.06.2018 року, рахунок на оплату №563 від 14 червня 2018 року, виписка з рахунку АТ «УкрСиббанк» ПП «Агроальянс-2007», що підтверджує факт оплати ТОВ «Адепт-Промсистеми» згідно з рахунку коштів за автомобіль, видаткова накладна №2 від 18 червня 2018 року.

Представник позивача пояснив, що вказаний транспортний засіб придбаний ПП «Агроальянс-2007» у ТОВ «Виробничо-технічне підприємство «Інжпроект» на підставі договору поставки №И/5535Ю від 06.12.2013 року, який використовувався для власних господарських потреб підприємства.

Тому, з огляду на правову природу даної операції, суд вважає, що ті первинні документи, які були надані позивачем на підтвердження цієї операції є достатніми для підтвердження її реальності.

Стосовно складських документів (інвентаризаційні описи), документів на підтвердження зберігання товару, позивачем надано договір оренди №03/18 від 01 січня 2018 року, відповідно до якого ПП «Агроальянс-2007» (Орендатор) взяв в оренду у ТОВ «Офісний центр» Наше діло» у платне термінове користування нежитлові приміщення офісного центру №104 площею 35 кв.м, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Багаєвська,21 та договір №100 нежитлового приміщення від 01 грудня 2017 року, відповідно до якого ПП «Агроальянс-2007» приймає у строкове платне користування у ТОВ «Логістичний центр-Плюс» нежитлове приміщення площею 1012, 0 в. м., яке розташоване у нежитловій будівлі ВПЦ за адресою: 65031, м. Одеса, вул. Хімічна, буд.1/20 за ціною 40,0 грн. за один кв.м. в місяць та 76 кв.м. відкрита площадка за ціною 1000 грн. за один кв.м. в місяць.

Щодо відсутності актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, суд зазначає, що надання таких документів не передбачено укладеними договорами.

Стосовно, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків та інших документів, судом встановлено, що останні наявні у позивача та надані контролюючому органу.

Посилання представника відповідачів на відсутність платіжних доручень, не беруться судом до уваги, оскільки факт здійснення оплати підтверджений наданими позивачем виписками з банку.

Також, при оцінці цих доказів, суд виходить із положення пункту 187.1 статті 187 ПК України, яким встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна № 171 від 24.04.2018 року, яка стала предметом винесення оскаржуваного рішення були виписана по першій події - дата зарахування коштів на рахунок, що саме підтверджено випискою з банку.

Податкова накладна № 31 від 18.06.2018 року, яка стала предметом винесення оскаржуваного рішення були виписана по першій події - дата відвантаження товару, що також підтверджено матеріалами справи.

Таким чином, з огляду на встановлені та з'ясовані судом обставини, сукупність наданих первинних документів дають підстави для переконання щодо надання ТОВ «Агроальянс-2007» послуг з доставки товарів за умовами договору, укладеного з Фермерським господарством «Париж і К» та реальності господарської операції за договором купівлі-продажу, укладеного з ТОВ «Адепт -промсистеми».

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем - Головним управлінням ДФС в Одеській області не доведено правомірності прийняття своїх рішень, а тому, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних належать задоволенню.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні податкові накладні, поданні приватним підприємством «Агроальянс-2007» №171 від 24.04.2018 року та №31 від 18.06. 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 28 Постанови №117, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні, подані ПП «Агроальянс-2007» в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені у судовому засіданні факти, суд дійшов висновку, що відповідачі, заперечуючи проти позову не довели, з посиланням на відповідні докази, правомірності своїх рішень, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що визнані протиправними та скасовані судом рішення були прийняті Комісією Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а позовна вимога про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних є похідною від цієї позовної вимоги, судові витрати підлягають стягненню з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області.

Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву позовною заявою приватного підприємства «Агроальянс-2007» (код ЄДРПОУ 35462581, місцезнаходження: 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська,21) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8), Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної\розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8); Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №828948/35462581 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №171 від 24.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №828682/35462581 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 18.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкові накладні ПП «Агроальянс-2007» №171 від 24.04.2018 року та №31 від 18.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних,- задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №828948/35462581 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №171 від 24.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №828682/35462581 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 18.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська пл.,8) зареєструвати податкові накладні, поданні приватним підприємством «Агроальянс-2007» (код ЄДРПОУ 35462581, місцезнаходження: 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська,21) №171 від 24.04.2018 року та №31 від 18.06. 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на користь приватного підприємства «Агроальянс-2007» (код ЄДРПОУ 35462581, місцезнаходження: 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська,21) судовий збір в розмірі 7048 грн. (сім тисяч сорок вісім гривень).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 12» листопада 2018 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.