
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2018 року справа № 2340/3011/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Головне управління ДФС у Черкаській області (далі - Головне управління, позивач) подало позов, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач) податковий борг на користь бюджету в сумі 10274,29 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що відповідач має не погашений податковий борг перед бюджетом у сумі 10274,29 грн по податку на доходи фізичних осіб, а тому позивач відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України звертається до суду з позовом про стягнення вказаної суми податкового боргу.
Додатково у прохальній частині позовної заяви № 31473/23-00-10-0118 від 26.07.2018 Головне управління просило справу розглянути без участі представника позивача.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі (у письмову провадженні).
Відзив на позовну заяву від відповідача не надійшов.
Розгляд справи по суті відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що 16 грудня 2015 року відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, ст. 79, ст. 81 та ст. 82 Податкового кодексу України та наказу Звенигородської ОДПІ від 30.11.2015 № 263 посадовою особою відповідача проведено позапланову невиїзну перевірку оподаткування доходів, отриманих платником податку ОСОБА_1 в результаті прийняття нею у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав за період з 01.01.2012 по 31.12.2012.
Перевіркою встановлені порушення п. 179.1 ст. 179 у результаті чого неподання декларації про майновий стан і доходи за 2012 рік тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170,00 грн. та п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України у результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2012 рік у сумі 8867,43 грн. За результатами перевірки відповідачем складений акт № 380/23-12-17/НОМЕР_1 від 16.12.2015.
На підставі зазначеного акту перевірки позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 16.12.2015 № 0004671700, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 11084,29 (за основним платежем - 8867,43 грн за штрафними санкціями - 2216,86 грн) та № 0004661700, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб у розмірі 170,00 грн за штрафними санкціями. Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 05.01.2016.
У зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання позивачем сформована податкова вимога про сплату боргу форми "Ф" № 31-23 від 26.01.2016, яку відповідач отримала 30.01.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платники податку зобов'язані, зокрема: своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку (ст. 176 Податкового кодексу України).
Відповідно до пунктів 179.1, 179.7 статті 179 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Сума податкових зобов'язань, донарахована контролюючим органом, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом.
Як свідчать матеріали справи, у відповідача обліковується податковий борг перед бюджетом по податку на доходи фізичних осіб, що виник згідно податкових повідомлень-рішень від 16.12.2015 № 0004671700 та № 0004661700, який становить 10295,62 грн, що підтверджується зворотнім боком облікових карток платника податків.
Відповідно до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання позивачем сформована податкова вимога про сплату боргу форми "Ф" № 31-23 від 26.01.2018, яку відповідач отримала 30.01.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, Головне управління є суб'єктом владних повноважень та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому у даному випадку, відповідно до частин 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для відшкодування судових витрат позивачеві відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області податковий борг в розмірі 10274 (десять тисяч двісті сімдесят чотири) грн 29 коп.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач - Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109);
2) відповідач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 09.11.2018.
Суддя В.О. Гаврилюк