
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2018 року Справа № 0440/6199/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції
третя особа Державне підприємство «Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України»
про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
16.08.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції, третя особа - Державне Підприємство «Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України» про зобов'язання Південно-східне міжрегіональне Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції видати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) довідку про доходи за період з 05.08.1980 року по 09.10.1991 рік за час роботи на ЯЕ 308/5Е.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що позивач звернувся до відповідача із запитом про видачу довідку про доходи позивача за період роботи з 05.08.1980 року по 09.10.1991 рік на підприємстві ЯЕ 308/5Е (правонаступник ДП ««Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України»), відповідачем було надано відповідь про відсутність у нього вказаної інформації. Позивач вважає відповідача належним розпорядником інформації, а вказану відповідь необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим просив суд позовні вимоги задовольнити.
23.08.2018 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
19.09.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що надана відповідачем відповідь є обґрунтованою та прийнятою у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки у відповідача відсутні повноваження вчиняти будь-які дії по управлінню ДП «ДЕП ДКВС України», у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19.12.2017 року позивач звернувся до Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції з запитом про видачу довідки про доходи за період роботи з 05.08.1980 року по 09.10.1991 рік на підприємстві ЯЕ 308/5Е.
03.01.2018 року Південно-східним міжрегіональним Управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції було надано відповідь №7/2-10-18/Б-965, відповідно до якої вказано про неможливість надати витребуваної довідки, у зв'язку з тим, що в управлінні не зберігаються архівні документи, розпорядником інформації є Державне підприємство ««Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України».
13.01.2018 року позивач звернувся до Міністерства юстиції України з запитом про видачу довідки про доходи за період роботи з 05.08.1980 року по 09.10.1991 рік на підприємстві ЯЕ 308/5Е.
08.02.2018 року Міністерство юстиції України листом №3106/27-1/32-18 направило звернення позивача від 13.01.2018 року на розгляд до Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції.
15.02.2018 року Південно-східним міжрегіональним Управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції було надано позивачу відповідь №7/1-100-18/Б-65, відповідно до якої вказано, що в управлінні не зберігаються архівні документи, розпорядником інформації є Державне підприємство ««Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України» та у зв'язку з відсутністю на вказаному підприємстві посадових осіб, надати запитувану довідку неможливо.
02.05.2018 року позивач повторно направив до Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції з запит про видачу довідки про доходи за період роботи з 05.08.1980 року по 09.10.1991 рік на підприємстві ЯЕ 308/5Е.
21.05.2018 року Південно-східним міжрегіональним Управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції було надано позивачу відповідь №4/1-724 відповідно до якої вказано, що розпорядником інформації є Державне підприємство ««Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України».
Позивач вважає, що розпорядником інформації є саме відповідач та не погоджується із вказаною відповіддю відповідача, вважає її необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Згідно зі ст. 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VІ.
Відповідно до пп. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання
Згідно з ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; 6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань запитів на інформацію розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію та надання консультацій під час оформлення запиту.
Відповідно до статті 19 Закону встановлено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із запитом про надання довідки про доходи позивача за період з 05.08.1980 року по 09.10.1991 року на підприємстві ЯЕ 308/5Е.
Відповідачем зазначено, що Наказом Міністерства внутрішніх справ Української PCP від 22.12.2976 №0190 ліквідовано виправно-трудову колонію №5 УВД Дніпропетровського облвиконкому та створено дослідно- експериментальне підприємство МВС УРСР.
Статут дослідно-експериментального підприємства МВС УРСР (з умовним найменуванням - ЯЕ-308/5Е) затверджено наказом МВС УРСР 25.02.1977 № 027.
Відповідно до наказу МВС України від 31-05.1993 № 324 назву підприємства змінено на Державне дослідно-експериментальне підприємство. Реєстрація підприємства з новою назвою здійснено Державною податковою інспекцією у місті Дніпродзержинську Дніпропетровської області 12.05.1993 року.
Згідно Указу Президента України від 22 квітня 1998 року № 344/98 «Про утворення державного департаменту України з питань виконання покарань» Головне управління виконання покарань МВС України перетворено на Державний департамент України з питань виконання покарань як центральний орган виконавчої влади з тимчасовим підпорядкуванням МВС України.
Відповідно до Указу Президента України від 12 березня 1999 року № 248/99 Державний департамент України з питань виконання покарань виведено з підпорядкування Міністерству внутрішніх справ України.
Як територіальний орган Державного департаменту у Дніпропетровській області у 1999 році створено управління Державного департаменту України в Дніпропетровській області.
На підставі Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів влади» від 09.12.2010 № 1085/2010 створено центральний орган виконавчої влади (з питань виконання покарань) Державну пенітенціарну службу України замість Державного департаменту України з питань виконання покарань.
На підставі таких змін у назві центрального органу (ДПтС України) у 2012 році змінено і назву територіального органу на управління ДПтС України у Дніпропетровській області та Державного підприємства «Державне дослідно-експериментальне підприємство» на Державне підприємство «Дослідно-експериментальне підприємство управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області»
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.05.2016 № 343 «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» Державна пенітенціарна служба України ліквідується. На Міністерство юстиції України покладено функції та завдання з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації.
На виконання цієї постанови Державне підприємство «Дослідно- експериментальне підприємство управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області» віднесено до сфери управління Міністерства Юстиції.
Юридична особа з назвою - Управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (скорочена назва - Управління ДПтС України у Дніпропетровській області) на даний час знаходиться в стадії припинення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.05.2016 № 348 «Про ліквідацію територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби та утворення територіальних органів Міністерства юстиції».
З 30 вересня 2016 року до ЄДРПОУ включено відомості про нову юридичну особу з назвою - «Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції» (ЄДРПОУ 40867332).
За наказом Міністерства юстиції України від 06.12.2016 № 3531/5 Державне підприємство «Дослідно-експериментальне підприємство управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області» перейменоване у державне підприємство «Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально- виконавчої служби України».
Таким чином, враховуючи, що правонаступником підприємства ЯЕ-308/5Е правонаступником є державне підприємство «Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України», суд дійшов висновку, що і розпорядником запитуваної позивачем інформації є вказане підприємство.
Відповідно до п.1.2 Статуту ДП «ДЕП ДКВС України» це підприємство підпорядковується Міністерству юстиції України, яке здійснює управління ним безпосередньо або через територіальні органи Міністерства юстиції - міжрегіональні управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації та входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України.
В статуті ДП «ДЕП ДКВС України» не визначено, що саме Міжрегіональне управління (Південно-Східне) має здійснювати функції управління цим підприємством та офіційно не покладено будь-яких окремих функцій по управлінню ДП «ДЕП ДКВС України», тому відповідно до норм ст. 19 Конституції України в Міжрегіонального управління відсутні повноваження вчиняти будь- які дії по управлінню ДП «ДЕП ДКВС України».
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Державне підприємство «Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально- виконавчої служби України» в процесі припинення не перебуває.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції відсутня запитувана інформація та відсутній доступ до документів ДП «ДЕП ДКВС України».
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене та враховуючи відсутність протиправних дій чи бездіяльності відповідача, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ІПН:НОМЕР_1) до Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції (49070 Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Короленко,4 код ЄДРПОУ 40867332), третя особа - Державне Підприємство «Дослідно-експериментальне підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України» (51901, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Колеусівська, 41 Код ЄДРПОУ 08562944) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв